1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. TUNCELİ'YE GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI
TUNCELİ'YE GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

TUNCELİ'YE GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Hakkımızı da kazanmanın bir yoluna bakacağız. Polis noktasında geçiyoruz ancak Vali, jandarmanın izin verip vermeyeceğini bilmediğini söyledi"

A+A-

TUNCELİ'deki Pülümür Vadisi'nde yaptırılan 'PKK Mezarlığı'nın bugün açılacağı haberleri üzerine Tunceli Valiliği ikinci bir emre kadar kente giriş ve çıkışları yasakladı. Kente gelen araçlar, güvelik güçlerince geldikleri yöne geri gönderilirken, bu kararın olumsuz bir durumda sicillerin zarar görmesini önlemeye yönelik olduğu belirtildi.

PKK MEZARLIĞI GERGİNLİĞİ

İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile Tunceli Valiliği'nce alınan bu karar tepki gösteren Tunceli Belediye Başkanı DBP'li Mehmet Ali Bul, bölgede güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölen örgüt mensupları için yaptırılan PKK Mezarlığı'nın açılışının engellenmesi amacıyla 7 ilçe ile çevre iller ve Pülümür Vadisi'ne giden tüm yolların asker ve polis panzerleriyle kapatıldığını söyledi. 

Tunceli'ye 30 kilometre uzaklıkta bulunan Pülümür Vadisi'ndeki Alacık Köyü yakınlarında yaptırılan PKK Mezarlığı'nın bugün açılmasının planlandığını kaydeden Mehmet Ali Bul, kentte olağanüstü hal uygulaması yapıldığını öne sürdü. Tunceli Belediye Başkanı Bul, şunları söyledi:

52791_96114_25102014150322_10.jpg

1990'LARA DÖNÜŞ BAŞLADI

"Bugünkü durum 1990'lara dönüştür. Bütün yollar asker ve polisler tarafından kapatılmış. Vali Yardımcısı ile yaptığımız görüşmelerde kararın İçişleri Bakanlığı tarafından alındığını söyledi. Görüşmeleri sürdürüyoruz. Bu durum barış sürecine hiçbir biçimde hizmet etmiyor. İnsanların seyahat özgürlükleri hukuksuz olarak ellerinden alınmış durumda. OHAL döneminde bile böylesine bir yasak alınmamıştı. Umarım Valilik bu kararından kısa sürede döner ve kente giriş çıkışlar serbest bırakılır. Biz mezarlarımızı ziyaret etmek için oraya gitmeye çalışacağız."

52791_96114_25102014150322_14.jpg

1990'LI YILARI GERİDE BIRAKTI

DBP İl Başkanı Ergin Doğru, bu sabah erken saatlerden itibaren bütün yolların askeri ve polis araçlarıyla kapatıldığını belirterek, "İzmir'den bile çevik kuvvet getirilmiş" dedi. 

Bu uygulamayla 1990'lı yılların bile gerisine gidildiğini ileri süren Doğru, "Bu konuda muhatap bulamıyoruz. Böyle bir yasak; akıl ve mantık işi değil. Barış sürecinde insanlar mezarlarını ziyaret edemiyorsa, barış bunun neresinde? Umarım kısa sürede bu karardan vazgeçilir ve insanlar özgür bırakılır" diye konuştu.

52791_96114_25102014150322_16.jpg

HDP'Lİ ÇELİK:ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR

PKK mezarlığının açılışı nedeniyle Tunceli'ye giriş çıkışların yasaklanmasının ardından kent girişindeki önlemlerde sürüyor. Tunceli-Erzincan ve Tunceli-Elazığ karayollarında jandarma ve polis tarafından birçok noktada barikatlar kurularak araç giriş ve çıkışlarına acil durumlar hariç izin verilmiyor. Aynı şekilde Tunceli'nin 7 ilçesinde de giriş ve çıkışlar yasak kapsamına alındı. Elazığ'a giderek buradan uçakla başka illere seyahat edecek bazı vatandaşların da ilden çıkamadığı için biletlerini iptal ettirmek zorunda kaldığı belirtildi. Tunceli Valiliği, yasağın ne zaman kalkacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, kente gelerek polis ve jandarmanın önlem aldığı bölgede gazetecilere açıklama yaptı. İnsanların hiç bir yere gidemediğini ve asla kabul edemeyecekleri bir manzaranın bulunduğunu söyleyen Çelik, "Şu an Dersim genelinde anayasal bir suç işleniyor. İnsanların seyahat etme özgürlüğü elinde alınmış durumda. Valilik bu hakkı vatandaşın elinde alma hakkını kendisinde görüyor ve kesinlikle bir anayasa ihlali söz konusu. Bu durumu kabul etmiyoruz, protesto ediyoruz ve kınıyoruz. Bu konuyu barışçıl bir çözüme kavuşturmak için Tunceli Valiliği'ni aradım Vali ile görüşmek istedim ancak şu ana kadar telefonuma çıkmış değil. Buradaki güvenlik birimleri sadece sınırlı sayıda çok az bir partili ve şehitlikte yakını bulunan bazı kişilerin gidebileceğini söylüyor. Ancak 12 Eylül döneminde yaşanmayan durumlar yaşanıyor. Böyle bir uygulama günümüz Türkiye'sine asla yakışmıyor" dedi.

251020141502562536744_2.jpg

VALİ: KARAR İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA AİT

HDP Milletvekili Demir Çelik, daha sonra görevli polis müdürünün telefonundan kendisini arayan Tunceli Valisi Osman Kaymak ile kısa bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Çelik, "Şimdi vali ile kısa bir görüşme yaptım. Kararın İçişleri Bakanlığı'na ait olduğunu söyledi. Kararı veren İçişleri Bakanı da olsa, Başbakan da olsa insanların seyahat özgürlüğünü kısıtlamak faşizmdir. Bu hukuk devletiyle izah edilebilecek bir durum değildir. İnsanlar cenazesini istediği şekilde defneder, sahip çıkar. Dini vecibelerini yerine getirme hak ve özgürlüğü anayasal bir haktır. Bunu çiğneyen devletse biz bu devletin otoriterizmine itiraz edeceğiz, isyan edeceğiz. Hakkımızı da kazanmanın bir yoluna bakacağız. Polis noktasında geçiyoruz ancak Vali, jandarmanın izin verip vermeyeceğini bilmediğini söyledi" dedi.

4 ARACA İZİN VERİLDİ

Milletvekili Çelik, beraberinde Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Yardımcısı Nurhayat Altun ile birlikte izin verilen 4 araçla birlikte PKK mezarlığına gitmek üzere hareket etti.
Çelik ile birlikte bölgeye gitmek isteyen gazetecilere ise izin verilmedi. Görevli polisler, gazetecilerin de yasak kapsamında olduğunu belirterek, izin veremeyeceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.