1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU DÜŞÜYOR İZMİR'İN YÜKSELİYOR
TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU DÜŞÜYOR İZMİR'İN YÜKSELİYOR

TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU DÜŞÜYOR İZMİR'İN YÜKSELİYOR

Fitch raporundan sadece 5 gün sonra, bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de İzmir raporunu yayınladı.

A+A-

 İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin güçlü mali yapısını onaylayan Fitch raporundan sadece 5 gün sonra, bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de İzmir raporunu yayınladı.

TÜRKİYE'NİN NOTU DÜŞÜYOR İZMİR YÜKSELİYOR

Raporda, Büyükşehir Belediyesi'nin birikmiş nakit rezervlerinin kuvvetlendiği ve tüm borçların anapara- faiz geri ödemelerinin 2.2 katı kadarını 'rahatlıkla' karşılayabilecek düzeyde olduğu açıklandı.

Dünyaca ünlü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in 21 Ağustos 2015 tarihli İzmir raporunun ardından, bir başka uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's de 26 Ağustos tarihinde yayınladığı son raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal ölçekte kredi notunu 'Aa3', küresel ölçekte kredi notunu da 'Baa3' olarak bir kez daha teyit etti. Raporda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin birikmiş nakit rezervlerinin kuvvetlendiği, nakit rezervlerin tüm borçların anapara ve faiz geri ödemelerinin 2.2 katı kadarını rahatlıkla karşılayabileceği kaydedildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin borç yükünün 'yönetilebilir' düzeyde olduğu belirtilen Moody's raporunda, kredi notlarının İzmir'in yatırım planları için fon çoğunluğunu oluşturan tutarlı ve sağlam faaliyet performansına sahip olduğu vurgulandı. Bunlara ek olarak, kredi notlarının olumlu mali performansı ve yeterli likidite düzeyini de yansıttığı açıklandı. Raporun dikkat çekici bir yönü de, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin finansal verileri kamuoyuyla paylaşmadaki şeffaflığının Türk standartlarının üstünde olduğunun anlatıldığı bölüm oldu.

'FİNANSMAN AÇIĞIYLA KARŞILAŞMA ORANI DÜŞÜK'

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz 5 yıl içerisinde 3.5 milyar TL tutarında yatırım yaptığı kaydedilen Moody's raporunda, Belediye'nin ulaşım, kentsel altyapı gibi önemli yatırımları oluşturan sermaye giderlerine 2015 yılında 1.5 milyar TL, 2016 yılında 1.6 milyar TL tutarında harcama öngörüldüğü belirtildi. Moody's, Belediye'nin yatırım stratejisini gözden geçirmeye istekli olması ve güçlü faaliyet fazlasına sahip olması nedeniyle, büyük miktarda finansman açığıyla karşılaşma olasılığının düşük olduğunu vurguladı. Açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'giderlerin kontrolüne kendini adadığı' konusuna da dikkat çekildi.

'DÖVİZ KURU DALGALANMALARINA KARŞI ÖNLEM ALMIŞ'

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin döviz kuru dalgalanmalarına karşı önlem aldığı belirtilen raporda, Belediye'nin yükselen olumlu faaliyet sonuçlarıyla beraber yabancı para birimi cinsinden borçlarının büyük bir kısmını döviz riskine karşı koruyacak düzenlemelere giderek Belediye'nin borç ödeme servisi kapasitesini desteklediği ifade edildi. Moody's raporunda, Belediye'nin Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınan 103 milyon Euro'luk kredi ile temin ettiği fonları borç ödeme servisini korumak için 'ayrı bir risk hesabında' tuttuğu, risk hesabındaki tutar ile Avrupa Yatırım Bankası'na yapılacak yıllık borç servisi ödemelerini fazlasıyla karşılayacağının bilgisi de yer aldı.

KOCAOĞLU: KAYNAKLARI ETKİN, VERİMLİ KULLANIYORUZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu raporu değerlendirirken şunları söyledi:

"Belediyemizin uygulamalarının ve şeffaflığının Türk standartlarının üzerinde olmasının uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi, şüphesiz bir tesadüf değil. Yaptığımız stratejik planlar, belirlediğimiz yol haritası, uyguladığımız mali politikalar ve uluslararası piyasalardan rekabet gücünü yükseltmeye yönelik olarak sağladığımız ucuz- uzun vadeli finansmanlar, bizim bu sonucu elde etmemizi sağladı.

HESAP VEREREK DEVAM EDECEĞİZ

Tedbirli mali yaklaşımımızdan, sürdürülebilir yatırım politikamızdan, kaynakları etkin, ekonomik, verimli ve yerinde kullanmamızdan, hesap verilebilirlik anlayışımızdan vazgeçmeden İzmir'e hizmet etmeye devam edeceğiz."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.