1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. ÜNLÜ ŞAİR HAYATINI KAYBETTİ
ÜNLÜ ŞAİR HAYATINI KAYBETTİ

ÜNLÜ ŞAİR HAYATINI KAYBETTİ

Edebiyat dünyası hukukçu şairini kaybetti!

A+A-

“Küllük Anıları” adlı kitabıyla tanınan Şair, Yargıtay Onursal Üyesi, Yazar, Araştırmacı A. Nevzad Odyakmaz yaşamını yitirdi.

Tedavi gördüğü Göztepe SSK Hastanesinde bu sabaha karşı (14 Haziran 2014) hayatını kaybeden Nevzad Odyakmaz'ın cenazesi 15 Haziran Pazar günü Sahrayı Cedit Camii’nde (Kadıköy Emniyet Müdürlüğü Karşısı) öğle namazını müteakiben Küçükyalı Mezarlığında toprağa verilecek.

A. Nevzad Odyakmaz, kitaplarında Nevzad Sudi adını da kullanıyordu.

“Küllük Anılar” adlı kitabıyla tanınan olan A. Nevzad Odyakmaz Küllük’ün de en genç müdavimi olarak biliniyordu.

NEVZAD ODYAKMAZ KİMDİR

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan ettiği 1923 yılında dünyaya gelen A. Nevzad Odyakmaz’ın çocukluğu, Şehremininde üç katlı Şakir Paşa Konağı’nda geçti.

İlkokulun ilk yılını Topkapı’da bulunan Taş Mektep’te okudu.

2. yıl Çapa Muallim Mektebi’ne bağlı Tatbikat İlkokulu’na geçti. O yıllar çok zayıf olan A. Nevzad Odyakmaz öğretmeni Mümine Hanım’dan yakın ilgi gördü. Yazdığı düzyazı ve şiirlerinin öğretmeni tarafından beğenilmesi ve teşvik edilmesiyle ‘yazmak’ vazgeçilmez bir tutku olmaya başladı.

Sonraları bir Osmanlı Zabiti olan babasının adını yaşatmak için şiirlerinde ve kimi kitaplarında Sudi ve Sudioğlu adını da adına ekledi ve böylece, babasının adını da yaşatmaya başladı.

Babası derslerini olumsuz etkilememesi için ders kitapları haricinde kitap okumasını istemedi. A. Nevzad Odyakmaz bunun üzerine yorganının altında bir fener yardımıyla okumalarını sürdürdü.

İlkokuldan sınıf arkadaşı ve sonradan mürettip çıraklığı yapmaya başlayan Tatar Kemal getirdiği dergilerle A. Nevzad Odyakmaz’ın yazın sevgisinin tomurcuklanmasına neden oldu.

1945 yılında İlerici Gençlik Hareketi’nin etkinlikleri nedeniyle arkadaşları, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce gözaltına alındı. Evleri didik didik aranıp dergileri, kitapları ve fotoğrafları götürüldü.

Aynı şeyin kendi başına da gelme ihtimaline karşı annesiyle birlikte pek çok dergi ve kitabını yaktı.

Ve üç gün sonra evi arandı, gözaltına alındı. Götürüldüğü Sansaryan Han’da; Ömer Faruk Toprak, Mustafa Arhavi, Vahdettin Barut, Safa Yurdanur gibi isimler de vardı.

İlk şiiri, 1938 yılında Modern Türkiye adlı bir dergide yayımladı.

Ozanlığının ilk ürünü saydığı "Toprak Şarkısı” adlı şiiri Yeni Ses dergisinde N. İlhan Berk, Arif Dino ve Cahit Irgat’ın şiirleriyle aynı sayfada yayımlandığında çok mutlu oldu.

Ünlü yazar 7 şiir kitabı dışında 3 sözlük, ve çeşitli konularda onlarca kitap kaleme aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.