1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. UZAYDA OKYANUS BULUNDU
UZAYDA OKYANUS BULUNDU

UZAYDA OKYANUS BULUNDU

Satürn'ün uydusu Enceladus'ta yapılan keşif dünya dışı yaşam arayışında en önemli adımlardan birini oluşturuyor.

A+A-

Uzayda okyanus bulundu
Satürn'ün uydusu Enceladus'ta yapılan keşif dünya dışı yaşam arayışında en önemli adımlardan birini oluşturuyor. Bilim insanları, buz tabakasının altında bir okyanus olduğunu tespit etti.
 

YÜZEYİN 40 KM ALTINDA

Bilim insanları, Satürn'ün uydusu Enceladus'ta buz tabakası altında bir okyanusun varlığına ilişkin kanıtlar buldu.
İtalyan ve Amerikan bilim insanları, araştırmaya ilişkin sonuçları Science dergisinde yayınladılar. Araştırmaya göre, Dünya dışında yaşam olduğuna dair en önemli adaylardan olan Satürn gezegeninin uydusunda, 50 kilometre derinlikte önemli bir su kaynağı olduğu tespit edildi.
Enceladus'taki su kaynağı, Amerikan Cassini uzay aracıyla toplanan verilerle ortaya çıkarıldı. Cassini uzay aracı, Enceladus'un üst yüzeyine 100 kilometreye yakın bir mesafede yaklaşarak veri topladı.
Roma Üniversitesi'nden bilim insanları, Cassini’nin uydunun güney kutbunun, burada yerçekimi alanının gücüne dair elde ettiği verileri açıklamak için yeterli kütleye sahip olmadığında karar kıldı. Bu nedenle yüzeyin altında buzun dışında bir kütle olduğu üzerinde duruldu. California Teknoloji Enstitüsü'nden David Stevenson, bu yoğunlukta bir kütlenin su olabileceğinin anlaşıldığını ifade etti.


0,,17543203_401,00.jpg

Bilim insanları, Enceladus'taki okyanusun yüzeyinin silikat kayalarından oluşması nedeniyle buradaki suyla kimyasal etkileşim sonucu, tıpkı dünyada yaşamın oluşmaya başladığı ilk zamanlardaki gibi koşulların ortaya çıkabileceğini düşünüyor.
Enceladus'ta bir okyanus tespit eden bilim insanlarının bu bilgi sayesinde 2005 yılında Cassini uzay aracının güney kutupta bulduğu çapı 500 kilometre olan su buzu fıskiyelerinin kaynağını da bulmuş olabileceği belirtiliyor.
Bilim ve Teknoloji
Araştırmacılar, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'ya ait Cassini uzay aracının uydunun üzerinde uçarken yaptığı ölçümler sayesinde, suyun yerçekimsel sinyallerini tespit etti.
OLAĞANÜSTÜ BÜYÜKLÜKTE 
Prof Luciano Iess, BBC'ye açıklamasında "Ölçümlerimiz, Kuzey Amerika'daki Superior Gölü büyüklüğündeki bir su kütlesinin varlığına işaret ediyor" dedi.
Bu İtalya'daki Garda gölünün 245 katı kadar bir su kütlesine karşılık geliyor.
Prof Iess ve ekibinin ulaştığı veriler, 500 kilometre genişliğindeki uydunun, dünyadan sonra mikrobiyal yaşam araştırmaları yapmak için en ideal yer olabileceğini gösteriyor.
40 kilometre derinde
Cassini'nin verileri, Enceladus'taki su kütlesinin yüzeyin 40 kilometre altında olduğuna işaret ediyor. Bu, kütlenin kayalık katmanın üzerinde olması anlamına geliyor.
 
Buzulaltı okyanusunun varlığına ilişkin ilk veriler, Cassini'nin 2005'te uydunun dağınık bir atmosfere sahip olduğunu tespit etmesiyle alınmıştı.
Daha sonraki gözlemlerde, bu atmosferin varlığı, kaplanların çizgilerini andıran şeritlerden yayılan mineral zengini buhara bağlanmıştı.
Cassini, daha sonra bu buharların çok miktarda tuz ve organik molekül içerdiğini belirlemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.