ABD'DEN kritik Türkiye açıklaması

Türkiye'nin hem cumhurbaşkanı hem savunma bakanı ağzından yaptığı Suriye'de örgütünü sağlamlaştırma çabaları içerisine giren YPG'ye operasyon hazırlıkları ABD'nin jet hızı ile kritik bir açıklama yapmasına neden oldu.

Türkiye'nin Suriye'de YPG'in yeni gayretlerine karşı operasyona hazırlandığının ortaya çıkması, ABD'yi telaşlandırdı. 

104 MEHMEDİN KATİLİNE DESTEK

ABD bir yandan 104 Türk Mehmedin katili olarak aranan Azad Simi adlı teröristi işbirliğinde 2. adam haline terfi etririrken diğer yandan " Türkiye'yi oyalama taktikleri içerisine giriyor. AA'nın görüntülerinde izlediğiniz 650 TIR silahın Azad Simi adlı katile teslim edildiği ortaya çıkmıştı.
İşte gelişmelerin ayrıntıları

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASINA JET YANIT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada, Suriye'de Fırat'ın doğusunda ABD destekli Kürt güçleri hedef alacak "kapsamlı ve etkili" bir operasyona ilişkin hazırlıkların tamamlandığını belirtmişti. Erdoğan, “Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Bu konuyla ilgili hazırlıklarımızı, planlarımızı, programlarımızı tamamladık. Yakında daha kapsamlı ve etkili operasyonlarla terör örgütünün tepesine bineceğiz” diye konuşmuştu.

AÇIKLAMALAR ENDİŞE YARATTI

Türk tarafından gelen bu açıklamalarla ilgili olarak VOA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Pentagon sözcüsü, odak noktasının IŞİD’in yenilgiye uğratılması üzerinde olması gerektiğini vurgulayarak, ‘’Sahadaki tüm silahlı aktörlere, ölümcül ve ortak tehdit olmayı sürdüren IŞİD’e odaklanmayı sürdürmeye çağırıyoruz’’ dedi.

ABD'Lİ SÖZCÜNÜN AÇIKLAMALARI

‘’Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik taarruz planları hakkındaki açıklamalarının farkındayız. Türkiye ve Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) durumu yatıştırmak amacıyla temas halindeyiz. Türkiye bir NATO müttefiki ve IŞİD’i yenilgiye uğratmaya yönelik küresel koalisyonun kilit bir ortağı. Türkiye’nin sınır güvenliğine bağlılığımız tam. Tüm tarafları gerilimi tırmandırmadan kaçınmaya ve en önemli görev olan IŞİD’in yenilgiye uğratılmasına odaklanmaya teşvik ediyoruz.’’

ANLAŞMAYA BAĞLIYIZ MESAJI

Pentagon sözcüsü, Türkiye ve ABD dışişleri bakanları arasında anlaşmaya varılan Menbiç yol haritasının uygulanmasına olan tam bağlılıklarının da devam ettiğini vurguladı.

Türk ve Amerikan askerlerinin bu kritik misyon için birlikte aktif eğitim faaliyeti yürüttüğüne değinen Robertson, devriyelerin Menbiç yol haritasının uygulanma sürecinde ileriye dönük önemli bir adımı oluşturacağından emin olduklarını kaydetti.

BAHANE İŞİD

Robertson, IŞİD’e karşı savaşın daha bitmediğini ve bunun zor bir savaş olmayı sürdürdüğünü belirterek, ‘’Orta Fırat Nehri Vadisi’nde IŞİD’e karşı operasyonların ortasında bulunan SDG’yle yakın biçimde çalışıyoruz. SDG, IŞİD’e karşı kendini adamış bir ortak olmaya devam ediyor’’ dedi.

BİRLİKTE ÇALIŞMAYA BAĞLIYIZ

Pentagon sözcüsü Sean Robertson, ‘’Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz. Bir NATO müttefiki ve IŞİD ve diğer terör örgütlerine karşı çabalarda bir ortak olarak Türkiye’yle birlikte çalışmaya bağlılık gösteriyoruz. ABD’nin terör listesindeki PKK’nın Türkiye’nin güvenliğine oluşturduğu tehditle mücadelede Türkiye’yle birlikte zaten yakın çalışıyoruz’’ diye konuştu.

GÖRÜNTÜLER A.A.

İzlenme: 1435
Benzer Videolar