1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. ÜNLÜ ŞAİR GÜZİDE TARANOĞLU'NUN ARDINDAN
ÜNLÜ ŞAİR GÜZİDE TARANOĞLU'NUN ARDINDAN

ÜNLÜ ŞAİR GÜZİDE TARANOĞLU'NUN ARDINDAN

Özel Haber - Ünlü Şair Güzide Gülpınar Taranoğlu bir yıl önce 30 Aralık 2013 günü aramızdan ayrılmıştır.

A+A-

Cumhuriyet Dönemi’nin önemli kadın şairlerinden olan Güzide Gülpınar Taranoğlu, 22 kitap ve yüzlerce makale yayımlamıştır. Merhaba Dostum, Mutlu Acı, Toz pembe, İnsanlar Mutlu Yaşasın, Ve Mutluluk Çiçek Açar, Huzur Çağı, Umutlar Canda Çiçek, Diyorum ki, Aşk Yıllara Yenilmez, Can Parçamız Çocuklar, Selamlarım, Şiiristanda Hecelerin Dili, Bir Dalda Bin Çiçek, Aşk  Bir Hayat, Sevgi Yağmur Aşk Güneşi, Gönül Tahtında Güzide, Bu Kitap Onun İçin, O’nu Andıkça Yaşıyorum, Duygular Karmaşası, Duygu Harmanım, Akşamlar Yaklaştıkça, Bu Son Olsun İstemem, Aşkım Benimle Biter Güzide Taranoğlu’nun yayımlanmış eserleridir.

Hece vezniyle yazdığı şiirleri bestekârların vazgeçilmez kaynağı olmuştur. Şair, bir şarkı sözü yazarı değildir, ancak şiirleri, o kadar ritmik ve ahenklidir ki, hemen hepsi bir güfte niteliği taşır.   Güzide Gülpınar Tarnoğlu’nun Tadı Yok Sensiz Geçen, Ne Baharın Ne yazın - Kanımda Kıvılcım Canımda Ateş - Kadın Her Yaşta Güzeldir – El Uzatsam Ellerine Sevda Sersem Yollarına gibi iki yüze yakın şiiri, Türkiye’nin tanınmış bestekârları tarafından bestelenmiştir. 

Türk edebiyatında “Toprak Ana” olarak ünlenen Taranoğlu, Ordu eski milletvekili Sayın Dr. Bilal Taranoğlu’nun eşidir. Dr. Bilal Bey’in katkıları ve destekleriyle yaklaşık 30 yıl Gülpınar Dergisi’ni yaşatmıştır. Ancak eşinin (19 Nisan 2005)Tarihinde vefatından sonra Gülpınar’ı kapatmak zorunda kalmıştır. 1976-2005 yılları arasında her ay aralıksız Gülpınar dergisini çıkararak, ismi az duyulan çok sayıda yazar ve şairin tanınmasını sağlayıp edebiyatımıza büyük bir hizmette bulunmuştur. Bu dergiler ile ilgili çalışma yapacaklara ışık tutacak, Dr.Salih Okumuş, Sabit Bayram tarafından hazırlanan Gülpınar Dergisinde Edebi Portreler ve Dr.Salih Okumuş, Mehmet Nuri Parmaksız, Sabit Bayram tarafından hazırlanan Gülpınar Dergisi inceleme -İndeks adlı kitaplar TEVAK tarafından yayımlanmıştır.

Şair, beşbine yakın kitabını 2005’te vefat eden eşi Bilal Bey’in memleketi olan Ordu’nun Gülyalı ilçesine bağışlayarak “Güzide Gülpınar Taranoğlu Kütüphanesi’nin kurulmasını da sağlamıştır.

Güzide Taranoğlu sadece bir şair olarak değil, “Ana” unvanına layık olarak pek çok sivil toplum örgütünde önemli görevlerde de bulunmuştur.  Model bir Türk kadını olarak her gittiği yerde insanlara hizmette bulunup onların dertlerine çare olmaya çalışmıştır.

1940 yılında, Emlak ve Eytam Bankası’nda iş hayatına başlayan şair, 2010 yılında, arşivinde bulunan tüm dergilerini, kitaplarını, mektuplarını, fotoğraflarını, aldığı ödülleri, cd’leri, çok sayıda bilgi ve belgelerini yıllar önce çalıştığı Bankanın İstanbul/Bakırköy’de hizmetini sürdüren Emlak Bankalılar Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (TEVAK)’a bağışlamıştır. Vakıf müzesindeki “Güzide Taranoğlu Bölümü” araştırma yapmak isteyen akademisyen ve araştırmacıların kullanımına açıktır.

Tevak vefatının 1. Yıldönümünde dostlarına hediye edilmek üzere şairin şiir kitaplarından derlediği  “Vasiyetimdir, Üzerime Aşk Örtsünler” kitabını hazırlayıp yayımlamıştır.

Saygı ve minnetle anıyoruz...

Taranoğlu, eşi Bilal Bey'in ölümü üzerine bu şiiri yazmıştır...

YAŞAM GÜCÜMDÜN

Yaşama gücümdün hevesim sendin

Beni bende tutan nefesim sendin

Sensiz yaşamayı hiç düşünmezken

Sen benden evvel nasıl tükendin?

Canımdın, ruhumdun, iki gözümdün

Adınla devreden kanım, özümdün

Ezelden ebedi alın yazımdın

Sen benden evvel nasıl tükendin? (Bu Kitap Onun İçin kitabından alınmıştır - 2006)

tevak-muze-arsiv.jpgkitap-kapak-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.