1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. WASHINGTON POST: ERDOĞAN DENGESİZ
WASHINGTON POST: ERDOĞAN DENGESİZ

WASHINGTON POST: ERDOĞAN DENGESİZ

Erdoğan’ın bahsettiği ‘Yeni Türkiye’ bu mu?”

A+A-

Başbakan Erdoğan’ın oğlunu, paraları sıfırlaması konusunda uyardığı iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Twitter ve Youtube’un kapatıldığını hatırlatan Washington Post, “Sayın Erdoğan’ın bahsettiği ‘Yeni Türkiye’ bu mu?” sorusunu sordu.

YENİ TÜRKİYE BU MU

Washington Post, cumhurbaşkanı seçimi sonrası birlik mesajı veren Başbakan Erdoğan’ın, geçtiğimiz yılki eylemlerinin demokrasiye bakışının sorgulanmasına yol açtığını yazdı. Başbakan Erdoğan’ın oğlunu, paraları sıfırlaması konusunda uyardığı iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Twitter ve Youtube’un kapatıldığını hatırlatan gazete, “Sayın Erdoğan’ın bahsettiği ‘Yeni Türkiye’ bu mu?” sorusunu sordu.

ERDOĞAN'DAN KURTULMASI GEREKİYOR

“Türkiye’nin Erdoğan’ın baskısından kurtulması gerekiyor” başlığıyla kaleme alınan yazıda, Başbakan Erdoğan’ın “dengesiz ve rahatsız edici” davranışları sebebiyle Türkiye’nin, Avrupa ve Ortadoğu’da önemli rol oynama fırsatını kaçırdığı dile getirildi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ülkedeki ilk halk oylamasında oyların yüzde 51,7'sini toplayarak cumhurbaşkanı seçildi. Ülkenin 12 yıldan beri lideri konumundaki Erdoğan, 'Yeni Türkiye'yi inşa etmek istediğini ve seçimden sonraki konuşmasında derin bir şekilde kutuplaşmış ülkenin tümünün taleplerine saygı duyacağını duyurdu. Ancak geçtiğimiz yılki eylemleri Sayın Erdoğan'ın demokrasiye yaklaşımı ve ötesindeki dünyaya dair bakışının sorgulanmasına yol açıyor. Yeni Türkiye eskisinden farklı mı olacak?

Başbakan Erdoğan'ın aldığı önlemler herhangi bir demokrasiye dayanan tüm konuşma ve bir araya gelme özgürlüğü gibi değerleri paramparça ediyor. İstanbul Taksim Meydanı'nda geçtiğimiz yıl patlak veren protestolara Sayın Erdoğan'ın hükümeti haddinden fazla sertlikle müdahale etti. Birkaç insan öldü ve binlercesi yaralandı. Bu, protestoları ifade özgürlüğünden ziyade, kendisine yönelik bir hakaret olarak gören bir liderin tepkisiydi.

YÜKSEK MİKTARDA PARAYI SIFIRLAMA KAYDI

Türkiye ayrıca gazetecilerin hapse atılması ve sindirilmesi konusundaki sıralamada, dünyanın en kötü siciline sahip. Geçtiğimiz Aralık'ta patlak veren büyük yolsuzluk skandalında, Sayın Erdoğan'ın oğlunu yüksek miktardaki parayı sıfırlaması konusunda uyardığı ses kayıtları ortaya çıktı. Sayın Erdoğan ses kayıtlarının sahte olduğunu söyledi; ama Türkiye'deki sosyal medya çok hareketli bir gün geçiriyordu. Sayın Erdoğan ve hükümet hakkındaki yolsuzluk iddialarına ilişkin eleştiriler Twitter'da özgürce yazılıyordu. Ses kayıtları ise Youtube'ta yayınlanmıştı. Sayın Erdoğan'ın tepkisi ikisini de kapatmak oldu. Sayın Erdoğan'ın bahsettiği "yeni" ülke bu mu?

wplogo2.jpg

TÜRKİYE'NİN ÇIKARINA UYGUN DEĞİL

Sayın Erdoğan, Türkiye cumhurbaşkanlığını daha yetkili bir makam haline getirecek şekilde güçlendirmeye yönelik arzusunu saklamadı. Anayasayı değiştirmede başarılı olup olamayacağı henüz net değil. Ancak böylesi bir çabadan önce Sayın Erdoğan temel demokratik prensiplere saygı duyduğunu göstermelidir. Aksi halde, cumhurbaşkanlığına daha fazla yetki verilmesi sadece bir adamın önemini arttırmak için kullanılacaktır. Bu ise bir ülke olarak Türkiye'nin çıkarına en uygun olanı değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.