1. HABERLER

  2. BİLİM&TEKNOLOJİ

  3. TWİTTER SANSÜRÜNDE GELİŞME
TWİTTER SANSÜRÜNDE GELİŞME

TWİTTER SANSÜRÜNDE GELİŞME

Twitter yöneticileriyle görüş birliğine vardıklarını açıkladı.

A+A-

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Twitter yöneticileri ile yapılan görüşmede, hakkında mahkeme kararı bulunan tweetlerin buzlanarak sansürlenmesine karar verdiklerini söyledi.

Twitter yöneticileri ile BTK ve TİB temsilcilerinin katıldığı toplantıya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Elvan, son birkaç haftada Twitter’da 200’den fazla içeriğin kaldırıldığını ve Twitter’ın Türkçe bir şikayet formu oluşturduğunu da belirtti.

Açıklama şöyle:

“Mahkeme Kararlarının uygulanması: Toplantıda Twitter yetkililerine Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından alınan ve bazı hesapların kapatılmasını içeren mahkeme kararlarının uygulanması talep edilmiştir. Buna mukabil Twitter yetkilileri; son birkaç hafta içerisinde 200’den fazla içeriğin çıkarıldığını ve geçen haftasonu itibari ile beş adet mahkeme kararının çözüme kavuşturulduğunu ifade etmiştir. Mevcut Mahkeme Kararları için geriye dönük bir çalışma yapılması ve bu Mahkeme kararlarının da kısa sürede çözümlenmesi de kararlaştırılmıştır.

“Şahıslar adına açılan ve şikayete konu olan sahte hesapların kapatılması: Bundan sonra Mahkeme Kararlarının ivedilikle uygulanması ve şikayete konu olan sahte hesapların kapatılması hususunda daha titiz davranacaklarını, başlangıç olarak da şikayet mekanizmasının hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Twitter tarafından bir abone şikayet formu geliştirildiğini ve bu formun da Türkçeye çevrildiğini belirtilmiştir.

“Süper etiketleme yetkisinin verilmesi ve Türkiye’de ofis açılması:Toplantıda özellikle kişisel hakların korunması ve mağduriyet yaşanan durumlarda acil müdahale içeren “süper etiketleme “ yetkisinin TİB’e verilmesi ve daha sık koordinasyon sağlanması için Türkiye’de bir irtibat ofisi açılması konusu dile getirilmiş, Twitter yetkilileri ise bu hususlara hemen karar veremeyeceklerini, merkez ofislerinde yapacakları değerlendirmelerden sonra tekrar biraya gelebileceklerini beyan etmişlerdir. Ancak zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin “buzlanarak” etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır. İstanbul’da kendilerini temsil eden bir avukatın bulunmasının mevcut sorunların çözümü yolunda katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etmişlerdir.”

 

bianet 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.