1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksek Askeri Şura Sonuçlandı
Yüksek Askeri Şura Sonuçlandı

Yüksek Askeri Şura Sonuçlandı

.

A+A-

 

TSK YENİDEN YAPILANDIRIYOR 

YAŞ'ta TSK'nin yeniden yapılandırılması çalışmaları görüşüldü.

Dünyanın sayılı orduları içinde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeniden yapılandırılması yönünde önemli bir çalışma başlatılması kararı alındı. TSK'nın zaman içinde bütünüyle profesyonel hale gelmesi, esnek - hareket kabiliyeti yüksek birliklerden oluşması, teknolojik kapasitesinin yükseltilmesi, orta - uzun menzilli füze gücüne sahip olması, donanmanınAkdeniz'deki gücünün büyük ölçüde artırılması ve jandarmanın TSK'dan alınarak bir tür kır polisine dönüştürülmesi planlanıyor.

YAŞ GENELKURMAYDA TOPLANDI

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kış dönemi toplantısı, bu gün Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda yapıldı. FevziÇakmak Salonu'nda yapılan toplantıya Başbakan RecepTayyip Erdoğan başkanlık etti. Toplantıya; Erdoğan'ın yanısıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, EDOK Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve DonanmaKomutanı Koramiral Veysel Kösele katıldı.

GÜL YEMEK VERDİ

YAŞ üyeleri, sabahki toplantının ardından Çankaya Köşkü'ne çıktı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YAŞ üyelerine Köşk'te öğle yemeği verdi. Öğleden sonra karargahta devam eden toplantının ardından Orgeneral Özel ile Milli Savunma Bakanı Yılmaz, saat 18.30'da yeniden Köşk'e çıktı. Özel ile Yılmaz, Yüksek Askeri Şura sonuçlarını Gül'e arz etti. YAŞ kararları Gül'ün onayının ardından tekemmül etti ve kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda alınan kararlarla ilgili şu açıklamayapıldı:

ALINAN KARARLAR

Yüksek Askerî Şûra Olağan Toplantısı, 28 Kasım 2013 tarihinde, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında yapılmıştır. Toplantıda;

a. Türk Silahlı Kuvvetleri Hazırlık Durumu ve Değerlendirilmesi,

b. Terörizmle Mücadele ve Değerlendirilmesi,

c. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Yeniden Yapılandırılması Çalışmaları,

ç. GATA'nın Üniversite Olarak Yapılandırılması çalışmaları ile ilgili konular görüşülmüştür.

SURİYE DEĞERLENDİRİLDİ 

Toplantının genel gündemini, Türk Silahlı Kvvetleri'nin harbe hazırlık durumu oluşturdu.Suriye'deki gelişmeler nedeniyle 2. Ordu'nun yapısı ve harbe hazırlık durumu toplantının ana gündem maddeleri arasında yer aldı. Terör örgütü PKK'nın çekilmeyi durdurması ve iç güvenlikharekat bölgesindeki durum ile çözüm sürecinde gelinen aşamada toplantıda değerlendirilen konular arasında yer aldı. PKK'nın yanısıra El Kaide gibi bölgede etkin olmaya başlayan teröristunsurlar da toplantıda masaya yatırıldı.

DOĞU AKDENİZ'DE GÜÇLÜ DONANMA

Toplantıda ele alınan bir başka konu ise donanmanın özellikle Doğu Akdeniz'deki gücünün artırılması oldu. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nin çalışmasına göre, küresel ticaretin yüzde 30'u, petrola ticaretinin de yüzde 25'i Akdeniz üzerinden yapılıyor. Suriye krizi, ABD, Rusyave Çin başta olmak üzere büyük ülkelerin Akdeniz'deki askeri varlıklarını artırmasına neden oldu.Türkiye'nin de hem petrol - doğalgaz gibi enerji kaynaklarına sahip olması hem de deniz ticareti nedeniyle Doğu Akdeniz'de daha güçlü bir harp filosu bulundurma gereğinin toplantıda değerlendirilen konular içinde yer aldığı belirtildi. Türkiye; ABD, Rusya ve Çin gibi Akdeniz'de zaman içinde deniz gücüne sahip bir güç olmayı planlıyor. Mil-Gem projesi çerçevesinde üretiler korvetler ayrı bir önem taşıyor.

PROFESYONEL BİRLİKLER

Ayrıca zaman içinde TSK'nın daha fazla profesyonel personelden oluşması planlanıyor. Şu aşamada kamonda tugaylarının profesyonelleşmesi önemli ölçüde tamamlanmış durumda. Bunun yanısıra tabur ve tugay gibi yapıların hareket kabiliyetinin yükseltilmesi üzerinde duruluyor. Başlatılan çalışma ile TBK'nın mobil, hareketli birliklerden oluşması amaçlanıyor. TSK'nın teklojik gücünün yükseltilmesi, orta ve uzun menzilli füzelere sahip bir güç haline gelmesi yönünde de toplantıda önemli kararlar alındığı yorumları yapıldı.

JANDARMANIN DURUMU 

Hükümet; demokratikleşme yönünde atılması planlanan adımlar çerçevesinde askeri yönden Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı bulunan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin fiilen dördüncü kuvvetini oluşturan Jandarma Genel Komutanlığı'nın tamamen İçişleri Bakanlığı'na bağlanması için çalışma başlattı. Çalışmada; yaklaşık 200 bin kişilik silahlı güce sahip jandarmanın; iki ana unsurdan oluşması öngödürülüyor. Buna göre, iç güvenlikle ilgili jandarma birlikleri zaman içinde profesyonel kır polisine dönüşecek. Jandarmanın diğer birimi ise sınır güvenliği ile gümrükkapılarının güvenliğinden sorumlu olacak. Toplantıda, bu konudaki çalışmanın askeri boyutu ele alındı.


 

Kaynak : milliyet/dea

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.