1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi bugün yapılıyor
Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi bugün yapılıyor

Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi bugün yapılıyor

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Konseyi'nin 51. toplantısı bugün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla Brüksel'de gerçekleşecek. Toplantı öncesinde Bakan Davutoğlu, Gilmore ve AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'yle bir araya gelecek.

A+A-

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Konseyi’nin 51. toplantısı bugün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile AB arasındaki en üst düzeyli karar organı niteliğinde olan Ortaklık Konseyi’nin 51’inci toplantısında, AB tarafını Dönem Başkanı İrlanda’nın Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore’un temsil edeceği bildirildi.

Toplantıda, Türkiye’nin AB’ye katılım süreciyle ilgili olarak, bir önceki Ortaklık Konseyi’nden bu yana geçen bir yıl içinde meydana gelen gelişmelerle reform süreci başta olmak üzere, AB ile ilişkiler görüşülecek. Türkiye’nin müzakere sürecinde siyasi gerekçelerle önüne çıkarılan engellerin kaldırılması ve yeni fasılların açılarak katılım sürecine ivme kazandırılması talebinin dile getirileceği toplantıda, Gümrük Birliği’nin işleyişine ilişkin çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunulacak, AB ile mali işbirliği ve müktesebat uyumu alanlarındaki çalışmalar da gözden geçirilecek.

Toplantı öncesinde Bakan Davutoğlu, Gilmore ve AB Genişleme Komiseri Stefan Füle’yle bir araya gelecekleri çalışma kahvaltısında Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceğiyle başta Ortadoğu olmak üzere Türkiye’nin çevresindeki bölgelerdeki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

Davutoğlu, aynı günün akşamı AB ülkeleri Dışişleri Bakanları’nın oluşturduğu Dış İlişkiler Konseyi (DİK) marjında, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın daveti ve aday ülkelerin Dışişleri Bakanlarının da katılımıyla gerçekleştirilecek çalışma yemeğine katılacak ve burada AB ile ilişkilerin yanı sıra Suriye ağırlıklı olarak komşu bölgelerdeki gelişmeler ele alınacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.