1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜRKİYE'DE BU GÜN HAYAT BÖYLE DURDU
TÜRKİYE'DE BU GÜN HAYAT BÖYLE DURDU

TÜRKİYE'DE BU GÜN HAYAT BÖYLE DURDU

Zonguldak ve Bartın'da elektrik kesintisi nedeniyle Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında işçiler, havalandırma sorunu riskine karşı tahliye edildi.TTK'nın Zonguldak'ta...

A+A-

ZONGULDAK VE BARTIN'DA MADENCİLER OCAKLARDAN TAHLİYE EDİLDİ

Zonguldak ve Bartın'da elektrik kesintisi nedeniyle Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında işçiler, havalandırma sorunu riskine karşı tahliye edildi.

TÜRKİYE KÖY OLDU

TTK'nın Zonguldak'ta bulunan Kozlu, Karadon, Üzülmez, Ereğli İlçesi'nde bulunan Armutçuk ve Bartın'ın Amasra İlçesi'nde bulunan Amasra Müessese Müdürlükleri'ne ait maden ocaklarında sabah 08.00-16.00 vardiyasında çalışan maden işçileri, ocaklardaki havalandırma sorunu riskine karşı erken tahliye edildi. Ocaklardaki işçilerin bir bölümü jeneratörle çalıştırılan 5 kişilik kurtarma kafesleriyle yukarıya çıkarıldı. Bu sırada, işçilerin tahliyesi için Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., acil durumlar için depoladığı enerjiden TTK'nın direk hattına nakil sağladı. Bu enerji ile ocaklardaki 40 kişilik büyük asansörler çalıştırıldı ve işçilerin tahliyesi sağlandı.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Müessese Müdürlükleri'ne işçilerin tahliyesi için talimat verdiklerini belirterek, "Jeneratörlerimizle önce kurtarma kafeslerimizi çalıştırdık ve işçilerin bir bölümünü çıkardık. Daha sonra elektrik firmasından sağlanan enerji ile diğer işçilerimizi de tahliye ettik. Ocaklarda bir sıkıntı yok" dedi.

Genel Maden İşçiler Sendikası Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan ise ocakta küçük çaplı jenaratörler olmasına karşın yerin 200-350 metre altındaki galerilere temiz hava sağlanmasında sıkıntı yaşandığını söyledi. Arslan, şöyle konuştu:

"Galerilerde metan gazı birikme riski söz konusu. Elektirik olmadığı için havalandırma da yapılamayacağı için bu nedenle ocak içerisinde galerilerde çalışan 200 işçinin tahliyesi yapıldı. İşçiler yaklaşık 10 kilometrelik yolu yürüyerek baca ağazına geldi. Ocak içerisinde şimdilik bir sıkıntımız yok. Kuyu başlarında bizim komprasörlerimiz var. Ama eksi 350 kodundaki galerilere hava basabilecek güçte değil. Şu anda tedbir olarak metan gazı birikme riskine karşı madenci arkadaşlarımızı tahliye ettik" diye konuştu.

Öte yandan tahliye işleminin bittiği sırada Bartın'a elektrik verildi.

Zonguldak'taki elektrik kesintileri özellikle işyerlerinde sıkıntıya yol açtı. Jeneratör olmayan işyerlerinde mum ve aydınlatma lambası kullanıldı.

BURSA'DA RAYLI SİSTEME OTOBÜS TAKVİYESİ

Bursa'da da elektrik kesintisi nedeniyle Bursaray ve tramvay seferleri dururken, ulaşımda sorun yaşanmaması için raylı sistem güzergahı körüklü otobüslerle desteklendi. Saat 10.36'daki kesinti sırasında aktif haldeki 21 Bursaray seferinde ulaşım durdu. Sadece 5 seferde vagonlar kesintiye istasyon aralarında yakalanırken, diğer vagonların hepsi kesinti sırasında istasyonlarda bulunuyordu. Elektrik kesintisinin ardından ilk 15 dakika içinde tüm Bursaray yolcuları emniyetli bir şekilde tahliye edilirken, Üniversite-Kestel, Emek-Kestel ve bu hatların tersi istikametinde 9 hat oluşturup bu hatlar körüklü otobüslerle destekledi. Burulaş tarafından yapılan açıklamada, ulaşımda herhangi bir sorun yaşanmaması için elektrikler gelinceye kadar körüklü otobüslerin Bursaray güzergahında yolcu taşımaya devam edeceği belirtildi.

FREKANS DÜŞÜKLÜĞÜ İHTİMALİ

Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (TEİAŞ) ait olan ve 'otoyol' olarak tabir edilen büyük elektrik hatlarındaki 50 Hertz (Hz) olması gereken frekansta birden yüzde 10'luk düşüş olduğu ve arızanın bundan kaynaklandığı ortaya atıldı. Enterkonnetke sistemde santrallerden herhangi bir arıza ya da bakım nedeniyle devre dışı kalırken, bir diğeri devreye alınıyor. Bu dönüşümde anlık da olsa üretimde düşüş ya da talepteki artış frekans düşüklüğüne neden oluyor.

Bugün de enterkonnekte sistemde yüzde 10'luk frekans düşüklüğünün, sistemin çökmesine ve tüm enerji santrallerinin otomatik olarak devre dışı kalmasına neden olduğu ileri sürüldü.

BARAJLAR DEVREYE ALINDI

Sistemi düzeltmek için Elektrik Üretim Anonim Şirketi EÜAŞ), ilk etapta üretime hazır hidroelektrik santrallerini kontrollü olarak devreye almaya başladı ve saat 13.30 sıralarında Türkiye genelindeki üretilen enerji miktarı 1900 Megawatt'a kadar çıktı. Sistemdeki enerji miktarının artmasıyla birlikte frekans değeri de 50 Hz'e geldi. Bunun üzerine bazı illere kontrollü olarak elektrik verilmeye başlandı. Ayrıca, termik santraller ile doğalgaz santrallerinin hidroelektrik santralleri gibi hemen enerji üretimine başlayamadığı ve bu nedenle de onların ilerleyen saatlerde üretime geçmesinin ardından kontrollü olarak sisteme dahil edileceği bildirildi. Yetkililer ayrıca, ani üretim kaybının nedeninin de araştırıldığını kaydetti.

ALIŞ: TOPARLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Öte yandan EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Türkiye'de sistemin çöktüğünü belirterek, "Türkiye'de sistem oturdu (çöktü). Oturunca da santraller servis dışı kalır. Şu anda Türkiye'nin genelinde sistem oturdu, toparlamaya çalışıyoruz. Santrallerde arıza yok, sistem oturduğu için de santraller mecburen açık kalıyor" diye konuştu.

İZMİR'DE DENEME AMAÇLI ELEKTRİK VERİLMEYE BAŞLANDI

Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir'de de hayatı felç eden elektrik kesintisinde sevindiren gelişme yaşandı. Kentin bazı bölgelerine deneme amaçlı da olsa elektrikler verilmeye başlandı. Akımın yavaş yavaş verileceği, denemelerin tamamlanmasıyla da kentin tamamının elektriğe kavuşacağı açıklandı.

Bu arada, kent genelindeki hastanelerde ise önemli bir sorunun yaşanmadığı öğrenildi. Hastanelerde ameliyatların durdurulması, sağlık hizmetlerinin sadece acil hastalara verilmesinden dolayı jeneratör enerjisinin ekonomik kullanıldığı bunun içende, önemli bir sorunla karşılaşılmadığı ifade edildi.

SULAR DA KESİLDİ

İzmir'de elektrik kesintisi su kesintisine de neden oldu. Güç kaynağı olan arıtma tesisleri çalışmasına karşın pompa istasyonları ve kuyulardaki sistemlerin devre dışı kalması bazı ilçelerde su kesintisi yaşandı. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri arıza kaynakla elektrik kesintisi nedeniyle Buca, Hatay'ın üst kesimleri, Kadifekale, Yeşilyurt, Gaziemir, Görece Mahallesi, Karabağlar'ın üst kesimleri, Bornova'nın üst kesimleri, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli'nin üst kesimleri, Güzelbahçe, Narlıdere ve Balçova'nın üst kesimlerinde zorunlu olarak su kesintisi yapıldığını açıkladı. Pompalar elektrik kesintisi nedeniyle çalışmadığı için Tahtalı Barajı'ndan ve kuyulardan su verilemedi. Arıtma tesislerinin ise yedek güç kaynakları olması nedeniyle sorun yaşamadı.

AFYONKARAHİSAR'DA 'DOĞALGAZ' UYARASI

Afyonkarahisar'da elektrik kesintisi yaşamı olumsuz etkiledi. Birçok esnaf karanlıkta iş yapamaz hale geldi. Doğalgaz kullanımının yaygın olduğu kent merkezinde doğalgaz kaçağı alarmları nedeniyle Doğalgaz Acil Çağrı Hattı 187'ye çok sayıda şikayet telefonu ulaştı. Doğalgaz yetkilileri elektrik gelene kadar doğalgaz vanalarının kapalı tutulmasını istedi. Trafik sinyalizasyon sisteminin çalışmaması ise araç yoğunluğunun olduğu kavşaklarda zaman zaman aksaklıklara neden oldu.

Afyonkarahisar'da jeneratör satışı yapan Ethem Öncül, son 3 gündür elektrik kesintileri yaşanan kentte bugünle birlikte jeneratörlere ilginin arttığını belirtti. Öncül, "Daha önce ayda yılda bir jeneratör için gelen olurdu. Son 3 gündür yoğun talep var. Ama yine de elektrik kesintisi hayatımızı olumsuz etkilediği için bir an önce sıkıntının giderilmesini istiyoruz" dedi.

Afyonkarahisar'da gıda sektörü de elektrik kesintisinden nasibini aldı. Bazı esnaf işyerlerini masalara koyduğu mumlarla aydınlattı.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.