1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. YAPILAN CEMAAT İNŞAATI YEŞİL ALANA ÇEVRİLDİ
YAPILAN CEMAAT İNŞAATI YEŞİL ALANA ÇEVRİLDİ

YAPILAN CEMAAT İNŞAATI YEŞİL ALANA ÇEVRİLDİ

Yapımı süren cemaatin okulunu yeşil alan ilan ettiler..."Başbakan, ‘Ne kadar arsa, bina varsa geri alın’ demişti"

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kaba inşaatı bitmek üzere olan Fatih Koleji'nin arsasına el koyup yeşil alana çevirdi.

İstanbul’da son dönemde cemaate ait eğitim kurumlarının arazi ve inşaatlarına belediyeler tarafından ilginç müdahaleler yapılıyor. Zaman gazetesinin haberine göre, Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi’nde inşaatı süren Fetih Öğretim İşletmeleri’ne ait Fatih Koleji arsası yeşil alan ilan edildi.
ARSA, 2009′DA 5 MİLYON 242 BİN LİRAYA SATILDI

2004 yılında hazırlanan Gaziosmanpaşa TEM Güneyi Revizyon Nazım İmar Planı’nda söz konusu parsel, eğitim (ilköğretim) alanı olarak belirlenmişti. 6 bin 931 metrekarelik arsa Fetih Öğretim İşletmeleri tarafından 7 Temmuz 2009’da yapılan ihalede 5 milyon 242 bin liraya satın alındı. Geçen yıl da inşaata başlandı.

RUHSATLI İNŞAATI MÜHÜRLEYİP, YEŞİL ALAN İLAN ETTİLER

Kolej inşaatının son katına geldiğinde, Gaziosmanpaşa Belediyesi zabıtaları 21 Nisan 2014 tarihinde hiçbir aykırılık bulamamalarına rağmen inşaatı mühürledikleri iddia edildi. Belediye, ruhsatlı şekilde inşaatına başlanan arsanın yeşil alan ilan edilmesi için 6 Haziran’da Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat etti.

ARSA SAHİBİNDEN MUVAFAKATNAME ALINMADI

İmar Komisyonu’nda, bu sene eğitime başlaması hedeflenen okulun arsası yeşil alan ilan edildi. Ancak, bir arsanın yeşil alan olabilmesi için tapu sahibinden muvafakatname ya da İSKİ ve UKOME ile Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü gibi en az üç kurumdan görüş alınması gerekiyor. Fakat kararda bu görüşlerin hiçbiri yok.

DEPREMDE TOPLANMA ALANI İLAN EDİLDİ

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin, okul arsasını ilçe sınırlarında muhtemel bir deprem sırasında tek toplanma yeri olarak belirledi. Belediye Meclisi kararında yeşil alana dönüştürülen parselin altında otopark yapılabileceği de yer alması dikkat çekici. Belediyenin kaba inşaatı bitme safhasına geldiği halde yeşil alana çevirdiği arsanın hemen yanında ise içerisinde 30’ar katlı 5 gökdelenin de bulunduğu 2 bin 500 konutluk Venezia projesi yapılıyor.

‘İYİ NİYETLİ BİR GİRİŞİM DEĞİL’

İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, söz konusu kararın iyi niyetli olmadığını söyledi. Öncelikle, yeşil alan ve sosyal donatı alanı ihtiyacı ortaya çıkartacak yüksek yoğunluklu inşaat projelerine izin verilmemesi gerektiğini, bu tip taleplerde önceliğin kamu arazilerinden karşılanmak suretiyle giderildiğini belirten Kahraman, “Çok katlı yapıların inşa edildiği Venezia ve benzeri yüksek yoğunluklu alanlar bu ihtiyacı ortaya çıkartıyor. Bu ihtiyacı ortaya çıkaracak böyle bir yapılaşmaya izin verdikten sonra, ruhsat düzenlenmiş bir alanı yeşil alana çevirmeyi iyi niyetli bir planlama kararı olarak görmüyorum.” dedi.

Başbakan, ‘Ne kadar arsa bina varsa geri alın’ demişti

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara’da düzenlenen belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantısında Hizmet Hareketi’yle ilgili belediyelere hukuk dışı çağrılarda bulunmuştu. Erdoğan, o konuşmasında, “Bunlara verilmiş ne kadar yer varsa, bina varsa hepsinin hukuk ve demokrasi içinde tek tek geri alınmasını istiyorum. Bize afra tafra yapan, partimizle milletvekili seçilen veya belediye başkanı seçilen ondan sonra istifa etmek suretiyle ayrılanlara karşı da herhangi bir iş takiplerinde gereken tavrı kendilerine koymalısınız.” ifadelerini kullanmıştı. Bu çağrının ardından başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde bazı AKP’li belediye başkanları Hizmet Hareketi’ne yakın okullara karşı hasmane bir tutuma girişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.