1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yeni İp Uçları Bulundu; Dinozorlar neden Yok Oldu
Yeni İp Uçları Bulundu; Dinozorlar neden Yok Oldu

Yeni İp Uçları Bulundu; Dinozorlar neden Yok Oldu

Dinozorlar nasıl ve ne zaman yok oldu ?

A+A-
DİNOZORLAR NE ZAMAN YOK OLDU?

Dünyanın geçmişine ilişkin sırlar Bilim İnsanları tarafından bir bir çözülüyor. Geçmişte dünyamızın başına gelenler ve antik sakinlerinin kimliklerine dair her geçen gün yeni bir gelişme yayınlanıyor. Son yapılan çalışmalar ile ilgili BBC de yayınlanan bir makalede dünyamızın artık haklarında bir çok bilgiye sahip olduğumuz sakinleri dinozorlar hakkında. Yeni bulgular dinozorların hayatına dair bilgilerden başka, nesillerinin tükenme nedenleri içerisinde en kabul edilebilir teori olan, dünyaya çarpan bir nesnenin yarattığı değişikliklerden meydana gelen etkenlerin, olduğu görüşünü doğrular nitelikte. Elde edilen yeni bilgi ve buluşlar aynı zamanda
bu korkunç çarpışmanın tarihi konusunda net bilgiler veriyor bize.

TARİH KÜÇÜK BİR HATA PAYI İLE NETLEŞTİ GİBİ
 
Bilim insanları dinozorların neslinin tükenmesi ile ilgili en doğru tarihi belirlediklerine inanıyor.
Dinozorların yok olma dönemini tespit etmek üzere uluslararası bir ekip oluşturuldu.
 
Kaya ve kül örneklerinden yola çıkarak tarih tespitinde bulunan araştırmacılar, 11 bin yıl yanılma payı da bırakarak, yaklaşık 66 milyon 38 bin yıl önce dinozorların neslinin tükendiğini ortaya koydu.
Bu tahmin, dinozorların neslinin tükenmesini tetikleyen olay olarak görülen göktaşı ya da kuyruklu yıldızın dünyaya çarptığı tarih ile de örtüşüyor.

DİNOZORLAR BU ÇARPMA SONUCU MU YOK OLDULAR ?

Bu konuda değişik ihtimaller gözönünde bulunduruluyor: Dinozorlar çarpmanın etkisiyle hızla mı yok oldular; yoksa çarpma sırasında zaten sayıları azalmakta mıydı; ya da çarpma dinozorlar ortadan kalktıktan 300 yıl sonra mı gerçekleşti?
Science adlı bilim dergisinde yayımlanan çalışmayı İskoçya, ABD ve Hollanda üniversitelerinden araştırmacılar yürüttü.
Dinozorların yok oluşunu göktaşı çarpması ile açıklayan teoriler ilk kez 1980'de ortaya atıldı.
Meksika'nın Karaip Denizi kıyısındaki Yucatan bölgesinde bulunan 180 km çapındaki kraterin bu çarpmanın etkisiyle oluştuğu düşünülüyor.
Chicxulub adı verilen bu krateri yaratan nesnenin 10 km çapında olduğu ve çarpma sonucu savrulan parçaların hâlâ dünyanın değişik yerlerinde bulunabileceği ifade ediliyor.
Uluslararası ekip geçen yıl, camsı tektit, kuvars, ve iridyum içeren toz tabakası gibi bu gezegen dışı maddelerin son dinozor fosilleri yakınlarında bulunduğu yerlerde arkeolojik incelemelerde bulunma kararı almıştı.

ÇARPMANIN ETKİSİ BÜYÜK

 
Bu çerçevede Haiti'den tektit örnekleri ile çok sayıda çarpma öncesi ve sonrası dinozor fosilinin bulunduğu Montana'daki Hell Creek Oluşumları'ndan fosil örnekleri incelendi.
Örnekler önce, ABD'de "argon-argon tarih tespiti" yöntemi kullanılarak incelendi. Daha sonra bu örnekler İskoçya'daki Glasgow Üniversitesi'ne gönderilerek bağımsız bir incelemeden daha geçti.
Doğal radyoaktif madde olan postasyumun zamanla yavaş yavaş çürüyerek argona dönüşmesinden hareket eden bu yöntemle, herhangi bir maddenin ne kadar zamandır çürümekte olduğunu en doğru şekilde tespit etmek mümkün olabiliyor.
California Üniversitesi'nden Profesör Paul Renne iki olayın eşzamanlı geliştiğini ifade ederek, "dinozorların yok olmasında çarpma büyük rol oynadı, ama muhtemelen tek etken bu değildi" diyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum