1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Twitter'ı bastıran 'milis' amirine ilişkin vahim iddialar
'Twitter'ı bastıran 'milis' amirine ilişkin vahim iddialar

'Twitter'ı bastıran 'milis' amirine ilişkin vahim iddialar

Gezi Parkı olayları sırasında polisin yanındaki çivili sopalarla dolaşan milislerin terör estirmesiyle gündeme gelen Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın sahtecilik yaptığı ve ağır ceza aldığı savunuldu

A+A-

İzmir’deki Gezi Parkı olayları sırasında polisin yanındaki çivili sopalarla dolaşan milislerin halka terör estirmesiyle gündeme gelen Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın sahtecilik yaptığı ve ağır ceza aldığı iddia edildi. Bilkay’ın emrindeki polislerin yaptığı sosyal medya baskını emrinin Erdoğan tarafından mı verildiği sorusu da gündeme geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, aralarında AKP’lilerin de olduğu iddia edilen eli sopalı sivillerin sivil polis olduğunu savunan İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay hakkında kimi vahim duyumları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte İzmir’e giden Umut Oran, dün döndüğü Ankara’da verdiği soru önergesinde,“Taksim nedeniyle hükümete yönelik protesto eylemleri İzmir’de de yapıldı. Çevik Kuvvet polisinin arkasında dolaşan eli sopalı sivil giyimli kişilerin de polis olduğu İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay tarafından açıklandı. Taksim nedeniyle 30’u aşkın genç vatandaşımız da İzmir’de polis operasyonuyla gözaltına alındı” dedikten sonra İçişleri Bakanı Muammer Güler’de şu soruları yanıtlamasını istedi:

1991’DE EGM ATAMA ŞUBESİNDE

Oran’ın önergesinde yer alan sorular şöyle:

- İzmir’e 10 Kasım 2011 tarihinde atanan Ali Bilkay 1991 yılında Başkomiser rütbesiyle Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı Atama Şubesinde mi görevliydi?

- Polis Akademisi 1991 yılı mezuniyet töreni öncesinde yapılan kura çekimi sahtecilik yapıldığı gerekçesiyle iptal edildi mi?

ÜNAL ERKAN BİLKAY’IN SAHTECİLİĞİNİ YAKALADI MI?

- Söz konusu kura çekiminde belli düşünceye mensup bazı komiser yardımcılarının İstanbul, Ankara, İzmir gibi batı illerine, diğer sıradan genç komiserlerin ise sürekli olarak yoğun terörün yaşandığı doğu ve güneydoğu illerini çektiği, bu durumdan şüphelenen bazı emniyet müdürü çocuklarının babalarını durumdan haberdar etmesi üzerine konunun Ünal Erkan’a intikal ettiği, onun da gece yarısı baskın tarzındaki plansız ziyaretiyle yapılan kontrolde iki gözü (bölümü) olan torbayla kura çekiminde sahtecilik yapıldığının ortaya çıktığı ve bu organizasyonun dönemin başkomiseri Ali Bilkay tarafından gerçekleştirildiği gerekçesiyle kendisine idari ceza verildiği doğru mudur?

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLİP GERİ Mİ DÖNDÜ?

- Ali Bilkay’ın, geçmişte ağır hapis cezası gerektiren bir suç nedeniyle meslekten ihraç edildiği/açığa alındığı ancak daha sonra mahkeme kararıyla geri döndüğü doğru mudur? Ali Bilkay’ın geçmişte aldığı adli-idari cezaların listesi, tarih ve suç/kabahat isnatlarıyla birlikte nedir?

İZMİR’E ÖZEL AMAÇLA MI GELDİ?

- Ali Bilkay, geçmişten bu yana CHP’nin genel-yerel seçimlerde üstünlük kazandığı İzmir’e, belli bir görüşe yakın olduğu ve 2014 seçimlerinde iktidar partisinin galibiyet kazanması için gerekli ortamı hazırlamak amacıyla özel olarak mı bu ilimizde görevlendirildi?

TWİTTER GÖZALTI EMRİ BAŞBAKAN’DAN MI?

- Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “şu anda twitter denilen bir bela var” sözünün ardından twit attığı için 34 kişinin İzmir’de gözaltına alınması, çivili sopalı polislerin yine bu kentte protestocu dövmesi hepsi bir rastlantı mıdır? İzmir polisine bu emri Başbakan mı verdi?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.