1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. URLA VİLLALARINA BAKANLIKTAN ŞOK MÜDAHELE
URLA VİLLALARINA BAKANLIKTAN ŞOK MÜDAHELE

URLA VİLLALARINA BAKANLIKTAN ŞOK MÜDAHELE

İZMİR'in Urla İlçesi Zeytineli Köyü Hacılar Koyu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen villaların da bulunduğu evler için yeni bir gelişme ortaya çıktı.

A+A-

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, villaların yer aldığı tarım ve doğal Sit alanı olan koyun imarını değiştirdi. Bakanlığın kararıyla 8 villanın da yer aldığı 1/5000'lik ve 1/1000'lik planlar askıya çıktı. Yapılan plana göre sit alanın kalktığı yertmiyormuş gibi tam 39 min m2 konut alanı ortaya çıkıyor. Öte yandan mahkemesi devam eden arazilerin yasala uydurularak yollardan imara açılması yönetmi uygun bulundu.

ENGEL KALMADI

Urla Zeytineli Köyü Hacılar Koyu'ndaki, villalardan ikisinin, 25 Aralık soruşturma dosyası tapelerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yapıldığının ileri sürülmesi tartışmaları beraberinde getirmişti. Günlerce süren tartışmalar sonrasında villaların bulunduğu alan, birinci derece doğal sit alanı kapsamından, inşaata izin veren 3'üncü derece sit alanına dönüştürüldü. Yapılan bu değişiklikler de, çeşitli kurumlarca yargıya taşındı. Konuyla ilgili davaların İzmir 2'nci İdare Mahkemesi'nde halen devam ettiği belirtildi.

BAKANLIK ANINDA PLANI YAPTI

Bu davalar devam ederken önemli bir gelişme yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, villaların yer aldığı tarım ve doğal sit alanı olan Zeytineli Köyü Hacılar Koyu için plan yaptı. Bakanlığın kararıyla 8 villanın da yer aldığı 1/5000'lik ve 1/1000'lik planlar askıya çıktı. Dün (çarşamba) askıya çıkarılan planlara göre, Urla Zeytineli Mahallesi Sarpdere Mevkii'ndeki 122 bin 470 metrekare alana sahip toplam 10 parsele ilişkin hazırlanan imar planı, bakanlıkça 22 Ocak'ta onaylandı.

39 BİN M2 KONUT YAPILACAK

Buna göre planda, toplam 122 bin 470 metrekarelik alanın, sadece 37 bin 720 metrekarelik bölümü tarım alanı olarak öngörüldü. 6 bin 220 metrekarelik alanın park olarak ayrıldığı planda, 39 bin 355 metrekarelik alan konut alanını yapıldı. Buna göre de, tartışılan vilların da bulunduğu evlerin, üzerindeki yasal tartışmaların sona ereceği öne sürüldü. SİT alanı değişikliğine dava açan avukatların, bu gelişme üzerine yeni bir dava açmaya hazırlandıkları ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.