1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. YÖK BAŞKANINDAN TUHAF AÇIKLAMA
YÖK BAŞKANINDAN TUHAF AÇIKLAMA

YÖK BAŞKANINDAN TUHAF AÇIKLAMA

ORDU'ya gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Kalkınma Bakanlığımız ile işbirliği dahilinde özellikle şehir ve bölge üniversitelerimize yönelik olarak bulunduğu şehrin ve bölgenin kalkınması odaklı sistematik bir değerlendirme ve...

A+A-

ORDU'ya gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Kalkınma Bakanlığımız ile işbirliği dahilinde özellikle şehir ve bölge üniversitelerimize yönelik olarak bulunduğu şehrin ve bölgenin kalkınması odaklı sistematik bir değerlendirme ve rekabet süreci başlatmak istiyoruz" dedi.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Ordu Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 'Bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü' konulu toplantıya katıldı. Prof. Dr. Saraç, Başkanlığı'nda çeşitli üniversitelerden rektörlerin katılımıyla düzenlenen toplantıda ülkelerin gelişme ve kalkınma odaklı stratejileri için hazırlanan 'Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi' kapsamında üniversitelerin bulundukları bölgelere sağlayacakları katkı ve yönetmeliği ile geçen Temmuz ayında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 'Yükseköğretim Kalite Kurulu' konuları ele alındı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Prof. Dr. Yekta Saraç toplantının önemine dikkat çekerek, "Bingöl'de yapmış olduğumuz toplantıda rektörlerimiz ile üniversitelerin kendi bulundukları şehir ve bölge odaklı misyonların bulunması ve buna göre de gelecekteki faaliyetlerinin planlanmasının gerekliliği konusunda görüşmelerde bulunmuş, toplantıya katılan rektörlerimizin tek tek görüşlerini alarak konuyu bütün yönleri ile müzakere etmiştik. Almış olduğumuz geri bildirimleri değerlendirdiğimizde genel olarak üniversitelerimizin bölgenin sorunlarını iyi bir şekilde analiz edebiliyorlar, bu sorunlara ilişkin değişik faaliyetleri bulunuyor. Etki analizi konusunda sınırlı bir değerlendirmeleri var ve bu kapsamda da geleceğe yönelik bu etkiyi artırmaya yönelik girişimleri geliştirilmeli" dedi.

Toplantıda Yükseköğretim Kalite Kurulu ile ilgili olarak istişarelerde bulunacaklarını da vurgulayan Prof. Dr. Saraç şunları söyledi:

"Bu toplantılarımızın devamında Kalkınma Bakanlığımız ile de işbirliği dahilinde özellikle şehir ve bölge üniversitelerimize yönelik olarak bulunduğu şehrin ve bölgenin kalkınması odaklı sistematik bir değerlendirme ve rekabet süreci başlatmak istiyoruz. Çok yakın zamanda Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliğimiz ve bu yönetmelik kapsamında oluşturulacak Kalite Kurumu'muz da bu sürece katkı verecek ve yükseköğretim kurumlarımızın bu misyon farklılıklarını dikkat alarak bir dış değerlendirme sürecini gerçekleştirecektir."

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.