1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Türbanlı avukat kararı uygulansın"
"Türbanlı avukat kararı uygulansın"

"Türbanlı avukat kararı uygulansın"

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 'Türbanlı avukat kararı uygulansın' dedi.

A+A-

23 Nisan resepsiyonuna katılan Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, türbanlı avukata izin veren Danıştay kararının uygulanması gerektiği uyarısında bulundu.

Kılıç, uzun tutuklamaya itiraz başvurularının kabul edilebilirliğinin 2-3 gün içinde usülden görüşülüp karara bağlanacağını açıkladı ve “Anayasanın 90. maddesi uygulansa Türkiye’de sorun kalmazdı” dedi.

"TÜRBAN KARARI UYGULANMALI"

Hürriyet'in haberine göre Kılıç gazetecilerin, “Türbanlı avukat kararını bazı mahkemeler uygulamıyor” sözleri üzerine, “Danıştay Başkanı doğru söylemiş. Ortada bir yargı kararı var. Bunun uygulanması lazım. Aksi düşünülebilir mi yoksa bu kararlar niçin veriliyor uyulmayacaksa? O hakimin görüşü, düşüncesi tabii. Ona bir şey diyemem. Ancak bununla ilgili herhalde taraflar temyiz ettiğinde üst makamlar gerekli cevabı verecektir” dedi.

"DAHA LİBERAL, DAHA ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR LAİKLİK"

Kılıç, laiklik ve uzun tutuklama itirazlarıyla ilgili şunları söyledi:

“Adalet Bakanlığı’nın uzun tutuklama itirazlarıyla ilgili görüşü esasa ilişkin usüle ilişkin değil. AİHM tutuklamayı kesin hüküm niteliğinde görüyor. Eğer mahkeme usülden bu yönde karar oluşturursa, kabul edilebilirlik kararı verilebilir. Bakanlığın yaptığı bir savunma da değil. Bakanlık sadece yasada olanları aktarıyor. Anayasa Mahkemesi de oraya bilgi için gönderiyor.

Pozitif anlamda bir değişikliğin, dolayısıyla daha liberal, daha özgürlükçü bir laiklik anlayışını bu ülke için çok daha sorunları çözecek bir anlayış olduğu kanaatine vardık. Dikkat ederseniz iki arkadaşın muhalefeti var. 15 arkadaşın oyuyla geçmiş olan bir karar, dolayısıyla çok güçlü bir içtihat tabii. Bunu kabul etmek lazım.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.