1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TWİTTER'DAN HÜKÜMETE ŞOK
TWİTTER'DAN HÜKÜMETE ŞOK

TWİTTER'DAN HÜKÜMETE ŞOK

Twitter Gerçek Gündem'in twitter'de yer alan paylaşımlarının silinmesi kararına uymayacağını açıkladı.

A+A-

İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi Gerçek Gündem'in Twitter'da yer alan paylaşımların silinmesini istemişti.

İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, 21 Ocak Çarşamba günü  tartışma yaratacak bir karara imza atarak 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun'un başvurusu üzerine, çoğu gazeteci, yaklaşık 300 kişinin twitter hesaplarından paylaşılan haberlere ait linklerin buzlanması, buzlanmadığı takdirde ise ''kapatılması''na karar vermişti. Bu listede Gerçek Gündem'de yer alıyordu.

Gerçek Gündem Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş Gerçek Gündem'in avukatları aracılığıyla İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nin bu kararına itiraz etti. 

TWİTTER'DAN GERÇEK GÜNDEM'E MESAJ

Twitter yaşanan bu gelişmeler ve İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararına istinaden Gerçek Gündem'e bir açıklama gönderdi.

Twitter açıklamasında İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararına uymayacağını belirterek sansüre ortak olmayacağını duyurmuş oldu. 

İşte Twitter'in www.gercekgundem.com Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş'a yolladığı o mesaj: 

"Gerçek Gündem Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş, 
Daha önceki bildirimimize istinaden belirtilen Tweet(ler)i yayından kaldırıp kaldırmadığınıza bakılmaksızın, hesabınız ya da ilgili Tweet(ler) hakkında şu an için herhangi bir işlem yapmayacağımız konusuna açıklık getirmek istiyoruz. Bu Tweet(ler) hakkında ileride bir işlem yapmak mecburiyetinde kalırsak (örneğin; Türkiye'den erişime engellemek gibi), aksine bir hüküm bulunmadığı takdirde, sizi bu durumdan haberdar edeceğiz.

Daha önce size ulaştırdığımız mahkeme kararına Türk mahkemeleri nezdinde itiraz etmeyi düşünüyorsanız, lütfen mümkün olan en kısa sürede bize haber veriniz."

 İTİRAZ DİLEKÇESİ YOLLANDI

Öte yandan Gerçek Gündem'in avukatı Turan Aydoğan, Twitter'a kurum adına İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'ne yapılan itirazı gösterir dilekçeyi iletti. 

Ayrıca Milliyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, 

Twitter'a ihtar: İçeriklerimizi engellerseniz ABD'de dava açarız

Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ve Prof. Dr. Yaman Akdeniz'in, Twitter'a çektiği "ihtar"da "İçerik engellemeye devam ederseniz Türkiye ve ABD'de tüm yasal yollara başvurmaktan geri durmayacağız" denildi.

Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvurularla Türkiye ’deki Twitter ve Youtube üzerindeki yasakları kaldıran Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ile Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, şimdi de bazı hesapları kapatan Twitter’a ihtar çekti.

Twitter’ın hem ABD ’deki merkezine hem de Türkiye’deki avukatına gönderilen ihtarda, “Ülke bazlı içerik gizleme politikası dahil, tüm engellemelere son vermenizi, aksi halde Türkiye’de ve ABD’de tüm yasal yollara başvurmaktan geri durmayacağımızı ihtar ederiz” denildi.

İÇERİK GİZLEME POLİTİKASI

İki öğretim üyesinin avukatları Onar Can Keskin aracılığıyla gönderilen ihtarda Twitter’ın 2006’dan beri aylık olarak tahminen dünyada 284 milyon, Türkiye’de ise 12 milyon kullanıcıya hizmet sunduğu hatırlatılarak, 20 Mart 2014’de Türkiye’den siteye erişimin tamamen engellendiği ve iki öğretim üyesinin AYM’ye başvuruları üzerine 2 Nisan 2014’de yasağın kaldırıldığı belirtildi. Bu tarihten sonra Twitter ile hükümet arasında birtakım görüşmeler yapıldığı ve twitter’ın Türkiye bakımından, “ülke bazlı içerik gizleme politikasını” uygulamaya başladığı anlatılan ihtarda bu durumun yasal bir zorunluluktan kaynaklanmadığına vurgu yapıldı. Görüşmeler sonrasında, ancak “siyasi sansür” olarak tanımlanabilecek birçok engellemeye yol açan uygulamanın Türkiye Cumhuriyeti hukukundan kaynaklanmadığı ifade edilen ihtarda bu durumun ifade özgürlüğü ve haberleşme özgürlüğü bakımından önemli sonuçları olan ihlallere yol açtığı kaydedildi.

FUAT AVNİ VE DİĞER HESAPLAR

Twitter’ın @fuatavni isimli hesabın içeriğini gizlediği, fakat engellemeye konu içeriğin ne olduğu ve neden suç olduğunu belirtmediği, benzer şekilde @TheRedHack, @bulutalti, @csagir, @CelilSgr isimli twitter hesapları hakkında da içerik engellemesi yoluna gidildiği hatırlatıldı. Bu örneklerin, “aynı yargı merciilerinin sistemik bir şekilde, gerekçesiz olarak ve ifade özgürlüğünü hiç dikkate almaksızın onlarca kopyala-yapıştır karar verdiğini” gösterdiği savunulan ihtarda, “Bu yöntemin, gerek sosyal medya genelinde gerekse twitter özelinde sistemik ve yapısal bir sorun olduğu açıktır” denildi. Engelleme kararlarının basın hürriyetinin açık ihlali haline dönüştüğü vurgulanan ihtarda Birgün gazetesinin Twitter hesabına getirilen yasağa da atıf yapılarak bunun Amerikan Yüksek Mahkemesi içtihatlarına da aykırı olduğu ifade edildi. İhtarda hükümeti eleştiren, icraatları hakkında bilgiler veren hesap ve tweet’lere erişim engellenirken, hükümet yanlısı görünen hesaplara ilişkin taleplerin reddedildiği savunuldu.

“ABD’de dava açarız”Twitter’ın Türkiye’de yargı makamlarının verdiği kararlara uyma yükümlülüğü olmadığı ve mahkemelerin twitter hesaplarına ilişkin kararlarının çoğunluğunun Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu vurgulanan ihtarda sosyal medya şirketlerinin başkalarının haklarını ihlal etmemek ve ihlali engellemek ödevleri bulunduğuna dikkat çekildi.

İhtarda Twitter’a ifade özgürlüğü hakkına saygı göstermesi gerektiği belirtilerek, “Aksi halde Türkiye’de ve ABD’de tüm yasal yollara başvurmaktan geri durmayacağımızı ihtar ederiz” denildi.

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.