1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. VATANDAŞ TARİHİ GÖREVDE
VATANDAŞ TARİHİ GÖREVDE

VATANDAŞ TARİHİ GÖREVDE

Sadece Türkiye değil tüm dünyanın nefesinin tuttuğu kritik seçimler için vatandaşlar sandık başına koştu. İlk görüntülere göre oy kullanımı rekor seviyede gerçekleşecek

A+A-

Oy verme işleminin saat 07.00’de başlayıp 16.00’da sona ereceği iller arasında olan Erzurum, Kars, Erzincan, Ağrı, Iğdır, Muş ve Ardahan’da sandık kurullarındaki görevliler karanlıkta okul ve kamu binalarına gitti

NEREDE KULLANACAK?

Bugünkü seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her seçimde olduğu gibi yine oyunu İstanbul'da kullanacak. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara'da, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da İstanbul Sultanbeyli'de oy verecek.

GÖREVLİLER “SANDIK YEMİNİ" ETTİ

Türkiye'nin 26. dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde görev alan sandık başkanları ve memurlar ile parti gözlemcileri, sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi. Kadıköy İstanbul Anadolu Lisesi'ndeki görevliler, hazırlıklarını tamamladıktan sonra oy verme işlemleri başlamadan önce 'sandık yemini' etti. 

Sandık görevlileri, "Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirtilmesi için, görevimi kanuna göre doğru olarak yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim" diyerek yemin etti.

İSTANBUL'DA İLK OYLAR KULLANILDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 26'ncı dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde oy verme işlemi İstanbul'da saat 08.00'da başladı. 7 Haziran'da yapılan seçimden sonra hükümet kurulamaması üzerine 1 Kasım'da seçim yapılması kararı alınmıştı. Bugünkü seçinde ülke genelinde kayıtlı 54 milyon 49 bin 851 seçmen, 175 bin sandıkta oy kullanacak. Erken saatte gelen vatandaşlar oyun kullandı.Oy kullanan vatandaşlar “vatana millete hayırlı olsun “dileklerinde bulundu. 

SANDIKLARDA KUYRUK

Oy verme işleminin saat 07.00’de başlayıp 16.00’da sona ereceği iller arasında olan Erzurum, Kars, Erzincan, Ağrı, Iğdır, Muş ve Ardahan’da sandık kurullarındaki görevliler karanlıkta okul ve kamu binalarına gitti. Hazırlıklarını kısa sürede tamamlayan sandık kurulları, saat 07.00'de kapıları açarak oy verme işlemini başlattı. 

Sandıkların önünde kuyruk oluşturarak oylarını kullanan seçmenler, ülke için hayırlı olması dileğinde bulundu.

Polisin sandıkların bulunduğu yerlerde yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlenirken, oy verme işlemi devam ediyor.

SAMSUN’DA SEÇİM 

Samsun’da oy verme işlemi saat 08.00’da başladı. Seçmenler seçim için erken kalkıp sandık başına gitti. Oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde polis ve jandarma tarafından da güvelik tedbirleri alındı. 923 bin 876 seçmene sahip Samsun’da oy verme işleminin 2 bin 954 sandıkta gerçekleştirildiği belirtildi. 

SANDIĞA ERKEN GİDENLER

Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis'te 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işlemleri başladı. 

5 ilde saatlerin 07.00'yi göstermesiyle birlikte okullarda kurulan seçim sandıklarında görevliler tarafından hazırlıklar tamamlandı ve seçmenler oy vermeye başladı. Sabahın erken saatinden itibaren sandık başına gidenler, 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin tercihlerini yaptı. 

Günün ilerleyen saatlerinde yoğunluk yaşanacağı düşüncesiyle erkenden oy kullandıklarını ifade eden seçmenler, çıkacak sonucun ülkeye hayırlı olmasını diledi.

HAKKARİ'DE GÖZLEMCİ

26'ncı dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde oy verme işlemi Van, Hakkari ve Bitlis'te saat 07.00'de başladı. Van'da 2019 sandıkta 599 bin 698, Hakkari'de 509 sandıkta 157 bin 546, Bitlis'te ise 807 sandıkta 190 bin 203 seçmen oy kullanacak. Sandıkların açılmasıyla birlikte oy vermek için vatandaşların sandık başlarına geldiği ve seçime ilginin olduğu gözlendi.

Seçmenlerin oy kullanacağı okullar önünde geniş güvenlik önlemleri alınırken, Hakkari'de aralarında Almanya'nın Sol partisi Dielinke Milletvekili Jan Van Aken'in de bulunduğu 21 kişilik heyet gözlemci olarak seçimi takip ediyor. 

Okulları tek tek dolaşan ve gazetecilere açıklama yapan Alman Milletvekili Aken, seçimin güvenli bir şekilde geçip geçmediğini rapor edip ilgili yerlere vereceklerini söyledi.

DİYARBAKIR VE ŞIRNAK'TA SEÇİM

Diyarbakır'daki seçmenler sabahın erken saatlerinden itibaren okullardaki sandık bölgelerine giderek oy kullanmaya başladı. Merkez Yenişehir İlçesi Kooperatifler Mahallesi Ofis Semti'ndeki Mehmetçik İlköğretim Okulu'na gelenler, "Hayırlı olsun" diyerek oy kullandı. Yaşlılar, yakınlarının eşliğinde oy kullanırken, engellilere de hem sandık görevlileri hem de yakınları oy kullanmaları için yardımcı olduğu görüldü. Diyarbakır'da 3 bin 168 sandıkta, toplam 958 bin 170 seçmen oy kullanacak. 

Şırnak'ta da saat 07.00'da 26'ncı dönem milletvekili seçimleri için oy kullanma işlemi başladı. Seçmenler erken saatlerde sandık başına giderek vatandaşlık görevini yerine getirdi. Şırnak'ta da 817 sandıkta toplam 243 bin 619 seçmen oy kullanacak. 

Bölgedeki oy verme işlemleri ilk saat itibariyle sakin ve olaysız geçti. Saat 07.00'da başlayan oy verme işlemi saat 16.00'da sona erecek.

BAKAN IŞIK: SEÇİM MEŞRUİYETİNE GÖLGE DÜŞÜRME ÇABALARINI NEFRETLE KINIYORUM

BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, oyunu Kocaeli'nin Başiskele İlçesi'ne bağlı Bahçecik Damlar İlkokulu 1034 nolu sandıkta oyunu kullandı. Bakan Işık, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada bazı çevrelerin seçim meşruiyetine gölge düşürme çabalarını nefretle kınadığını söyledi. 

Bahçecik Damlar İlkokulu'nda eşi Nigar Işık ile birlikte oyunu kullandıktan sonra açıklama yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, seçimlerin ülke ve millet için hayırlı olması dileklerinde bulunarak, "Türkiye demokratik bir olgunluga ulaşmış bir ülke. Hangi tartışma olursa olsun sandıkta ciddi bir mütabakat var. Seçimin meşruiyetine yönelik hamdolsun Türkiye'de bugüne kadar hiçbir problem olmadı. Bugün de işallah aynı şekilde büyük bir olgunluk içersinde bütün milletimiz oyunu kullanacak. Türkiye'nin dört bir yanını yönetecek ülkeye hizmet edecek bir iktidarı belirleyecek aynı zamanda da meclisi, milletvekillerini seçmiş olacak. 1 Kasım seçimlerinin milletimiz, devletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi. 

'SONUÇLAR ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN'

Sonuçların şimdiden hayırlı olması temennesinde bulunan Bakan Işık konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar Türkiye son 19 ayda 4 tane seçim yaşadı. Seçim öncesi hangi tartışma olursa olsun seçim günü herkes büyük bir olgunlukla sandığa gitti ve tercihini yaptı. Bu sonuçlara göre parlemento şekillendi. 7 Haziran'da bir hükümetin kurulamaması ve koailisyon hükümetinin oluşmaması noktasında sayın cumhurbaşkanımızın anayasadan kaynaklanan yetkisini kullanarak 1 Kasım da seçim kararı alması sonucu milletimiz yeniden sandığa gidiyor. Bugün işallah Türkiye'de güçlü ve istikrarlı bir hükümet çıkar. Halkımız bu sonucu ortaya koyar. Ben sonuçların şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum."

'NEFRETLE KINIYORUM'

Seçimlerin meşruiyetine gölge düşürme çabalarına çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Bakan Işık, "Bazı çevrelerin seçimlerin meşruiyetine gölge düşürme çabalarını özellikle nefretle kınıyorum. Türkiye'de halkımızın bu noktadaki olgunluğunu gölgelemeye, seçimlerin bugüne kadar olgunlukla yapıldığını gördüğümüz büyük bir meşruiyet içersinde gerçekleşen seçimlerin meşruiyetine gölge düşürmeye çalışanların bu heveslerinden vazgeçmesi gerekiyor. Türkiye'de herkesin demokrasiye ve demokrasinin gereklerine inanması ona uygun davranması çok ama çok önemli. Bu noktada seçimlerin meşruiyetine gölge düşürme çabalarına çok ama çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bugün büyük bir olgunlukla bu seçimi tamamlayacağız. Türkiye'nin yeni millet meclisi, milletvekilleri belli olacak. Buradan da Türkiye'nin önümüzdeki 4 yıl sorumluluğu üstlenecek iktidar çıkacaktır."


BAKAN KILIÇ, SAMSUN'DA OYUNU KULLANDI

MEMLEKETİ Samsun'da oyunu kullanan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Eminim ki bugün demokrasimiz bir kere daha kuvvetlenecek. Çünkü bizim ülke olarak, millet olarak sandık başındaki katılım oranımızın ne kadar yüksek olduğunu tüm dünya biliyor" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 1 Kasım Genel Seçimi için oyunu Ataköy Mahallesi’nde kullandı. Eşi ve çocukları ile birlikte Ataköy İlkokul'na gelen Bakan Kılıç, oyunu küçük kızı Ela ile birlikte sandığa attı. Oy kullanma işlemi sonrasında açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Bugün Türkiye'mizin demokrasi tarihindeki önemli günlerden biri. Tüm vatandaşlarımız inşallah oylarını kullanır ve ülkemizin geleceğini, milletimizin geleceğini hayırlara vesile olacak bir sonuçla akşam seçimimizi tamamlarız. Biz de az önce ailece oyumuzu kullandık. Rabbim inşallah vatana millete hayırlı sonuçlar nasip eylesin. Bölgemizde ve tüm dünyada Türkiye'mizin gücünü, önemini biliyoruz. Eminim ki bugün demokrasimiz bir kere daha kuvvetlenecek. Çünkü bizim ülke olarak, millet olarak sandık başındaki katılım oranımızın ne kadar yüksek olduğunu tüm dünya biliyor. Ve bu bizim demokrasimizin önemli bir unsuru. Bu anlamda tüm vatandaşlarımıza, bu demokrasimize verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

TRAKYA’DA SEÇMENLER SANDIĞA GİTTİ

EDİRNE, Tekirdağ ve Kırklareli’nde oy verme işlemi sabah 08.00'de başladı. Erken gelen bazı seçmenler oylama saatinin gelmesini beklerken, 12 vekil çıkaracak olan Trakya’da seçime ilginin fazla olduğu gözlendi.

Edirne'de saat 08.00’de başlayan oy verme işlemine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Oy kullanmak için İlhami Ertem Anadolu Lisesi’ne gelenler, bazı sandıkların önünde kuyruk oluşturarak oylama saatinin gelmesini bekledi. 3 milletvekili çıkaracak olan kentte seçimin Türkiye için hayırlı olmasını dileyen seçmenler, herkesin sandıklara gelerek oy kullanmalarını istedi. Sandık görevlileri seçmenlerin oy kullandıkları sırada cep telefonlarını yanlarına almalarına izin vermedi. Edirne’de YSK verilerine göre 5’i cezaevlerinde olmak üzere 994 sandıkta 304 bin 520 seçmen oy kullanacak.

6 milletvekili çıkaracak olan Tekirdağ’da da oylama sabah 08.00’de başladı. YSK verilerine göre, 8’i cezaevleri olmak üzere 1999 sandıkta 673 bin 17 seçmen sandığa giderek oy kullanacak. Tekirdağ’da da seçime yoğun katılım olduğu gözlendi. 3 milletvekili çıkaracak olan Kırklareli’nde de oylama sabah 08.00’de başladı. YSK verilerine göre 5’i cezaevinde olmak üzere 856 sandıkta 264 bin 853 seçmenin oy kullanması bekleniyor.

İZMİRLİLER SANDIK BAŞINDA

İZMİR'de 3 milyon 101 bin 860 seçmen, 9 bin 32 sandıkta oy kullanacak. Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de oy verme işlemi saat 08.00'de başladı. 

Kentte oturanlar erken saatlerden itibaren sandık başına gitti. Özellikle yaşlılar, ayakta sıra beklememek için erken saatte gelip oy kullanmayı tercih etti. Sanık görevlileri de oy kullanmakta zorlanan kişileri kabine götürüp, adından da zarflarını sandığa atmaları içini yardım etti. 

91 YAŞINDA SANDIK BAŞINDA

Oy kullanmaya gelenlere arasındaki 91 yaşındaki Muzaffer Kaynak da dikkat çekti. İlerleyen yaşına rağmen Kaynak, yardımla da olsa, sandık başına gidip oyunu kullandı. Muzaffer Kaynak, seçimlerde barış ve huzur beklediğini söyledi. İzmir Atatürk Lisesi'nde oy kullanan vatandaşların, çıkışta yaptıkları açıklamada ortak dilekleri, barış ve huzur odu. 

AİLECE SANDIK BAŞINDA

Gençlerin oy kullanmak için genellikle öğleden sonraki saatleri tercih ettiği İzmir'de, Siret Gabay ve Yusuf Gabay çifti, sandık başına oğulları Jak Gabay ve Arel Gabay'la birlikte geldi. Çift kabinde oylarını kullandıktan sonra zarflarını Arel ve Jak Gabay sandığa attı. 

BURSA'DA SEÇİM

Seçim kampanyasının fazla heyecanlı geçmediği Bursa'da, bugün yapılan seçimlerde sandıkları ilginin fazla olduğu gözlendi. Toplam 2 milyon 45 bin 487 seçmenin bulunduğu Bursa'da seçmenler 6 bin sandıktan oy kullandı. Valilik, seçimlerin huzur ve güven içersinde sağlanması için bu sandıkların güvenliğini oluşturulan bin 117 sandık alanı ile sağlıyor. Sabah saat 08.00'de başlayan ve 17.00'ye kadar devam edecek seçim sürecinde 112 Acil Servis ambulansları ile Nilüfer Belediyesi'ne ait araçlar hasta ve engelli vatandaşları sandıklara götürüp getiriyor.

AFYONKARAHİSAR SOĞUK HAVADA SEÇİM

Afyonkarahisar'da oy kullanma işleminin başladığı saatlerde rüzgarın da etkisiyle hava sıcaklığı 5 derece ölçüldü. Soğuk havaya rağmen sandık başına ilk gidenler genellikle orta yaş üzeri seçmenler oldu. 

Sabah saatlerinde sandıklarda kuyruk oluşmazken, yoğunluk saatler ilerledikçe arttı. Oy kullanma işlemlerinin yapıldığı okul önleri ise seyyar satıcıların uğrak yeri oldu. Afyonkarahisar'a özgü katmer ve ağzı açık satan seyyar satıcılar okul önlerinde tezgah kurdu.

ÇORUM'DA SEÇİM

Çorum'da seçmenler saat 08.00'den itibaren oy vermeye başladı. Seçmen kağıtları ile sandık başına gidenlere sandık başkanı ve diğer görevliler oy kullanımı işlemi ile ilgili kısa bilgi verdi. Ardından oy pusulası, zarf ve evet mührü ile kapalı kabin arkasına geçen seçmenler oy kullandı. Oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde polis ve jandarma tarafından güvenlik önlemleri alındı. 385 bin 544 seçmene sahip kentte oy verme işleminin 1685 sandıkta yapılacağı belirtildi.

ORDU'DA SEÇİM 

Ordu'da 1 Kasım Genel Seçimi için oy vermek isteyenler sandık başına gitti. Sabah saatlerinde oy kullanmaya gelen seçmen sayısı az olurken oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde emniyet güçleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı. 533 bin 466 seçmene sahip Ordu'da 725 mahallede kurulan 1925 sandıkta vatandaşların oy kullanacağı belirtildi. 5 milletvekili seçilecek Ordu'da oy verme işlemi ise saat 16.00'da sona erecek.

TOKAT'TA SEÇİM

Tokat'ta oy verme işlemi saat 08.00'da başladı. Seçmenler sabah erken saatlerden itibaren sandık başına gitti. Vatandaşlar burada tercihlerini yaparak oylarını kullandı. Oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde polis tarafından da güvenlik tedbirleri alındı. 417 bin 693 seçmenin bulunduğu kentte vatandaşlar, çıkacak sonucun ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu. Tokat'ta oy verme işlemi 17.00'a kadar sürecek.

 

SANDIKLARDA KUYRUK

Oy verme işleminin saat 07.00’de başlayıp 16.00’da sona ereceği iller arasında olan Erzurum, Kars, Erzincan, Ağrı, Iğdır, Muş ve Ardahan’da sandık kurullarındaki görevliler karanlıkta okul ve kamu binalarına gitti. Hazırlıklarını kısa sürede tamamlayan sandık kurulları, saat 07.00'de kapıları açarak oy verme işlemini başlattı.

Sandıkların önünde kuyruk oluşturarak oylarını kullanan seçmenler, ülke için hayırlı olması dileğinde bulundu.

Polisin sandıkların bulunduğu yerlerde yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlenirken, oy verme işlemi devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.