1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. UZMAN DOKTOR AÇIKLADI;SİGARA NASIL KANSER YAPIYOR
UZMAN DOKTOR AÇIKLADI;SİGARA NASIL KANSER YAPIYOR

UZMAN DOKTOR AÇIKLADI;SİGARA NASIL KANSER YAPIYOR

Sadece içen kişi için değil, aynı ortamda dumanını soluyanlar için de tehdit oluşturduğunu söyledi

A+A-

GÖĞÜS Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Fazlıoğlu, bilinen en önemli hastalık ve erken ölüm nedeni sigaranın, sadece içen kişi için değil, aynı ortamda dumanını soluyanlar için de tehdit oluşturduğunu söyledi.

İSPATLANMIŞ GERÇEK

Dr. Fazlıoğlu, "Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğu, bunlardan nikotin, karbonmonoksit ve katran gibi en az 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu da ispatlanmış bir gerçek" dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Fazlıoğlu, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) üye ülkelerde ve Türkiye'de 1987 yılından bu yana her yıl 9 Şubat’ta çeşitli etkinlikler düzenlenen ‘Sigarayı Bırakma Günü’nün, halkı sigaranın neden olduğu hastalıklara karşı bilinçlendirilerek etkili mücadele edebilmesini amaçladığını söyledi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Fazlıoğlu, şöyle dedi:

TÜM KANSER ÖLÜMLERİNİN % 35 NEDENİ

"Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin yüzde 35’inin, kadınlarda ise, yüzde 15’inin nedeni sigara. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 90’ının nedeni de sigara. Sigara, kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıkları sebeplerinde ilk sırada yer alıyor. Sigara içen kişilerde bu hastalıklardan ölüm riski içmeyenlerden 40, kalp krizi geçirme riski ise 10 kat fazla. Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğu, bunlardan nikotin, karbonmonoksit ve katran gibi en az 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu da ispatlanmış bir gerçek."

Zararları konusunda kuşkuya yer vermeyen bilimsel araştırma sonuçlarının, sigara ile mücadeleyi zorunlu kıldığını vurgulayan Fazlıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu mücadelenin bir ayağını toplumu bilinçlendirmek ve özellikle gençlerin sigaraya başlamalarını önlemek, diğer ayağını ise sigara içenlere bu alışkanlığı bırakmalarında destek olmak oluşturuyor. Sigaranın bırakılması, sigaraya bağlı ölüm riskini önemli ölçüde azaltıyor. 50 yaşından önce bırakanlar sonraki 15 yılda sigaraya bağlı oluşan hastalıklardan ölme riskini yüzde 50 azaltmış oluyor. Günümüz tıbbı, sigara bağımlılığını tedavi edilebilir, kronik bir hastalık olarak kabul ediyor. Son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleri ile sigara içenlerin sigarayı bırakmasına yardım edebiliyor. Tıbbi tedavi, motivasyonel destek tedavisi ile birlikte uygulanırsa sigarayı bırakma başarısı da artıyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.