1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TORBA TASARININ GÖRÜŞÜLMESİNE BAŞLANDI
TORBA TASARININ GÖRÜŞÜLMESİNE BAŞLANDI

TORBA TASARININ GÖRÜŞÜLMESİNE BAŞLANDI

Görüşme olaylı başladı.

A+A-

TBMM Genel Kurulu'nda, Manisa Soma'da yaşanan faciadan sonra madencilere yönelik düzenlemeler ile kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını içeren "torba tasarının" görüşülmesine başlandı.

CHP'nin, Malatya'daki kayısı üreticilerinin don felaketinden kaynaklanan zararlarına dair araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi ise kabul edilmedi.

AK Parti'nin, İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın gündemin ön sırasına alınmasına ve 6 bölüm halinde görüşülmesine, bazı uluslararası anlaşmalar ve protokollerin onaylanmasına ilişkin tasarıların da ön sıraya alınmasına ilişkin grup önerisi okundu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM Genel Kurulu'nda, tasarılara ilişkin raporların görüşülmesi gerektiğini söyledi ve AK Parti'nin önerisinde rapor olmadığını, bu nedenle de önerinin işleme alınamayacağını iddia etti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de AK Parti'nin önerisine itiraz ederek, tasarının görüşülemeyeceğini söyledi.

Vural ve Hamzaçebi'nin sözlerine itiraz eden AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, öneride bir eksiklik olmadığını, tasarının görüşülebileceğini ifade etti.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener tartışmalar üzerine birleşime ara vererek, grup başkanvekillerini Başkanlık Divanı arkasında bölüme davet etti.

Akşener, grup başkanvekilleriyle yaptığı görüşmenin ardından muhalefet partisi milletvekillerinin itirazlarını dikkate alarak usul tartışması açtı. Tartışmada lehte ve aleyhte görüşlerin açıklanmasının ardından Akşener, tutumunda bir değişiklik olmadığını ifade ederek, AK Parti Grup önerisini oylamaya sundu.

AK Parti grup önerisinin kabul edilmesinin ardından, 148 maddelik İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine geçildi.

Genel Kurul'da, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin, bedelli askerlikle ilgili, Askerlik Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önergesi de kabul edilmedi.

Görüşmeler sırasında, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Genel Kurul salonunda, CHP Grubu'nun yanında olan MHP sıralarına oturdu. Arkadaşları tarafından uyarılan Genç, MHP sırasından kalkarak CHP sırasına geçti ve gülerek, "Yakın diye oraya oturdum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.