1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TURİZMDE ALARM
TURİZMDE ALARM

TURİZMDE ALARM

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, turizmde Rusya pazarındaki 300 bini aşkın düşüşün yanı sıra, Batı medyasında Türkiye'nin savaş ortamında gösterilmesi gibi sorunlar nedeniyle Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, İstanbul ve turizmin yoğun olduğu...

A+A-

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, turizmde Rusya pazarındaki 300 bini aşkın düşüşün yanı sıra, Batı medyasında Türkiye'nin savaş ortamında gösterilmesi gibi sorunlar nedeniyle Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, İstanbul ve turizmin yoğun olduğu ilçelerde sektör temsilcileriyle biraraya geliyor.

Turizmde Rusya pazarında yüzde 30'un üzerinde, tüm ülkeler bazında yüzde 10'u aşan düşüş nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara'dan başlattığı değerlendirme, bilgilendirme toplantılarının ikincisini, Antalya'da yaptı. Toplantı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, Vali Vekili Mehmet Kurdoğlu, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Adnan Aslan ve tüm turizm paydaşlarının katılımıyla The Marmara Hotel'de yapıldı.

Basına kapalı toplantıya ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Haluk Dursun, bakanlık müsteşarı ve üst düzey yöneticileriyle turizmi yerinde inceleme, değerlendirme, bilgilendirme ve bilgilenme faaliyetlerinin ilk ayağının Bakan Ömer Çelik'in katılımıyla dün Ankara'da yapıldığını söyledi. Ankara'daki bu toplantının ardından ilk toplantının Antalya'da başladığını kaydeden Prof. Dr. Haluk Dursun, ardından Alanya, Marmaris, Bodrum, Muğla, Kuşadası, Aydın ve İzmir'de devam ettirileceğini söyledi.

DENİZ-KUM-GÜNEŞTEN SONRA İSTANBUL

Türkiye turizminin deniz-kum-güneş kısmını kapsayan bu dört il ve bağlı önemli noktalarda turizmcilerle buluşulduğunu anlatan Prof. Dr. Dursun, sektörün 2015 yılının ilk 6 ayına ilişkin izlenimlerinin dinlendiği, büyük bir turizm arama ve değerlendirme toplantısı olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Dursun, bir diğer ayağının da kültür turizmiyle ön plana çıkan ve Türkiye'de en çok turist çeken illerden İstanbul'da olacağını dile getirdi.

RUSYA'DA DÜŞÜŞ YÜZDE 30'UN ALTINA İNDİ

Rusya başta olmak üzere bakanlığın önlemleri, tanıtım çalışmaları, ülkelere göre politikalar, teşvikler gibi birçok başlığın ele alındığını anlatan Prof. Dr. Dursun, “Kötümser, kara bir görüntü yok Rusya için. Düşüş oranını yüzde 30 bandının altına indirdik. Şu an maksimum yüzde 29 Rus turist düşüşü var. Buna karşı başka ülkelerden artış var. Baş başa gidecek gibi görünüyor rakamlar. Fakat bizim için en büyük handikap bölgemizin jeopolitik özelliği dolayıyla gergin bir atmosfer olması. Bu yönde yabancı basında, bilgi eksikliğinden dolayı tüm bölgenin ateş çemberi içinde gösteriliyor olması. Bunu kırmak için de önlemler aldık" dedi.

BELÇİKA VE KATAR'DA TÜRK YILI İLAN EDİLDİ

Bu önlemleri anlatan Prof. Dr. Dursun, “Belçika'da Türkiye yılı ilan edildi. Belçika merkezli Almanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere çevreli Türkiye tanıtım atağına başladık. Yüzlerce etkinlik olacak Brüksel merkezli. Katar'da da Türk yılı ilan edildi ve Türkiye tanıtımına yönelik önemli çalışmalar var. Moskova'ya baştan itibaren özel ilgi gösteriyoruz. Moskova'daki Rusların Antalya sevdasının bitmemesine yönelik teşvikler başta olmak üzere değerlendiriyoruz. Birinci önceliğimiz iyi tanıtım yapmak. Türkiye'nin barış ortamında olduğunu göstermek. Bazı ülkelerin ekonomik krizleri var ve olumsuz etkiliyor bizi. Sektörün fiyat düşürmesini asla kabul etmiyoruz. Türkiye'nin turizmdeki üst klas duruşunun devam etmesini istiyoruz. Türk turizminin ürün çeşitlendirmesi yoluna gitmesi de lazım. Golf, medikal gibi birçok alanda görmeye başladık ve 12 aya yayılması için de çalışıyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE SAVAŞIN İÇİNDE GÖSTERİLİYOR

Kuzey Irak, Suriye sınırındaki olaylar ve Kobani'deki son patlamanın etkilerine de değinen Prof. Dr. Haluk Dursun, bu büyük talihsizliğin ve olumsuz gelişmenin bize yansıyan tarafının, Türkiye'nin etrafında bir ateş çemberi varmış gibi gösterilmesi olduğunu aktardı. Yanlış bilgilendirmelerle Türkiye de savaş içindeymiş gibi gösterilmeye çalışıldığını belirten Prof. Dr. Dursun, “Bazı ülkelerin vatandaşlarının da bu bölgede hayatını kaybetmesi o ülkelerin basını tarafından acıklı öykülerle bizim bölgemizden yansıtılıyor ve bu Türkiye'yi olumsuz etkiliyor. Türkiye'nin ateş çemberinde gibi gösterilmesi bizim için handikap. Ülkemizin herhangi bir savaş içersinde olmadığını göstermeye çalışıyoruz. Uzakdoğu'daki bazı ülkelerin gazetecilerinin hayatını kaybetmesi o ülkelerde büyük travmaya yol açtı ve insanlar gelmekten çekinir oldu" dedi.

ATEŞ ÇEMBERİNDE ZOR BİR YIL

Birinci amacın Rusya pazarındaki düşüşü yüzde 30'un altında tutmak olduğunu ve yüzde 29'larda tutularak bu amaca ulaşıldığını belirten Prof. Dr. Dursun, “En korkulan aylar bu aylardı, reaksiyon bu aylarda kendini gösterecekti. İkinci altı ayda bunu yüzde 10'a çekmeyi düşünüyoruz. Yüzde 20'nin altına çekmeyi düşünüyoruz ve buna karşılık başka pazarlardan Amerika ve Kanada'dan çok olumlu gelişme oldu. Almanya'dan, İskandinav ülkelerinden olumlu rakamlar geliyor. Tüm bunlar değerlendirildiğinde eksiye girmeden çok zor bir seneyi, ateş çemberinde olan bir seneyi geçireceğimizi tahmin ediyoruz" dedi.

6 BİN DOLAR DESTEĞİNDEN 500 UÇAK YARARLANDI

Tanıtım teşviklerinin artırıldığını, uçak başına verilen 6 bin dolar desteğinden de 500'den fazla uçağın yararlandığını ve Türkiye'ye geldiğini belirten Prof. Dr. Dursun, esas büyük teşviklerden birinin turizm altyapıları ve turizm-çevre ilişkisine yeniden bakış açısıyla birtakım teşvikler olduğunu söyledi.

Hem gelir hem de sayı olarak toplamda sene sonu itibariyle eksiye girmeme düşüncesinde olduklarını kaydeden Prof. Dr. Dursun, Rus pazarındaki korkunun rakip ülkelerde de yaşandığını, yüzde 55 kayba uğrayan ülkeler olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin yüzde 30'un altındaki bantta ve zaten yüzde 20'nin altına inen olmadığını da belirten Prof. Dr. Dursun, “Tabi ki bizim için iyi bir konu değil ama korkulduğu kadar da büyük sonuç değil. Başka ülkelerdeki darbe kadar büyük çapta bir darbe değil" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.