1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zaman'dan Diktatör Erdoğan açıklaması!
Zaman'dan Diktatör Erdoğan açıklaması!

Zaman'dan Diktatör Erdoğan açıklaması!

A+A-

Zaman gazetesinden Kahire muhabirlerinin El Vatan'a verdiği röportaj için açıklama yapıldı. Gazetenin Kahire temsilcisi Cumali Önal, Mısır'ın muhalif gazetelerinden El Vatan'a verdiği röportajda AKP iktidarı ve Başbakan Erdoğan için çok sert ifadeler kullanmış, "diktatör" suçlamasında bulunmuştu.

Zaman gazetesinden yapılan açıklamada El Vatan'ın Önal'ın açıklamalarını çarpıtarak yayınladığı, röportajda geçen ifadelerinin muhabirlerine ait olmadığı vurgulandı. Zaman gazetesi röportajın belli kısımlarının çarpıtarak nakledildiğini duyurduğu açıklamasında Mısır gazetesinin bir düzeltme metni yayınladığını da belirtti. El Vatan'ın yayınladığı röportajda birbirinden sert ifadelerin kullanılırken Erdoğan Hüsnü Mübarek'e benzetilimiş, Gezi Parkı eylemlerinin de bir intifada olduğu savunulmuştu.

İşte Zaman gazetesinin röportaja ilişkin yaptığı o açıklama:

Mısır'da yayımlanan muhalif El Vatan gazetesi, Kahire muhabirimiz Cumali Önal'ın Türkiye'deki son gelişmeler konusunda verdiği röportajın belli kısımlarını çarpıtarak nakletti.

Özellikle başlığa çıkardığı “Erdoğan diktatör” ifadelerinin hiçbir şekilde muhabirimize ait olmadığı, gazetenin pek çok cümleyi muhabirimizin söylediklerinin dışında verdiği ortaya çıktı. İrtibata geçilen gazete daha sonra bir düzeltme metni yayımladı.

Düzeltme metninde muhabirimiz “Olaylar büyüdükten sonra dahi sözlerinden geri adım atmayan Erdoğan, arkasındaki yüzde 50'lik kesimi evlerinde zor tuttuğunu açıkladı.” diyor ve ekliyor: “Tabii ki son olaylar sadece Erdoğan'ın sözleri ya da polisin orantısız güç kullanması ile ilgili değildir. Bazı marjinal ve radikal gruplar gösterilerin kontrolünü ele geçirerek barışçıl gösterileri başka yönlere çekmeye çalıştılar.”

Düzeltme metninde muhabirimiz Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bölgedeki diktatörlerle kıyaslanmasının “mantıksız” olduğunun da altını çiziyor. Ayrıca, Mısır'da iktidar olan Müslüman Kardeşler hareketi ile daha çok Refah Partisi'ni kıyaslarken, Refah Partisi'nin 90'lı yıllarda iktidardan düşerken tüm ülkeyi kaosa sürüklediği yönünde herhangi bir beyanatı da bulunmuyor.

Düzeltme metninde muhabirimizin “Erdoğan ve Müslüman Kardeşler arasında bir karşılaştırma yapmak mantıksızlık olur.” ifadeleri de yer alırken, Erdoğan'ın devrik Mısır lideri Hüsnü Mübarek'e benzediği şeklinde bir ifadesi de hiçbir şekilde bulunmuyor. Muhabirimiz Başbakan Erdoğan'ın “bazı politikalarını beğenmediği” şeklindeki ifadelerinin de yayımlanan ilk röportajda çarpıtılarak “Erdoğan'ı sevmiyorum.” şeklinde yansıtıldığını vurguluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.