1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. YANDAŞ MEDYANIN YAYINLAMADIĞI ANKET
YANDAŞ MEDYANIN YAYINLAMADIĞI ANKET

YANDAŞ MEDYANIN YAYINLAMADIĞI ANKET

Gezici Araştırma Türkiye'deki son üç seçimi en yakın bilen 1. kurum. Anket sonucumuzu 7 gazete yayınlarım 16'sı yayınlamam diyor.

A+A-

Gezici Araştırma, son seçim anketini yayınladı. Ankete göre, AKP’nin oy oranı yüzde 40.8, CHP yüzde 27.6, MHP yüzde 15.8, HDP de yüzde 13.6 oy oranında görünüyor.

TEK BAŞINA İKTİDAR YOK YİNE Mİ SEÇİM OLACAK ?

Araştımanın sonuçları 256 milletvekili çıkaran AKP'nin tek başına iktidara gelemeyeceğini gösteriyor.Yurtgazetesinde yer alan Gezici Araştırma'nın, 3-4 Eylül 2015 tarihlerinde 36 il ve 136 ilçede dört bin 864 kişiyle yaptığı ankette, “Son günlerde yaşanan kaos ortamının sorumlusu kim veya kimlerdir” sorusuna katılımcıların yüzde 45,5’i Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yüzde 30,6’sı AKP cevabını verdi. Yüzde 39,5’i ise sorumlunun HDP olduğunu düşünüyor. AKP’nin, ülkeyi yönetirken hata yaptığını düşünenleri oranı yüzde 77,2 iken, 72,4 ü de medyaya baskı yapıldığı kanısında. "

HANGİ PARTİ KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIYOR VE PARİTLERİN OY ORANLARI

Araştırmaya göre 1 Kasım 2015 Seçimleri Oy Dağılımı AKP 40,8     256 milletvekili CHP 27,6      141 milletvekili MHP 15,8     73 milletvekili HDP 13,6      80 milletvekili Diğer 2.2 0 Araştırmaya katılan halkın % 74,5’nin son günlerde halkın üzerinde bir baskının olduğunu düşünüyor.

BAŞKANLIĞA HAYIR, KOALİSYONA EVET

Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın  bahsettiği Başkanlık sistemini destekliyor musunuz sorusuna  katılımcıların  % 68,7’si hayır derken % 31.3’ü evet demiştir. Türk halkı koalisyonlara her zaman karşı çıkmıştı tarih de ilk defa koalisyona evet diyor. Halkın % 62’si koalisyona evet diyor. Ak Partiye oy verenlerin % 48’i koalisyona evet diyor, CHP Seçmenin % 76’sı MHP Seçmenin % 64’ü koalisyon kurulmalı diyor. Ülke nüfusunun % 55 gençlerden oluşması koalisyonu kabul kılmaktadır. Gençler sağduyu ve normalleşme adına koalisyonu istediği görülüyor.

TERÖR KONUSUNDA YETERSİZ

Araştırmaya katılan halkın hükümetin terör olaylarıyla ilgili yaklaşımını yeterli bulup bulmamasına ilişkin dağılım incelendiğinde % 70,9’u yeterli olmadığını ifade ederken % 17,8’i yeterli olduğunu ifade etmektedir.

KAOSUN SORUMLUSU ERDOĞAN

Son günlerde yaşanan kaos ortamının sorumlusu kim veya kimlerdir sorusuna ilişkin dağılım incelendiğinde % 45,5’i R.T.ERDOĞAN olduğu ifade edilirken aynı zamanda 30,6’sı AKP ve % 39,5’i HDP olduğu ifade etmektedir.

EN SAĞDUYULU LİDER KILIÇDAROĞLU

Devlet yetkilileri ve siyasi liderlerden hangilerinin kaos ortamında daha sağduyulu davrandığını düşünüyorsunuz Sorusuna ilişkin dağılım incelendiğinde % 31,1’i Kemal Kılıçdaroğlu demiştir. "

16 GAZETE YAYINLAMAM" DİYOR

Öte yandan Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici, anketle ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı. "Gezici Araştırma Türkiye'deki son üç seçimi en yakın bilen 1. kurum. Anket sonucumuzu 7 gazete yayınlarım 16'sı yayınlamam diyor. Sebep" diye soran Gezici, "Ülkemizde anketlerle modern darbe yapılıyor" ifadelerini kullandı. 

GEZİCİ 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNİ NASIL TAHMİN ETMİŞTİ

Seçimlere sayılı günler kala yasaklar öncesi açıkladığı anketle büyük dikkat çeken Gezici Araştırma ise AKP'nin oy oranını yurt dışı oylarının da dahil edilmesiyle birlikte %39.3 olduğunu açıklarken, CHP'yi ise %28.5 oranında gösterdi. MHP'nin %17.2 ile üçüncü çıktığı ankette HDP ise bugüne kadar yayınlanan anketlerdeki en yüksek oy oranında gösterilerek %12.4 olarak açıklandı. Gerçekleştirilen anketin bir diğer özelliği ise çalışmanın tıpkı seçimlerde olduğu gibi sandık yöntemi kullanarak yapılmasıydı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.