• BIST 79.433
 • Altın 125,916
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 18 °C
 • Antalya 24 °C
 • Tekirdağ 14 °C
 • Sakarya 12 °C
 • REZA SARRAF DAVASINDA GELİŞME; ÖZEL DURUŞMAYA ÇIKACAK
 • İŞTE BELGESİ; PKK KERKÜK'TE CİRİT ATIYOR
 • ABD SAVUNMA BAKANI TÜRKİYE'DE "KUZU" OLDU
 • REZA SARRAF DAVASINDA GELİŞME; ÖZEL DURUŞMAYA ÇIKACAK
 • İŞTE BELGESİ; PKK KERKÜK'TE CİRİT ATIYOR
 • ABD SAVUNMA BAKANI TÜRKİYE'DE "KUZU" OLDU

YOLSUZLUK SORUŞTURAN POLİSLERİN DAVASINDA ŞOK GELİŞME

YOLSUZLUK SORUŞTURAN POLİSLERİN DAVASINDA ŞOK GELİŞME
suçlamaları reddettiler

Adliye ve polis çevrelerinden edinilen bilgiye göre, ilk tutuklamaların yaşandığı "22 Temmuz Soruşturması"nda şüpheliler suçlamaları reddetti. Şüpheli sıfatındaki farklı isimler, ortak ret gerekçelerini de şöyle sıraladı:

- Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu kapsamında gerekli dinlemeler yapılmıştır. Eğer bu bir örgüt suçlaması ise, bizimle birlikte karar veren hakim ve TİB yetkililerinin de burada olmaları gerekir.

- Mahkeme kabul ederse dinleme faaliyetine başlanır. Kabul görmediği takdirde dinlemeler yapılmaz. Reddedilen çok sayıda kararımız mevcuttur.

- Yapılan istihbari dinlemelerin çoğu operasyonlara dönüşmüş ve suçlular yakalanmıştır. Alınan dinleme kararları sıralı amirler izlenerek alınmaktadır. Yasa hükümleri çerçevesinde bu kararlar alınmıştır.

22 Temmuz Operasyonu kapsamında 8 polis tutuklanırken, 4'ü yurtdışı adli kontrol tedbiri uygulanmak şartıyla 6 polis ise serbest bırakıldı. Şüphelilerden Hasan Emecan ve Kadri Cemal Yiğit "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma, haberleşmenin gizliliğini ihlal etme, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetme ve hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlarından yeterli delil bulunamadığı ve suç vasfının değişme ihtimali dikkate alınarak serbest bırakılmalarına karar verildi.

Şüpheliler Ali Kavlak, Turgay Yıldırım, Polat Kongur ve İlhan Polat Yiğit'in "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma, haberleşmenin gizliliğini ihlal etme, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetme ve hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlarından yeterli delil bulunamadığı ve suç vasfının değişme ihtimali dikkate alınarak serbest bırakılmalarına hükmedildi. Ancak bu 4 kişiye yurtdışına çıkış yasağı kondu.

Polislere yönelik operasyonun yasadışı dinleme ayağında mahkemeye sevk edilen 14 emniyet mensubu, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nde verdikleri ifadede, suçlamaları kabul etmedi.

DUYUM ÜZERİNE DİNLEME BAŞLATABİLİRİZ

Şüphelilerden, hakkında yurtdışı çıkış yasağı konulan Ali Kavlak'ın ifadesinde, “Dinlemeleri duyum üzerine başlatabiliriz. Bizim mesleğimiz hiyerarşik yapı içerisinde bulunan, polis memurundan TİB'e kadar uzanan yargı sürecinden geçen bir işlemdir. Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu kapsamında gerekli dinlemeler yapılmıştır. Bunu yapmadığımız takdirde, asıl o zaman suç işlemiş oluruz. Eğer bu bir örgüt suçlaması ise, bizimle birlikte karar veren hakim ve TİB yetkililerinin de burada olmaları gerekir" dediği öğrenildi.

"DİNLEMELER YASA HÜKÜMLERİ ÇERÇEVESİNDE YAPILDI"

Şüphelilerden Ramazan Orkun Altınışık'ın ifadesinde "Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir memuruyum. Yasa hükümleri çerçevesinde yasal dinlemeler yapılmıştır" dediği kaydedildi.

KARARLAR SIRALI AMİRLER İZLENEREK ALINDI

Tutuklanan şüphelilerden Fatih Kıncır'ın da ifadesinde “Herhangi bir örgüt üyesi değilim. Yapılan istihbari dinlemelerin çoğu operasyonlara dönüşmüş ve suçlular yakalanmıştır. Alınan dinleme kararları sıralı amirler izlenerek alınmaktadır. Yasa hükümleri çerçevesinde bu kararlar alınmıştır" dediği belirtildi.

DİNLEMELER HUKUKA UYGUN

Tutuklanan şüphelilerden Mehmet Dilaver'in de, “Dinleme talepleri tamamen hukuka ve yasalara uygundur. Usulsüz bir işlem yoktur. Hiçbir suretle aleni olmayan konuşmaları kaydetmedim. Emniyet teşkilatı kanunu çerçevesinde sıralı amirler zincirinde görevimi ifa ettim, etmeye de devam ediyorum. Bu şekilde davranmam yasal bir zorunluluktur" dediği öğrenildi.

BAŞBAKAN'A İKİ KEZ SUİKAST ENGELLEDİK

Tutuklanan şüphelilerden Emniyet Müdürü Mesut Yılmaz'ın da ifadesinde, “İstihbarat temin etmenin çeşitli metotları vardır. Dinleme kararları da bunlardan birisidir. Olay olmadan engellemekle yükümlüyüz. Bunun için gerekli tüm tedbirleri alırız. Bununla ilgili çalıştığım süre içerisinde, Başbakan'a iki kez suikast engelledik. Ergenekon, Balyoz ve organize suç çeteleri ile mücadele ettik" dediği kaydedildi.

REDDEDİLEN ÇOK SAYIDA KARARIMIZ MEVCUTTUR

İfadesinde dinleme taleplerinin tamamen hukuka ve yasalara uygun olduğunu söylediği öğrenilen tutuklu şüphelilerden Şeref Bolat, “Mahkeme kabul ederse dinleme faaliyetine başlanır. Kabul görmediği takdirde dinlemeler yapılmaz. Reddedilen çok sayıda kararımız mevcuttur. Bu kararımızı da İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan getirilmesini istiyorum" dediği öğrenildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Haber Artı Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0242 844 30 51 | Faks : 0242 844 30 51 | Haber Scripti: CM Bilişim