1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye Şimdi Yandı!
Türkiye Şimdi Yandı!

Türkiye Şimdi Yandı!

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Türkiye'den içinde Yasin El Kadı'nın geçtiği ikinci dosyayı istediği haberi gündeme bomba gibi düştü!

A+A-

www.gercekgundem.com 'un edindiği bilgiye göre, Cumhuriyet SavcısıMuammer Akkaş, yaklaşık 30 kişiyi kapsayan soruşturmaya ilişkin olarak sabah 11.00'de düğmeye bastı. Operasyonda gözaltına alınacak kişilerin isimleri polise gönderilmesine rağmen, operasyon başlamadı. Savcılık bunun üzerine, Emniyet Müdürlüğü'nü uyardı ve operasyonun başlaması için talimat verdi.

Saat 15.50'de ise Savcılık Vali, Emniyet Müdürü ve Mali Şube hakkında soruşturma başlattı. Operasyonun, TMK 10 ve TMK 8. maddeden başlatıldığı öğrenildi. Bu maddelerin, ''terönün finansmanı''nı kapsadığı biliniyor.

Gözaltına alınacak olan kişilerin, Yasin El Kadı'ya mali destek sağladığı iddia ediliyor. Bilindiği üzere, Yasin El Kadı, BM tarafından ''teröre mali destek sağlamak''la suçlanmıştı.

Karapara ve yolsuzluk soruşturmasında listede bakanlar, çok sayıda milletvekili ve ünlü kişilerin olduğu söyleniyor. Şüpheliler için Yasin El Kadı'ya mali destek sağladığı iddiası da konuşuluyor. Yani "terör finansmanı"nın da suçlamalar arasında olduğu belirtiliyor.

Yasin El Kadı kim?

Yasin El Kadı, 11 Eylül sonrası Amerikan resmi belgelerinde adı “Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist” diye geçen bir Suudi işadamı. 52 yaşındaki Cidde‘de mukim Yasin El Kadı, “Şeyh Yasin Abdullah” olarak da biliniyor.

ABD Hazine Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı‘nın terörist listelerinde, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) terörün finansmanına ilişkin raporlarında El Kadı’nın adı yer alıyor. El Kadı, terörle bağlantılı olarak Amean belgelerinde ilk kez Haziran 1998′de yer aldı. O tarihteki bir FBI raporuna göre, El Kadı ABD’de gayrimenkul alım satımı yaparak kara para aklıyor ve bu yolla Hamas‘a fon sağlıyordu.

El Kadı’nın, 1990′lı yıllarda, Bosna-Hersek‘te de terörü finanse ettiği, Vakufska ve Depozitna bankaları ile kendi adını taşıyan “Qadi International” şirketi aracılığıyla, Balkanlar‘daki silahlı İslami harekete para aktardığı yönünde raporlar var.

03.09.2008 Avrupa Birliği’nin hukuk organı Adalet Divanı, Suudi Arabistanlı işadamı Yasin El Kadı ile İsveç merkezli bir hayır kurumunun, El Kaide örgütüne destek verme suçlamasıyla 2001′de dondurulan mal varlıklarını serbest bıraktı. Avrupa Adalet Divanı, AB’nin, mal varlığını dondururken, savunma hakkına saygı göstermediğini belirtti. Ajanslar, kararın, AB’nin yaptırımlar rejimine darbe vuracağını belirtiyor.

Yasin El-Qadi hakkındaki hüküm, Türkiye Cumhuriyeti yönünden, 19.10.2012 tarihli R.G.’de yayımlanan 11.10.2012 tarihli bakanlar kurulu kararıyla yürürlükten kaldırılmıştır.

Yukarıdaki bilgi notundan anlaşılacağı üzre Kadı’nın hakkındaki “terörist” suçlaması 2012 yılının Ekim ayında kaldırıldı. Bu tarihten önce Türkiye dahil birçok ülkeye girmesi bile yasaktı.


Son gelen bilgiler, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin  bu dosyayı Adalet bakanlığından talep ettiği yönünde.. Uluslararası Ceza Mahkemesinin üye ülkelerin bu tür suçlamaları kovuşturmak istememesi durumunda devreye girme yetkisi olduğu biliniyor..Ayrıca ABD'nin Birleşmiş Milletler nezdinde girişimlerde bulunması da kuvvetle muhtemel gözüküyor..

Eğer suçlamalar gerçek ve delillendirilmiş ise, Türkiye Cumhuriyeti devletinin Uluslararası terörü finase eden devletler kategorisinde değerlendirilebileceği ile beraber; heralanda Türkiye Cumhuriyetini ve yandaş olan olmayan her vatandaşımızı çok zor günler bekliyor demektir..

Siyasi ve Ekonomik alanda tecrit edilme de dahil her türlü yaptırım ile karşılaşılmasını öngörmek hiç te zor değil..
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.