1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜRKİYE ONURLU ÖĞRETMEN İÇİN AYAKTA
TÜRKİYE ONURLU ÖĞRETMEN İÇİN AYAKTA

TÜRKİYE ONURLU ÖĞRETMEN İÇİN AYAKTA

Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, tüm Türkiye'de Yalova'da hayatını kaybeden öğretmen Halil Serkan Öz'ü öğrencilerinin önünde azarlayan Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'na tepki yürüyüşü düzenledi. İşte bazı illerden gelen bilgiler

A+A-

YALOVA

CHP'Lİ İNCE'DEN AK PARTİ'Lİ COŞKUN'A YANIT

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, öğretmen Halil Serkan Öz’ün ölümü sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle kendisini 'provokasyon yapmak'la suçlayıp tepki gösteren AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun’a cevap verdi. İnce, "Ortada faili belli bir ölüm var. Haktan ve haklıdan yana ol, bari insanlığını kaybetme" dedi.

KARİYERİNİ BİRİLERİNİN İKİ DUDAĞI İLE GERÇEKLEŞTİRMİŞ BİRİDİR

Yazılı bir açıklama yapan Muharrem İnce aynı zamanda sosyal medya hesabından da Temel Coşkun’a yanıt verdi. Açıklamasında Halil Serkan Öz’ün başarılı bir öğretmen olduğuna vurgu yapan İnce, "Buna karşılık, onun karşısına Yalova’nın mülki amiri sıfatıyla çıkan kişi, kariyerini birilerinin iki dudağı arasında gerçekleştirmiş biridir" dedi.

dha-c3fd6c4a1382a36817a3930383410beb-2.jpg

ZONGULDAK

ZONGULDAK'ta Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, Yalova'da hayatını kaybeden öğretmen Halil Serkan Öz'ü öğrencilerinin önünde azarlayan Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'na tepki yürüyüşü düzenledi.

Madenci Anıtı önünde toplanan yaklaşık 50 öğretmen, 'Öğretmen ve öğretmenliğe saygı, onurumuzu çiğnetmeyeceğiz' yazılı pankart ve çeşitli dövizlerle yürüdü. Gazipaşa Caddesi'ni takiben sloganlarla Valilik önüne yürüyen grup, burada basın açıklaması yaptı. Eğitim-Sen Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Yalova Termal Fen Lisesi Matematik Öğretmeni Halil Serkan Öz'ün, Vali Selim Cebiroğlu'nun hakaretlerine maruz kaldığını, Valiyi protesto için düzenlenen 'Öğretmene saygı' yürüyüşünde yaşadığı strese bağlı kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Yalova'da bir cinayet işlendiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"Halil Serkan öğretmenimiz için ağıt yakmak zamanı değil, onurmuza sahip çıkma zamanıdır. Acımızın büyük olduğunu biliyoruz. Ama bu acıyı bize yaşatanlardan hesap sormak için bekleyecek vaktimiz yok. Tüm eğitim ve bilim emekçileri, arkadaşımızı ölüme sürükleyen bu saldırıya karşı birlikte mücadele etmelidir. Eğitim emekçilerini her fırsatta itibarsızlaştıran, 'hakkını arıyor' diye sokak ortasında polise dövdüren, 'çocukların ve gençlerin ufkunu açıyor' diyerek bizleri cezalandıran AKP ise bu cinayetin diğer sorumlusudur. Buradan AKP'nin Valisi Cebiroğlu'nu istifaya davet ederken, eğitim ve bilim emekçileri olarak mücadelemizin bir çığ gibi artarak devam edeceğini haykırıyoruz."

dha-ab3a75b42068bb1a28d2aede07dea8f8-1-t.jpg

KAYSERİ

KAYSERİ’de Eğitim- Sen üyesi öğretmenler, Yalova’da kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren öğretmeni azarladığı ileri sürülen Vali Selim Cebiroğlu’nu istifaya çağırdı.

Eğitim Sen Kayseri Şubesi önünde toplanan sendika üyesi eğitimciler, buradan Kayseri Valiliğine kadar 'Vali İstifa' sloganları atarak yürüdü. Valilik önünde buluşan sendikaların üyesi eğitimciler adına Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı Ulaş Apaydın basın açıklaması yaptı. Apaydın, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun geçtiğimiz hafta incelemelerde bulunmak için gittiği Termal Fen Lisesi’nde, dersanede kıyafetlerini beğenmediği için azarlayarak sınıftan kovduğu öne sürülen öğretmen Halil Serkan Öz’ün, daha sonra düzenlenen eylemde kalp krizi geçirdiğini ve hayatını kaybettiğini anımsatarak, "Değerli meslektaşımızın ölümünden Yalova Valisi sorumludur. Vali, gereğini yapmalı ve istifa etmelidir" dedi.

dha-0efe29cb752f9651718fda0043e33d5f-5-001.jpg

HAKKARİ

HAKKARİ kent merkezi ve Çukurca İlçesi'nde Eğitim- Sen üyeleri, düzenledikleri yürüyüşle Yalova'da öğretmen Halil Serkan Öz'ün kalp krizinden ölümüne neden olduğunu öne sürdükleri Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nu protesto etti.

Eğitim-Sen Hakkari Şubesi üyeleri, öğretmen Öz için yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Hakkari Belediye Başkanı DBP'li Dilek Hatipoğlu, Belediye Başkan Vekili Nurullah Çiftçi, DBP İl Başkanı Emine Berivan Akboğa, HDP İl Başkanı Rahmi Temel, yardımcısı Zeynep Besi Dara, Hakkari Kent Meclisi sözcüsü Perihan Kahraman'ın da bulunduğu yaklaşık 500 kişi, KESK binası önünden Belediye binasına kadar yürüyerek slogan attı.

dha-dcff76f67313f645990b453b4a25697a-2-t.jpg

MUĞLA MARMARİS

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde bir grup öğretmen, vali tarafından azarlandığı öne sürülen ve kendisine destek eyleminde kalp krizinden ölen matematik öğretmeni Halil Serkan Öz için eylem yaptı. Protestoda, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu istifaya çağırıldı.

Yalova Termal Fen Lisesi matematik öğretmeni Halil Serkan Öz'ün kalp krizi sonucu ölümünün ardından öğretmeni daha önce azarladığı belirtilen Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'na yönelik tepkiler sürüyor. Vali Cebiroğlu'na tepkilerini göstermek isteyen bir grup, eylem kararı aldı. Protestoya; Eğitim- Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendikası'na üye öğretmenler ile Marmaris CHP Kadın ve Gençlik kadroları da katıldı. Yaklaşık 100 kişilik grup, Öz'ün fotoğrafı ile Kordon Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelerek basın açıklamasıyla tepkisini dile getirdi.

BALIKESİR

BALIKESİR'deki eğitim sendikaları Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nun "Bu saç sakal ne, sen ne biçim öğretmensin" diye hakaret ederek sınıftan çıkarmasının ardından düzenlenen 'Öğretmene Saygı Yürüyüşü'nde kalp krizinden yaşamını yitiren matematik öğretmeni Halil Serkan Öz için ortak eylem yaptı. Öğretmenler Vali Cebiroğlu'nun görevden alınmasını istedi.

Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyesi yaklaşık 500 öğretmen bugün saat 17.30'da Türkiye İstatistik Kurumu binası önünde toplanarak, Halil Serkan Öz'ün fotoğrafları ve "Meslek onurumuz için ayaktayız" yazılı pankartla Alihikmetpaşa Meydanı'na yürüdü. Öğretmenler yürüyüş sırasında "Vali istifa", "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Öğretmene uzanan eller kırılsın", "AKP'nin memuru olmayacağız", "Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek", "Halil öğretmen onurumuzdur" diye sloganlar attı.

SAMSUN

BALIKESİR'deki eğitim sendikaları Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nun "Bu saç sakal ne, sen ne biçim öğretmensin" diye hakaret ederek sınıftan çıkarmasının ardından düzenlenen 'Öğretmene Saygı Yürüyüşü'nde kalp krizinden yaşamını yitiren matematik öğretmeni Halil Serkan Öz için ortak eylem yaptı. Öğretmenler Vali Cebiroğlu'nun görevden alınmasını istedi.

Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyesi yaklaşık 500 öğretmen bugün saat 17.30'da Türkiye İstatistik Kurumu binası önünde toplanarak, Halil Serkan Öz'ün fotoğrafları ve "Meslek onurumuz için ayaktayız" yazılı pankartla Alihikmetpaşa Meydanı'na yürüdü. Öğretmenler yürüyüş sırasında "Vali istifa", "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Öğretmene uzanan eller kırılsın", "AKP'nin memuru olmayacağız", "Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek", "Halil öğretmen onurumuzdur" diye sloganlar attı.

UŞAK

YALOVA'da, Termal Fen Lisesi'nde incelemelerde bulunan Vali Selim Cebiroğlu'nun, kılık kıyafeti nedeniyle öğrencilerinin içerisinde azarlayıp, daha sonra dışarı çıkmasını istediği öne sürülen matematik öğretmeni 42 yaşındaki Halil Serkan Öz'ün, geçen cuma günü destek mitinginde kalp krizi geçirip hayatını kaybetmesi Uşak'ta eğitim sendikaları tarafından protesto edildi. Uşaklı eğitimciler Vali Cebiroğlu'nu protesto ederek, istifaya davet etti.

dha-a4b7ef599756602ca00b479df6d3befd-2.jpg

Eğitim-Sen Uşak Şubesi tarafından düzenlenen protesto eylemine, Eğitim İş Sendikası, Atatürkçü Düşünce Derneği ve CHP'liler katıldı. Yağan sağanağa rağmen yaklaşık 500 kişilik grup Uşak Belediyesi önünde toplanarak Vali Selim Cebiroğlu'nu protesto eden ıslıklarla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na yürüdü. Gruba CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'da destek verdi. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nu Türkiye'nin dört bir yanında protesto ettiklerini ifade eden Eğitim-Sen Uşak Şubesi Başkanı Burak Yavaş, Halil öğretmen için sadece yasta değil aynı zamanda isyanda olduklarını söyledi. Yaşadıkları acının vakti gelmiş bir ölümün acısı olmadığını, aralarından koparılan idealist bir öğretmenin acısı olduğunu vurgulayan Yavaş, "Halil öğretmen için yas tutmadığımızı ilan etmek istiyoruz. Çünkü kendisinin de dediği gibi onu elimizden alanlar dayanışmadan, emekten, sevgiden ve paylaşımdan korkanlardır. Bu öyle bir korku ki, Cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle herkes tutuklanırken; haklarını savunan bir öğretmenin payına öğrencilerinin ve meslektaşlarının önünde hakarete uğramak düşmüştür. Herkes bilmelidir ki; iktidarın en çok korktuğu şey bu ülkenin geleceğini yetiştiren eğitim emekçilerinin özgür düşünmesidir. Cumhurbaşkanından, Milli Eğitim Bakanına, Sağlık Bakanlığından Valiye kadar el birliği bir cinayet işlenmiştir. Bugün biz eğitim emekçilerine düşen sorumluluk ise, Halil öğretmenimiz için ağıt yakmak yerine onurumuza sahip çıkma zamanıdır" dedi.

KAYNAK DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.