1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye Arapların Yolsuzluk Yoluna Girdi
Türkiye Arapların Yolsuzluk Yoluna Girdi

Türkiye Arapların Yolsuzluk Yoluna Girdi

Economist Türkiye yolsuzluklarını yazdı

A+A-

 
YOLSUZLUK ARAP YOLU


17 Aralık 2013 'de gerçekleştirilen "Yolsuzluk ve Rüşvet " operasyonu ardından tüm dünya medyasının gündemine bomba gibi düşen Erdoğan ve AKP politikaları dikkat çekmeye devam ediyor.

Türkiye’de olup bitenler, haftalık Economist dergisinin başyazısına konu oldu. “Türkiye’de Yolsuzluk. Arap Yolu” ifadesini başlığa çıkaran dergi, 


TÜRKİYE ARAP YOLUNA GİRDİ


“Maalesef Araplar, Türk yolunu izlemediler. Bunun yerine Türkiye, yolsuzluk ve otokrasiye götüren eski Arap yoluna girmiş bulunuyor” yorumu yapıldı.
Başyazısında “Erdoğan hükümetinin yanıtlaması gereken ciddi sorular var” spotunu kullanan İngiliz dergisi, Arap Baharı patlak verdiğinde bir model arayan umutlu demokratların gözlerini Türkiye’ye çevirdiklerini anımsatarak “Maalesef Araplar Türk yolunu izlemediler. Bunun yerine Türkiye, yolsuzluk ve otokrasiye götüren eski Arap yoluna girmiş bulunuyor” görüşünü dile getiriyor.
 
TÜRKİYE'NİN MORALİ BOZULDU


Yolsuzluk soruşturması üzerine hükümetin polis ve savcı ile ilgili aldığı önlemlerin gerekçesi olarak “yumuşak darbeden söz edildiğine dikkat çekilen başyazıda şu savlar da öne sürülüyor:
“Bu Türkiye için moral bozucu. 11 yıla yakın bir süre iktidarda olan Sayın Erdoğan, kendi kaderini ve ülkenin kaderini birbirine karıştırıyor. Polis ve yargıya sert taktikleri kullanma istekliliği, hukuk üstünlüğünü zayıflatıyor. Kendi iktidarına herhangi bir denetimi tölere etmeyi reddetmesi ise demokrasiyi tıkıyor.”
Economist “Yazık olan şudur ki Sayın Erdoğan kısa bir süre öncesine kadar tarihe Atatürk’ten bu yana ülkesinin en büyük lideri olarak geçecekti” dedikten sonra ekonomik büyüme, yapılan reformlar ve ordunun kışla ile sınırlandırılmasına işaret ediyor.
 
ERDOĞAN'I SADECE HUKUK DENETLEYEBİLİR


“Ancak şimdi Sayın Erdoğan’ı sorunlar sardı” diyen Economist, başyazısına son verirken de “Hukuk sistemi, Sayın Erdoğan’ın gücü üzerindeki tek denetimdir” dedikten sonra şu savları öne sürdü:
“Gülencilerin etkisi sağlıksız ve Türkiye’nin tarafsız olabilmek için hukuka ve düzene ihtiyacı var. Ancak Sayın Erdoğan’ın diğer her şeye olduğu gibi polis ve yargıya da hakim olursa eğer daha kötü olacak.
Sayın Erdoğan, bu yılda yapılacak seçimlerde Türkye’nin cumhurbaşkanı olmak istiyor. Ancak, değişmezse Türkiye için yeni bir başlangıç yapmak daha iyi olur.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.