1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜRK TURİZMİNE RUS RUBLESİNDEN DARBE
TÜRK TURİZMİNE RUS RUBLESİNDEN DARBE

TÜRK TURİZMİNE RUS RUBLESİNDEN DARBE

Rubledeki Düşüş, Turizmde Rusya Pazarını Sarsacak

A+A-

 

AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman, Rus Rublesi'nin Amerikan Doları karşısında ciddi oranda değer kaybetmesinin, Türk turizminde önümüzdeki yıl sarsıntıya yol açabileceğini söyledi.

BU YIL HEDEFİ TUTTU AMA

Antalya'da 2014 yılı için hedeflenen rakamlara şimdiden ulaşıldığını anlatan Yusuf Hacısüleyman, “Antalya'ya hava yoluyla Gazipaşa'dan ve Antalya Havalimanı'ndan giriş yapan turist sayısı 12 milyona yaklaştı. Ama kente gelen turist sayısı Antalya ve Gazipaşa havalimanlarından giriş yapan turistle sınırlı değil. Doğrudan Antalya'ya giriş yapanların dışında bir de aktarmalı gelenler var. İstanbul gibi Türkiye'nin diğer illerinden giriş yapan turistler aktarmalı olarak gelip Antalya'da tatil yapıyor. Bu rakamlarla 13 milyonu geçiyoruz. Bu yılki hedefimizi yakalamış oluyoruz" diye konuştu.

RUBLEDEKİ DÜŞÜŞ

Buna karşılık önümüzdeki yılın çok zor olduğunu ve dikkat gerektirdiğini açıklayan Hacısüleyman, şöyle devam etti:

"Çok zor bir yıl bizi bekliyor. Çünkü özellikle birinci pazarımız haline gelen Rusya'daki devalüasyondan dolayı alım gücünde çok ciddi bir düşme var. Sene başında 32 ruble 1 dolara karşılık geliyordu. Şimdi ise 1 dolar 53.97 rubleye yükseldi. Çok büyük devalüasyon var. Petrol fiyatlarının da düşmesinden dolayı Rus ekonomisi durgunluğa giriyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıl, birinci pazarımızda sarsıntı söz konusu. O yüzden çok dikkatli olmamız gerekiyor" dedi.

SÜRECİ AŞMAK İÇİN NE YAPILMALI

Hacısüleyman, bu zorlu süreci aşmak için ne yapılması gerektiğini de şöyle açıkladı:

“Şu anda bir reçete yazmak mümkün değil. Ama yeni pazarları aktif hale getirmemiz lazım. Mevcut olanları da sayısal olarak artırmamız lazım. Tanıtım çalışmalarımızı iyi yapmamız lazım. Belki Dışişleri Bakanlığı'nın bazı vize uygulamalarını gevşetmesi gerekebilir. Bütün bu önlemlere tek tek bakılması lazım."

PUTİN'İ ANTALYA'YA GETİREN TURGUT GÜR'DEN KAMPANYA ÖNERİSİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, vali yardımcılığı yaptığı dönemde Antalya Belbidi'ndeki tatil köyünde misafir eden Türk-Rus İş Konseyi Onursal Başkanı Turgut Gür de rubledeki değer kaybının Rus ekonomisini derinden etkilediğini söyledi. Rubledeki düşüş nedeniyle ithal malların Rusya'da fiyatının yükseldiğini anlatan Turgut Gür, bunun turizme de etkisinin beklendiğini söyledi. Bir yıl öncesine kadar 30 rubleye 1 doların karşılık geldiğini anlatan Turgut Gür, "Şimdi 1 doların değeri 50 rublenin üzerine çıktı. İthal ürünler Rusya'da pahalandı. Tatil de dövize endeksli olduğu için bundan turizm de olumsuz etkilenecek. Rusya'dan yılda 20-25 milyon kişi yurtdışına çıkıyor. Bunun yaklaşık dörtte biri Türkiye'ye geliyor. Türkiye'de ise en fazla Antalya tercih ediliyor. Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında Almanlardan sonra ikinci sırada yer alıyorlar. Hatta Antalya'da ilk sıraya geçtiler. Bu nedenle Rus turistler Türk ekonomisi için çok önemli. Ancak rublenin değeri dolar karşısında düştüğü için bütçesi dar olanlar önümüzdeki yıl turizme katılamayacaktır. Türkiye'nin bu durumdan daha az etkilenebilmesi için erken rezervasyon kampanyaları yapılması yararlı olacaktır" diye konuştu

ANTALYA'DA RUSLAR İLK SIRADA

Antalya'ya gelen turistler arasında Ruslar ilk sırada yer alıyor. Yılın 11 aylık döneminde Antalya'ya Rusya'dan toplam 3 milyon 479 bin 705 kişi giriş yaptı. Rus turistler, Antalya'ya gelen turistlerin yüzde 30.59'luk oranını oluşturuyor. Bu oranla Antalya'ya gelen yaklaşık her üç turistten birini Ruslar oluşturuyor. Listenin ikinci sırasında ise yüzde 25,60'lık oranla Almanlar yer alıyor. Almanya'dan Antalya'ya geçen 11 aylık dönemde 2 milyon 911 bin 823 kişi giriş yaptı. Almanlar birkaç yıl öncesine kadar ilk sırada yer alıyordu. Antalya'yı en fazla tercih eden ülkeler sıralamasında Hollanda üçüncü, İngiltere dördüncü, İsveç beşinci, Ukrayna altıncı, Kazakistan yedinci, Belçika sekizinci, Polonya dokuzuncu, Norveç 10'uncu sırada yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.