1. YAZARLAR

  2. Onur Akay

  3. Yeğeni ile Behiye Aksoy Özel Röportajı
Onur Akay

Onur Akay

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeğeni ile Behiye Aksoy Özel Röportajı

A+A-

Türk Musikisinin ekol sanatçısı Behiye Aksoy ile ilgili yazdığım köşe yazısı basında haber olunca, Behiye hanımın oğlu Ahmet Aksoy, bir önceki yazımda yer verdiğim gazeteci Aykut Işıklar’ın iddiasını duydu. İddiaların asılsız olduğunu söyleyen Behiye hanımın oğlu, avukatı aracılığı ile Aykut Işıklar’ı mahkemeye veriyor.

Milyonlarca hayranı olan büyük sanatçı Behiye Aksoy’un son durumunu, her gün yanında olan akrabası udi sanatçı Serhan Korhan’la konuştuk.

-Serhancım daha önce seni kendi sunduğum televizyon programıma konuk almıştım. O güzel sesini dinlemiştik. Behiye hanımla akraba olduğunu hiçbir yerde söylemediğini biliyorum ama, kendisi ile ilgili çıkan bazı iddialar bizleri çok üzdü. Behiye hanımı seven milyonlarca insanın gerçekleri öğrenmesi için bu sohbeti kabul ettin. Sana teşekkür ediyorum ve öncelikle Behiye hanımla yakınlığını okuyucularımıza anlatmanı rica ediyorum.

-Bir Ramazan programında sana konuk olmuştum ve çok güzel bir programdı. Behiye Aksoy benim baba tarafından birinci derece akrabamdır. Büyük halam olan sanatçının adını anmadan, TRT Ankara Radyosu’nda, Kültür Bakanlığı Türk Müziği Korosu’nda yıllarım geçti. Ancak onun varlığı bana sadece manevi güçtü. Asla reklam amacı olmadı. Sevgimde…

-Gazeteci Aykut Işıklar, Behiye Aksoy’un oğlu Ahmet Aksoy’un gerekçeli kararını yazarak, Ahmet Aksoy’un, annesi Behiye hanımın mezarını ihtiyaçtan satışa çıkardığını iddia etti. Bende köşemde Işıklar’ın yayınladığı gerekçeli karara yer vererek bir yazı yazınca, olay basında yer aldı. Behiye hanımın hayranlarını ve çok sayıda sanatçıyı üzen bu iddia hakkında gerçekleri senden öğrenebilir miyiz?

-Başta Ahmet abim (Ahmet Aksoy) annesine gerçekten çok iyi bakmaktadır. Basında çıkan haberlerin aksine, annesine gönülden bağlı hayırlı bir evlattır. Daha öncede Behiye hanım ile ilgili yalan haberler çıktı. Bunlara çok detaylı eğilmemiştik. Ancak olay mezarlığın satışı ve ardından borçlar nedeni ile kaldığı özel bakım evinden çıkarılması gibi bir iddia olunca, ailesi olarak tepkisiz kalamadık. Sanatçının hiçbir şekilde borcu ve borçtan dolayı bakım evinden çıkarılması söz konusu olmadığı gibi, mezarlığın satışı da yalan ve iftira dolu bir haberden ibarettir. Halkın tepkisi ve sanatçıların konuya eğilmeleri ayrıca çok memnun edici oldu.

behiyeaksoy.jpg

-Benim yazımdan sonra çıkan haberleri okuyan değerli sanatçı Emel Sayın huzurevini aramış. Emel hanım gibi Behiye hanımı merak eden sanatçıların ne yapması lazım? Gelenler oluyor mu?

-Bu konuda ne yazık ki sadece lafta kalıyor. Çoğu sanatçı bir haber olunca huzurevine geliyor. Sonrasında ziyarete dahi gelmiyorlar. Ben Emel hanım gibi çoğu sanatçıyı görmek isterim. Ne yazık ki çok nadir sanatçı geldi. Gelenlerde kameralar ile reklam amaçlı geldiler. Böyle geleceklerse ne olur gelmesinler. Vefa reklamlarda olmaz. Vefa sadece 4 duvar arasında şahitsiz olmalı.

-Hayranları Behiye hanımı ziyaret edebiliyor mu?

-Hastalık kapmaması açısından, gelenlerin grip gibi bulaşıcı hastalıkları yoksa, seve seve her gün görebilirler. Hayranlarından çok gelenler var. Bu da bizleri sevindiriyor. Sadece fotoğrafa izin vermedik. Bu da hastalığı nedeni ile Behiye Aksoy’un o sanat yıllarındaki görüntüsü hafızalarda kalması içindi. Ancak sana bu güzel sohbet adına fotoğraflarını seve seve veriyoruz.

behiyeaksoyserhankorhan2.jpg

-Behiye hanımın son durumu hakkında bilgi alabilir miyiz?

-Hastalığı nedeni ile tabii ki kimseyi tanımıyor. Bazen çok güzel şarkılar mırıldansa da, bazen hiç ses vermiyor. Ancak şunu söylemek doğrudur ki, Özel Nezih Yaşlı Bakımevi çalışanları Behiye hanıma çok güzel bakıyor.

-Devletin veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Behiye hanım için bir şeyler yapması gerekiyor mu?

-Devletten ve belediyeden şu an için bir isteğimiz yok. Ancak yakın zamanda bir projemiz olacak. Bununla ilgili gerekli çalışmalarda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına gideceğiz.

-Behiye hanımın kaldığı huzurevi hakkında bilgi alabilir miyiz?

-Özel Nezih Yaşlı Bakımevi gerçekten güzel ve bakımlı bir ev. Çalışanları ve müdürleri konularında uzman kişiler. Sadece Behiye hanım değil, kalan tüm yaşlılarımız ile gönülden sevgi dolu ilgileniyorlar.

behiyeaksoyserhankorhan-001.jpg

-Bakımı için gerekli ilaçlarda maddi olarak zorlanıyor musunuz?

-Tabii ki. İlk zamanlarda basında da bazı açıklamalar çıktı. Ahmet beyin bakımı için zorlandığı vs. Ancak herhangi bir sorun yok. Fakat projelerde yardımları alacağız.

-Behiye hanımın bakımına katkı sağlayacak projeler var mı?

-Behiye Aksoy büyük bir sanatçı ve bu sanatçının unutulmaması adına güzel projelerimiz var. Ekim ayı civarında vefa gecesi yapacağız ve ardından Behiye Aksoy Vefa.

-Serhancım son olarak bu süreçte basına, sanatçılara ve Behiye Aksoy hayranlarına senin söylemek istediklerin neler?

-Behiye Aksoy ve diğer değerlerimize sahip çıkalım. Onlar kolay yetişmediler, kolay unutulmasınlar. Yalan haberler yapan gazetecileri daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Sanatçılarımıza, değerlerimize sahip çıkmalarını ve ne yapabiliriz sorusunu sadece köşelerinde ve sosyal medyada değil, bizlerle toplantı halinde sormalarını rica ediyorum. El ele verirsek nice sanatçılarımızı unutulmaktan kurtarırız. Halam adına hayranlarına da saygılarımı iletiyorum. Çünkü hiç bizleri yalnız bırakmadılar. Ayrıca yeniden Ahmet Aksoy ve şahsım adına sana teşekkür eder, sanat hayatında başarılar dilerim.

Serhancım Behiye hanımın ellerinden öpmeyi çok özledim. Kısa sürede ziyaret edeceğim. Tüm Nezih Bakımevi çalışanlarına sevgi ve selamlarımı gönderiyorum.

Geçen sene Nezih Bakımevi'nde Behiye Aksoy'la unutamayacağım bir anı...

behiyeaksoyonurakayhuzurevinde-003.jpg

Onur AKAY

TWİTTER: @_onurakay_

E-POSTA : onurakay@onurakay.com.tr


İLGİLİ YAZI İÇİN TIKLAYINIZ
Ünlü sanatçının maddi zorluktan mezarı satılıyor!

 

BEHİYE AKSOY’UN OĞLU AYKUT IŞIKLAR’I MAHKEMEYE VERİYOR HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum