1. YAZARLAR

  2. Onur Akay

  3. ZEKİ MÜREN'İN DOĞUM GÜNÜ VE TÜRK SANAT MÜZİĞİ GÜNÜ KUTLU OLSUN
Onur Akay

Onur Akay

Yazarın Tüm Yazıları >

ZEKİ MÜREN'İN DOĞUM GÜNÜ VE TÜRK SANAT MÜZİĞİ GÜNÜ KUTLU OLSUN

A+A-

27.03.2012 Dünya Tiyatrolar Günü tarihinde, annem Gülten Gürses'le Ortaköy'deki evimizde karşılıklı otururken, 02.00'da birden aklıma geldi. Twitter'dan, Şiir, tiyatro günü gibi birçok gün var,Türk Sanat Müziği Günü yok! Zeki Müren'in doğum günü 6 Aralık Türk Sanat Müziği günü olarak kutlansın yazarak bir tweet attım. Facebook adresimden ise, Şiir, tiyatro günü gibi birçok gün var ve kutlanıyor. Neden ‘Türk sanat müziği günü’ yok? Benim önerim Zeki Müren'in doğum günü 6 Aralık ‘Türk sanat müziği günü’ olsun. Ne dersiniz? Devlet korolarının, Konservatuarların konserleriyle,TRT sanatçılarımızın canlı yayınlarıyla, musiki cemiyetlerinin ve sanatçıların konserleriyle, en güzel şarkılarla, fasıllarla kutlansın.Televizyonlar programlarına Türk sanat müziği sanatçılarını konuk alsın, haber olsun ve kendi öz müziğimiz genç kuşaklara tanıtılsın. Bu işin peşini bırakmayacağım, köşemde yazıp Mesam ve Kültür Bakanlığı'na taşımayı düşünüyorum. Şeklinde yazarak düşüncemi paylaştım…

Ve kısa sürede çok sayıda müziksever Facebook başta olmak üzere, sosyal medyada örgütlendi.

Sanat Güneşi Zeki Müren'in doğum gününün ''Türk sanat müziği günü'' olarak kutlanması önerim Facebook'ta binlerce kişinin katılımıyla açılmış grup ve etkinliklerle desteklendi. Önerim ilk önce Aydınlık Gazetesi ekonomi şefi Recep Erçin’in dikkatini çekmişti ve Türk sanat müziği günü için gönülden destek vermeye başlamıştı.

22 Kasım 2012 tarihinde ise bu önerimi duayen magazincilerden Nurcan Sabur, Magazinkolik’te  ilk defa haber yaparak duyurdu.

Daha sonra TRT Müzik’te yaptığı programına o günlerde konuk olduğum değerli hoca ve sanatçı Arif Özgülüş, 6 Aralık 2013 tarihinde ise canlı yayına beni bağlayarak tüm Türkiye’ye önerimi bir kez daha sunmamı istedi. Ancak sosyal medyada müzikseverler çoktan Türk sanat müziği günü kutlamalarına başlamıştı. TRT Müzik ekranında bir kez daha yaptığım önerinin sabahında ise, yazılı basında ilk defa yine Recep Erçin’in desteği ile, Aydınlık Gazetesi  ‘6 Aralık Sanat Müziği Günü Oldu’ başlığı ile habere taşıdı ve basında büyük yankı uyandırdı.

Zeki  Müren’e, doğum gününüzü Türk sanat müziği günü olarak önerdim demeyi yürekten istiyordum. 2013 yılında 2. Kez kutlanacak Türk sanat müziği günü öncesinde, Sanat Güneşi Zeki Müren'i Bursa Emirsultan Mezarlığı'ndaki kabri başında ziyaret ettim. Müren'in mezarını temizleyip dua ettikten sonra, bu özel gün benden sana doğum günü hediyesi olsun, Türk sanat müziği günün ve doğum günün şimdiden kutlu olsun Paşam dedim.

Ulusal Kanal bu ziyaretimi ve söylediklerimi habere taşıyıp Türkiye’ye duyurunca, haber yine yazılı basına girdi…

Ve Aydınlık Gazetesi’nin ekonomi şefi değerli gazeteci ve şair Recep Erçin, kendi alanı olmadığı halde bir kültür-sanat röportajı yaparak, bir kez daha destek vermek ve Türk sanat müziğine hizmet etmek istedi. Oturduğum semt Ortaköy’e yanıma geldi ve ilk kez Türk sanat müziği günü özel röportajını benle yaptı. Recep Erçin, 6 Aralık 2013 tarihinde Aydınlık Gazetesi kültür-sanat sayfasında yarım sayfa röportajıma yer vererek, Türkiye’de kendi değerlerimize, öz müziğimize hâlâ sahip çıkan genç gazetecilerin olduğunu ispatladı.

Aydınlık Gazetesi röportajım yazılı basında ses getirmişti ve artık Türk sanat müziği günü büyük bir coşku ile ikinci kez kutlanıyordu.

Evet bugün 6 Aralık 2014 üçüncü kez Türk sanat müziği günü kutlanacak.

Benim için kıvanç vesilesi olan bu öneri ile,

bu güne katkım olduysa Türk sanat müziğine helal olsun.

Zeki Müren’in doğum günü ve Türk sanat müziği günü sonsuza dek kutlu olsun...

Twitter: @_onurakay_

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.