1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YARGITAY BAŞKANI: ENDİŞELİYİZ
YARGITAY BAŞKANI: ENDİŞELİYİZ

YARGITAY BAŞKANI: ENDİŞELİYİZ

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın katılmadığı törene TBB Başkanı gitti.

A+A-

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Adli Yıl Açılış törenine katılıyor. Feyzioğlu'nu Yargıtay Başkanı Ali Alkan karşıladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ile başta askeri ve sivil yüksek yargı mensupları törene büyük ilgi gösterdiler. HSYK üyeliğine bağımsız aday olan HSYK 1. Daire Başkaın İbrahim Okur da törene katılan isimler arasında. Muhalefet te yargıyı yalnız bırakmadı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş da törene geldi.

AKP ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİNİ BOYKOT ETTİ!

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katılmıyor. Törene davetli olmalarına rağmen AK Partili Anayasa Komisyonu Burhan Kuzu ile Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da gelmedi.

İŞTE KONUŞMA SÜRELERİ

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Mini konserin ardından Yargıtay Başkanı Ali Alkan 27 sayfalık, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile 12 sayfalık bir konuşma yapacaklar.

YARGITAY BAŞKANI'NDAN HUKUK DEVLETİ MESAJI

Adli Yıl Açılış töreninde konuşan Yargıtay Başkanı Ali Alkan konuşmasını Hukuk devleti konusuna ayırdı. Kuvvetler ayrılığına dikkat çeken Alkan, "Erklerin birbirinden bağımsız çalışması egemenliğin bir kimsede, bir zümrede toplanmasına izin verilmemesidir. Egemenlik Milletindir. Bu yetki sadece Yasama'ya ait değildir. Yargı da bu görevi mahkemeleri aracı ile görür. Yürütmenin üstlendiği yetkinin meşruiyet kaynaklarından biri de bağımsız yargı denetimidir"

Alkan yürütme tarafından polise operasyonlar konusunda talimat vermesini eleştirdi. Yargının bağımsız olmadığını söyleyen Alkan, "Yargıtay Kanunu ve HSYK Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile, yargıya müdahale girişimleri, sorunları çözmekten çok, arttıracak niteliktedir. Yargı bağımsızlığına müdahale niteliği taşıyan konularda yargının susmasını beklemek, ancak demokrasiye, kuvvetler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne gerçek anlamda bağlılığın yaşandığı ortamda haklılık kazanabilir" dedi.

Alkan, "Yargının bağımsızlığına gölge düşüren uygulamaların alenen yapılması, yüksek yargıdaki seçim süreçlerinde takdiri baskılayan düzenlemeler yapılması kabul edilemez" diye konuştu.

YIPRATMA KAMPANYALARI

Alkan, Yargıtay kararlarının gerekçe gösterilerek kararı alan daire ve açıklayan kişilerin hedef haline getirilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Salondan alkışlar yükseldi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

İfade özgürlüğü yürütmenin ve yargının en temel eleştiri mekanizmasıdır. Bu nedenle ifade özgürlüğü ve başta basın özgürlüğü en geniş şekilde kullanılabilinmelidir.

VESAYET DEĞİLDİR

Yargı kararlarının vesayet olarak nitelendirilmesi kabul edilemez. Vesayet görevini yerine getiremeyenlerin yerine yapılan atamalardır. Yargı kararları bu kapsamda değerlendirilemez. Yargı kararları hukuka aykırı konuları saptar ve kararları uygulanması gereken kararlardır.

DANIŞTAY TÖRENİNİ TERK ETMİŞTİ

Danıştay’ın 10 Mayıs'ta yapılan 146.kuruluş yıl dönümü törenine Erdoğan, Başbakan olarak katılmıştı. Törende Feyzioğlu'nun sözlerine ve uzun konuşmasına sinirlenen Erdoğan, 11.Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisini sakinleştirmeye çalışmasına rağmen salonu terk etmişti.

"BARO BAŞKANI KONUŞACAKSA BEN KATILMAM"

Erdoğan, Ak Parti 13. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonunda, 1 Eylül'de yapılacak Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılıp katılmayacağı sorusu üzerine Danıştay'ın kuruluş yıldönümü toplantısında yaşadıkları olayı bir daha yaşamak istemediğini söylemişti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanının bu toplantılarda konuşmasının bir teamül olduğunu belirten Erdoğan, "Eğer Yargıtay, Baro Başkanı'nı çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam. Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanını dinlemek durumunda değil. Bugüne kadar bu tür şeyler olduysa artık bunların reforme edilmesi lazım. Bütün bunlara rağmen Yargıtay Başkanı orada konuşacaksa, Yargıtay Başkanını ben de seve seve dinlerim, Yargıtay'ın başı olduğu için dinlerim. Beni süreler hiç ilgilendirmez, katılmam. Orada Yargıtay Başkanı sadece konuşacaksa eyvallah, ödüllerine vesaire eyvallah. Zaten işin asıl formatında, yasal formatında bu yok. Neymiş teamülmüş. Bir teamül arıyorsanız, böyle bir yerde konuşması gereken Yargıtay üzerinde böyle bir şey aranıyorsa orada cumhurbaşkanı konuşur" demişti.

BAŞKANLAR KURULU YENİDEN GÖRÜŞTÜ

Erdoğan'ın bu sözlerinden sonra Yargıtay Başkanlar Kurulu, durum değerlendirmesi için toplanmış ve ardından Yargıtay Başkanı Ali Alkan şu açıklamayı yapmıştı:
"Başkanlar Kurulu geleneklere uygun olarak Barolar Birliği Başkanını da davet edilmesini uygun görmüştü. Fakat bu karar alındığında Sayın Cumhurbaşkanımızın ne adaylığı söz konusuydu ne cumhurbaşkanı olması söz konusuydu. Bu konu henüz netleşmemişti. Fakat Sayın Cumhurbaşkanımız seçildikten sonra Danıştay Başkanlığındaki o üzücü olaydan da münhem olarak bir açıklama yaptı. Sayın Barolar Birliği Başkanı törene katılırsa kendisinin katılmayacağını ifade etti. Bu, yeni gelişen bir durumdu. Ben, kişisel olarak bunu önemsedim. Başkanlar Kurulunu toplantıya çağırdım. Başkanlar Kurulu uzun müzakerelerden sonra davetiyelerin dağıtılmış olması, ifade özgürlüğü gibi kavramları gözeterek Barolar Birliği Başkanının toplantıya katılmasını kabul etti ve bu konudaki verilen kararı basın açıklaması yoluyla sizlerle paylaştık."

DAVUTOĞLU BAKANLAR KURULU TOPLANTISINA KATILACAK

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Başbakan olarak ilk kez Bakanlar Kurulu toplantısına katılacak olmasını gerekçe göstererek törene katılamayacağını bildirmişti.

ADALET BAKANI: CUMHURBAŞKANI'NIN OLMADIĞI YERDE BİZ DE OLMAYIZ

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun, adli yıl açılışına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu davet etmesiyle ilgili, “Cumhurbaşkanımızın olmadığı bir yerde Başbakanımızın, Adalet Bakanı’nın olacağını tahmin etmiyorum. Cumhurbaşkanının olmadığı yerde biz de olmayız” ifadelerine yer vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.