1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. YAKILAN KADIN CİNAYETİNDEN İNANILMAZ BİR HİKAYE ÇIKTI
YAKILAN KADIN CİNAYETİNDEN İNANILMAZ BİR HİKAYE ÇIKTI

YAKILAN KADIN CİNAYETİNDEN İNANILMAZ BİR HİKAYE ÇIKTI

Deneyimli dedektifleri bile şaşırtan cinayetlerin hikaylerini okuyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız

A+A-

Taylan YILDIRIM- Mehmet Hakkı ÖZBAYIR- Barış GEZİCİ/AKHİSAR

MANİSA'nın Akhisar İlçesi'nde geçen pazar günü zeytinlik alandaki barakada bulunan yanmış kadın cesediyle, aynı bölgede dün gece toprağa gömülü bulunan erkek cesedinin sırrı çözüldü.
Çifte cinayetin hem kurbanlarının, hem de gözaltına alınan şüphelilerin sağır ve dilsiz olduğu vahşetin ayrıntıları ortaya çıktıkça, oluşturulan özel ekipteki deneyimli dedektifler bile olanlara şaşırıp kaldı.

CESETİN ÇOK YANMIŞ OLMASI İŞİ ZORLAŞTIRDI

Her şey geçen pazar günü Akhisar Cumhuriyet Mahallesi Su yolu Mezarlığı Mevkii'ndeki zeytinliğin sahibinin buradaki barakada, 20 yaşının üzerinde olduğu sanılan, yakılmış bir kadın cesedi görmesiyle başladı. İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemede, cesedin yüzde 90'ının yanması nedeniyle nasıl öldürüldüğü belirlenemedi. Ayrıca yine aynı nedenle, ölen kişinin tecavüze uğrayıp uğramadığı da tespit edilemedi. 

İŞARET DİLİYLE İFADE 

Polis bu cinayeti çözmek için kayıplar listesinde bulunanları araştırdı ve tüm ipuçlarını değerlendirdi. Günler süren bu çalışmaların ardından dün Akhisar'da oturan üçü de sağır ve dilsiz 43 yaşındaki Selda K., kızı 20 yaşındaki Saadet K., aile dostları D.D. gözaltına alındı. Selda K.'nın yine sağrı ve dilsiz olan oğlu 20 yaşındaki Selim Burak K.'ya ise ulaşılamadı.

İşaret dili tercümanı aracılığı ile ifadeleri alınan şüpheliler dün akşam saatlerinde önce yanmış kadın cesedinin bulunduğu yere, ardından Hashoca Mahallesi 67 Sokak'taki evlerine götürüldü. Şüphelilerin evlerinde Olay Yeri İnceleme ekipleri bir dizi çalışma yaptı ve önemli ipuçlarına ulaştı. 

Yanmış kadın cesedinin bulunduğu bölgede ikinci bir ceset olduğu belirlenince, bu bölgede aramalar yoğunlaştı. İlk cesedin bulunduğu yere 100 metre uzaklıkta tarlada gömülen bir kişinin kemikleri bulundu. Kemikler buradan alınarak İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

56022_70272_27022015165137_6.jpg56022_1539_27022015_2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

ÖLDÜRÜLENLERİN KİMLİKLERİ

Yapılan araştırmalar sonucu pazar günü yanmış cesedi bulunan kadının İzmir'in Seferihisar İlçesi'nde kaybolan sağır ve dilsiz 21 yaşındaki Emine Girginer, 100 metre uzaklıkta kemikleri bulanan erkeğin de 15 aydır haber alınamayan sağır ve dilsiz 44 yaşındaki Arif Altay olduğu belirlendi.

Şüphelilerden D.D. ifadesinden sonra serbest bırakılırken, Selda K. ve kızı Saadet K.'nın sorgusunda ve elde edilen ipuçları ve delillerle çifte cinayetin tün detayları da ortaya çıktı.

KÜFÜR EDİNCE BOĞULMUŞ

Manisa Emniyet Müdürlüğü ve Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, cinayeti çözmek için ilçedeki ev ve işyerleri de dahil olmak üzere 400 güvenlik kamerası görüntüsünü inceledi. Ayrıca çevre kentler başta olmak üzere tüm kayıp listesi detaylı olarak araştırıldı.

Soruşturmada, geçen hafta kaybolan Seferihisarlı sağır ve dilsiz 21 yaşındaki Emine Girginer'in ailesiyle temasa geçildiği, genç kızın İzmir'e gittiğini söylediği ve kaybolduğu andan itibaren kendisin haber alınamadığı bilgisine ulaşıldı. Akhisar Otogar ile ilçe çarşısındaki bazı işyerlerini güvenlik kameraları incelendiğinde kayıp Emine Girginer ile şüphelilerden Selda K.'nin birlikte yürüdüğü görüntülerle tespit edildi. Bunun üzerine evine yapılan baskında Selda K., kızı Saadet K. ve aile dostu D.D. gözaltına alındı. Selda K.'nın oğlu Selim Burak K.'ya ise ulaşılamadı.

270220151456048678752.jpg

İşaret dili tercümanı aracılığıyla ifadesi alınan Selda K., önce suçlamayı kabul etmedi sonra itirafta bulundu. İzmir İşitme Engelliler Okulu'nda tanıştığı Emine Girginer'in yanlarına geldiğini, kendilerine 'o….sunuz' diyerek küfür ettiğini ileri süren Selda K.'nın çıkan kavgada sinirlerine hakim olamayarak genç kızı elleriyle boğarak öldürdüğünü söylediği öğrenildi. Yine sağır ve dilsiz olan kızı Saadet K.'nin de sorguda, annesiyle birlikte cesedi elektrikli motosiklet yardımıyla taşıyıp, evlerine yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki zeytinliğe götürüp benzin dökerek yaptıklarını söylediği belirtildi.

Cinayetin işlenmesinin ardından bilet alıp İstanbul'a gittiğini belirten Saadet K.'nin burada bir yakınlarının evinde üç gün kaldıktan sonra ilçeye döndüğü de söylediği kaydedildi. 

İKİNCİ CİNAYET SORGUDA ÇIKTI

Selda K. ile aynı mahallede oturan ve 2013 yılı aralık ayında kaybolan sağır ve dilsiz 44 yaşındaki Arif Atalay'ın da böyle bir cinayete kurban gitmiş olabileceğini değerlendiren polis, nane kızı çapraz sorguya aldı. Arif Atalay'ın hem Selda K. hem kızı Saadet K. ile gönül ilişkisi olduğu, çıkan bir tartışmada şüpheliler tarafından boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı.

Selda K. ve kızı Saadet K.'nın, öldürdükleri Atalay'ın cesedini de aynı bölgede yakıp gömdüklerini söylemesi üzerine ekipler zeytinlikte dün gece yeniden araştırma yaptı. Altay'a ait olduğu belirtilen çene kemiği ve dişleri bulundu. Havanın aydınlanmasıyla birlikte yanmış kadın cesedinin bulunduğu barakanın 400 metre çevresi güvenlik şeritleriyle çevirdi. Çim biçme makinesiyle bölgedeki otlar temizlendi. Toprak örnekleri elekten geçirilip kemik olup olmadığı araştırıldı. Ayrıca cesedin gömüldüğü bir incir ağacının altında kazı çalışması yapıldı. Arif Atalay'ın gömüldüğü yerden çıkarılan kemikleri de İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ: CİNAYETİ ÇÖZDÜK 

Manisa Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, çifte cinayeti çözdüklerini, DNA sonucu henüz alınmamış olsa da şüphelilerin suçlarını itiraf ettiğini söyledi. Ceren, şunları söyledi:

"Ülke genelindeki kayıp kadınlarla ilgili çalışma başlattık. Sonra Seferihisar'daki kızın adına ulaştık. Kayıp kız ile Akhisar'daki kişilerin bağlantısını güvenlik kamerası görüntülerinden belirledik. Güvenlik kameralarının ne kadar önemli olduğunu daha önce de söylüyordum, tekrar hatırlatıyorum. Cinayeti çözdük. DNA sonucu henüz elimize ulaşmamasına rağmen zanlılar sorgularında suçlarını itiraf etti. İkinci bir cinayeti de sorguda ortaya çıkardık. Onun da elde ettiğimiz çene kemiği ve dişlerini DNA için gönderdik. Ekiplerimiz çok iyi çalıştı. Cinayeti çözeceğimize söz vermiştim. Yerine getirdiğim için mutluyum.".

Şüphelilerin ek sorgularının sürdüğü, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

56022_86323_22022015175557_4.jpg

DAHA ÖNCE DE YANLARINA GELMİŞ

Sessizler dünyasında çifte vahşetin şüphelilerinden sağır ve dilsiz Selda K. ile kızı Saadet K.'nin işaret dili tercümanı eşliğinde verdikleri ifadelerinde, cesedin İzmir'in Seferihisar İlçesi'nden kaybolan sağır ve dilsiz Emine Girginer'e ait olduğunu belirtti.

Emine Girginer'in yaklaşık 8 ay önce evinden kaçıp Selda K. ve kızı Saadet K.'nın yanına geldiği ileri sürüldü. Bir süre sonra ailesi tarafından bulunup evlerine götürülen genç kızın kısa süre önce tekrar Akhisar'a, gelip anne- kızla kalığı ileri sürüldü.

Son olarak Emine Girginer'in geçen cumartesi günü ailesiyle Seferihisar'daki evinde doğum gününü kutladığı, bir gün sonra da ortadan kaybolduğu öğrenildi.

56022_70272_27022015165137_5.jpg

BABASI İNANMAK İSTEMİYOR

Henüz DNA sunucu alınamazken, ESHOT'tan emekli olduktan sonra inşaat işleri yapmaya başlayan Emine'nin babası babası Mahmut Girginer, kızının Akhisar'da cesedi bulunan kişi olmadığını savundu. DHA muhabirinin telefonla konuştuğu Mahmut Girginer'in kızının kayıp olduğunu, ancak öldüğüne inanmadığını söyledi. Girginer Adli Tıp Kurumu'ndan DNA sonucu gelmeden de fikrini değiştirmeyeceğini dile getirdi. Gazetecilerle görüşmeyi kabul etmeyen Girginer gerek duyulması halinde yalnızca savcıya ifade vereceğini söyledi.

Ailenin Seferihisar İlçesi'ndeki komşusu Mustafa Donat, "Ben geçen hafta sonu kızı gördüm. Ben kayıp haberini bir kaç gün önce aldım. Umarım aldığımız haberler doğru değildir" diye konuştu. Bu sırada Donat'ın konuşmasına komşuları tepki gösterdi. 

Bu arada, Ankara'dan da 3 kişilik bir ekibin İzmir Adli Tıp Kurumu'na gelip, yüzde 90'ı yanmış halde olan cesetten incelenmek üzere parça aldığı öğrenildi.

DENİZLİ'DE YAKALANDI

Şüpheli Selda K.'nın, olayla ilgili iki gündür aranan oğlu 19 yaşındaki oğlu Selim Burak K. Denizli'de yakalandı. 

Gözaltına alınan işitme ve konuşma engelli Selim Burak K.'nin, Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne getirilmek üzere yola çıkarıldığı öğrenildi.

KOMŞULARI NE DİYOR

Bu arada Selda K. ile kızı Saadet K.'nin, çifte cinayetin şüphelisi olarak gözaltına alınmaları, oturdukları mahalle sakinlerini şoke etti. Uzun yıllardır aynı adreste oturan ailenin, sağır ve dilsiz olmalarından dolayı, komşularıyla genel olarak ilişkilerinin zayıf, eve ziyaretlerinin pek olmadığı öğrenildi. Anne ve kızın gözaltına alındığı haberlerini duyan komşuları, önce şoke olduklarını, ardından ise korkuya kapıldıklarını anlattı, "Katillerde uzun yıllardır, yan yana yaşamışız" diye tepki gösterdiler.

Saadet K.'nin içine kapanık bir ruh halinin olduğunu da ifade eden komşuları, anne Selda K.'nin ise pozitif bir kişiliğe sahip olduğunu, evlerine gitmese de yolda karşılaştığı zaman onlara şaka yaptığı, kendince taklitlerde bulunduğunu da söyledi. 

DIŞARI ÇIKMAZLARDI

Mahalle sakinlerinden Gülten Bedel ise "Evlerine kapandıkları zaman dışarıya çıkmazlardı. Bizler de onları o zamanlar göremezdik. Sadece yolda görürdük, o zaman da iyi anlaşırdık. Kimseye bir zararlarının olabileceğini düşünmemiştik. Çünkü, sağır ve dilsiz olduklarından dikkat çekmemek için, bizim buradaki sokak düğünlerine, sünnetlere bile katılmazlardı. Akşam polisler, evlerine gelince şaşırdık. Günlerce merak ettiğimiz bir olaydı yakılan kız olayı. Kızı öldürüp yakanların bunlar olduğunu öğrendiğimiz de ise, büyük şaşkınlık yaşadık. Bunlardan öyle bir olay hiç beklemezdim" dedi.

Sağır ve dilsiz anne ile kızın, katil zanlısı olduklarının ortaya çıkması, yaşamlarına yönelik merakları da artırdı. Ailenin, vakitlerini genel olarak evde geçirdikleri, maddi durumlarının ise iyi olmadığı belirtildi. Ailenin anne Selda K.'nin, evde ördüğü örgüler ile diktiği penyeleri satarak geçimini sağladığı öğrenildi.

5 BİN LİRA İÇİN Mİ ÖLDÜRÜLDÜ

Manisa'nın Akhisar İlçesi'ndeki zeytinlik alanda bir barakada yanmış cesedi bulunan Emine Girginer'in katil zanlısı olarak sağır ve dilsiz olan anne Selda K. ile kızı Saadet K.'nin, gözaltına alınmasının ardından, 2013 yılının aralık ayından beri kayıp olan Arif Altay'ın olayı da çözüldü. 

Zeynep Altay ile evli olan Arif Altay'ın, Selda K. ile de gönül ilişkisi yaşadığı öğrenildi. Altay'ın kaybolmadan önce, bankadan 5 bin lira kredi çektiği, parayı bankadan teslim aldıktan birkaç gün sonra da, kaybolduğu ortaya çıktı. Katil zanlısı Selda K. ile kızının, bu parayı almak için cinayeti işlemiş olabilecekleri öne sürüldü. Bankadan çektiği krediyle ilgili yakınlarına hiç bilgi vermeyen Arif Altay'ın, kaybolduktan sonra, özürlü maaşının yattığı hesabında da, hiç para hareketinin olmadığı saptandı. 

CESEDİ BULAN KADIN KONUŞTU

Bu arada cinayetlerin çözülmesiyle ilginç bir rastlantı da ortaya çıktı. Geçen pazar, genç kızın cesedini bulup polise haber veren kadınlardan birisi olan Ayşe Biltekin'in, yine katil zanlılarınca öldürüldüğü ileri sürülen Arif Altay'ın hem yakını, hem de kapı komşusu çıktı. Konuyla ilgili polise de bilgi verdiğini söyleyen Ayşe Biltekin, şunları söyledi:

"Biz böreklik ot toplamak için o bölgeye gittik. Burada barakaya girdiğimiz sırada önce arkadaşım, sonra ben cesedi gördük. Polise haber verdik onlar da gelip inceleme yaptı. Bu olayın ne olduğunu merak ettiğimiz sırada polis bizim evin olduğu buraya geldi ve bize yakınım olan, kendisinden uzun zamandır haber alamadığımız Arif Altay'ı sordu. Bizler de kayıp olduğunu ve daha bulunmadığını anlattık. Meğer o kızı öldüren kadınlar, Arif'i de öldürmüş. Duyunca çok üzüldük. Bankadaki parasını çekmediği için onun ölmüş olabileceği aklımıza geliyordu ama yine de cesedinin bulunduğu söylenince üzüldük." 

Arif Altay'ın diğer yakını Gülsüm Biltekin de, "Arif'in, o kadınlarla ilişkisi olduğunu bizler de kulaktan kulağa duyduk ama hiç evlerine gitmedik. Arif'in arkadaşları o kadınlara sormuşlar, onlarda Arif'i görmediklerini söylemişler. Tek bildiğimiz de o kadınlarla ilgili" dedi. Bu arada Arif Aytay'ın eşi Zeynep Altay'ın ise, bir televizyon programına katılmak üzere İstanbul'a gittiği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum