1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. "Yere Düşen Ekmeğin Üstüne Basan İnsan"
"Yere Düşen Ekmeğin Üstüne Basan İnsan"

"Yere Düşen Ekmeğin Üstüne Basan İnsan"

Gezi Parkı olayları bünyesinde her gün onlarca polis şiddeti videosu düşüyor ekranlarımıza... İnsanlar yerlerde sürükleniyor düşene bir tekme atılıyor.... Prof. Üstün Dökmen'in: "Ekmek nimettir kabul, peki insan nimet değil mi?" sorusunu herkesin düşünme

A+A-

"Yere düşen ekmeğin üstüne basan insan görmedim ama yere düşen insanı tekmeleyen çok kişi gördüm" diyor... Profesör Üstün Dökmen ve ekliyor:

"Diyorum ki, yerdeki ekmeğe saygılı olma konusunda ülkemde mutabakat var, kimse basamaz, ayağıyla dürtüklemez, öper koyar bir kenara."

Ekmek nimettir kabul, peki insan nimet değil mi?  

Saygılı olmaktaki kusurlarımızı şöyle anlatıyor:

“Birbirimize saygılı olma konusunda 3 tip temel hatamız var...

Avrupa'da yaşayan vatandaşımız orada yerlere çöp atmıyor ama Kapıkule'den girer girmez yerlere tükürmeye, çöp atmaya başlıyor. Niye burada böyle yapıyorsun diye sorulduğunda, herkes böyle yapıyor diyor. Kendi fikri olmayan insanın duruma göre hareket etmesidir bu.

İkinci hatamız, adama göre davranmamız. Karşımızdaki adam iri yarıysa, 'Buyur Abi', diyoruz, ufak tefekse, 'Ne var lan!' diyoruz. Oysa ki, insanların onuru birbirine eşittir.

Üçüncü hata, keyfimize göre davranmak. Keyfimiz yerindeyse eve girerken 'Merhaba millet' diyoruz, değilse surat asıyoruz. Oysa keyfimiz yerinde olsun olmasın insanlara saygılı davranmak zorundayız.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.