1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. Toplu Konut İdaresi mi, Toplu Kadrolaşma İdaresi mi?
Toplu Konut İdaresi mi, Toplu Kadrolaşma İdaresi mi?

Toplu Konut İdaresi mi, Toplu Kadrolaşma İdaresi mi?

A+A-

AKP’nin rant kurdu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Toplu Konut İdaresi’ni (TOKİ) “Toplu Kadrolaşma İdaresi”ne dönüştürdüğü ortaya çıktı. TOKİ’ye AKP’li milletvekillerinin yakınlarından 300 kişinin işe yerleştirildiği bildirildi.

TOKİ eski başkanı olan Bayraktar, 23 Temmuz’da sosyal paylaşım ağlarından Twitter üzerinden paylaştığı iletiyle TOKİ’ye alınan 800 kişi için “Torpilsiz Anadolu gençlerini işe almaya çalıştım” demişti. 

Bunun üzerine yazılı bir açıklama yapan Türk Büro-Sen, olayın hiç de öyle olmadığını ortaya koydu. Sendikanın açıklamasına göre; 2002’den itibaren aralıksız 8 yıla yakın TOKİ Başkanlığı yapan Bayraktar’ın döneminde, AKP’li eski yeni 300 milletvekilinin yakınları TOKİ’de işe alındı. 

Üç milyonu aşkın genç, devlette bir işe girebilmek, memur olabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giriyor. Bu gençler, söz konusu sınavda iyi not alabilmek için dershanelere gidip dirsek çürütürken, AKP’li milletvekillerinin yakınlarının hiçbiri KPSS koşulu olmadan TOKİ’de işe alındı.

İŞTE BAZI İSİMLER

KPSS koşulu olmadan, 3 milyon gencin hakları yenilerek TOKİ’ye yerleştirilen AKP’li milletvekillerinin yakınlarından bazıları şöyle:

AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Fırat’ın kızı Neval Fırat Çekiç,
AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır’ın oğlu Ö. Faruk Karabayır,
AKP Diyarbakır Eski Milletvekili Nurettin Dilek’in kızı Ruken Dilek,
AKP Rize Eski Milletvekili Abdulkadir Kart’ın kardeşi Hasan Kart,
AKP Batman Eski Milletvekili M. Ali Suçin’nin yeğeni ve damadı Sabahattin Suçin,
AKP Trabzon Milletvekili Kemalletin Göktaş’ın oğlu, yeğeni ve eşleri.

Bayraktar’a “Torpilsiz Anadolu gençleri bunlar mı”sorusunun yönetildiği Türk Büro-Sen açıklamasında, sadece TOKİ’de değil diğer kamu kurumlarında da sınavsız işe yerleştirme son derece yaygın olduğu vurgulandı. AKP’nin önde gelenlerinin, bakanların, milletvekillerinin yakınlarının yanı sıra partililerin çocuklarının işe yerleştirilmesinde istisnai kadroların ve özel kalem müdürlüklerinin kullanıldığı belirtilen açıklamada, Türk Büro-Sen’in 2010 yılında  yaptığı bir açıklamaya dikkat çekildi. O açıklamada özetle şu saptamalar yer alıyor:

BAŞBAKANLIKTA AİLE BOYU İSTİHDAM 

“Yapılan usulsüz atamalar ve yandaş kayırmacılığıyla, kadrolaşmada rekor kıran AKP’nin KPSS sınavını hiçe sayarak yaptığı istihdamlar, sınava girecek adayların umutlarını kırıyor. 

“AKP İktidarının 8 yılında Başbakanlık İstisnai Kadrosunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 60-61. maddelerine istinaden (Müşavirlik ve Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği. Özel Kalem) 113 kişi işe alındı. Alınan bu kişilerin için yine KPSS sınavında başarılı olmak değil, hükümet kanadıyla akrabalık ilişkileri ön koşul olarak arandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeğeni Ali Erdoğan, Eski TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın yeğeni Gökhan Toptan, AKP Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek’in yakını Muhammed Berdibek; Başbakanlıkta ki aile boyu istihdamdan nasibini alan isimler arasında. 

“Başbakanlık İstisnai Kadrosunda istihdam edilenler için KPSS sınavının yanı sıra Ankara’da ikamet ediyor olmaları şartı dahi aranmadı. Mustafa Kamacı, Nurettin Ertemel, Zekiye Aslıhan Kuşoğlu, M. Oğuz Kuşoğlu İstanbul’dan; Gürsel Dönmez Almanya’dan, Gökhan Toptan ise Zonguldak’dan Ankara siyasetini takip ediyor ve kamu görevlisi olarak hizmet veriyor. 

“Ayrıca sadece Başbakanlıkta değil, bütün Bakanlıklarda, Valiliklerde ve özelikle Büyükşehir Belediye Başkanlıklarında istisnai kadro ile açıktan atama yapılmaktadır. Bu güne kadar Bakanların, Valilerin ve Büyükşehir Belediye Başkanlarının doldur boşalt anlayışı ile aldıkları ve sınavsız memur yaptıkları kişi sayısı bin’i aşmıştır. Özellikle Bakanlar Özel Kalem Müdürlüklerine dışarıdan aldıkları kişileri, birkaç ay sonra başka kurumlara nakil ederek, yeniden eleman istihdam etmekte ve böylece doldur boşalt sistemi ile yüzlerce yandaş sınavsız memur kadrolarına atanmaktadır. 

“AKP’nin İstisnai Kadrodaki, kul hakkı yeme boyutu bununla da sınırlı kalmıyor. Başbakanlık kadrosunda istihdam edilerek, maaşını devletten alan bu kişiler AKP Genel Merkezi’nde ve değişik yerlerde görevlendirilerek çalıştırılıyor. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NA SINAVSIZ MEMUR ATAMALARI 

“Bakanlar Kurulu kararıyla (2008/14254 sayı) KPSS şartı aramadan 450 Kuran kursu öğreticisi kadroya geçirildi. Ayrıca aynı kanun hükmünde kararnameyle 160 adet imam hatibe sınavsız kadro verildi. Kadro verilenlerin arasında 50 yaş sınırında ve ilkokul mezunları da bulunuyor. 

“Bilindiği gibi her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’na KPSS ile binlerce personel alınıyor. Şuanda kamu kurumlarında personel doluluk oranı yüzde 93'le en yüksek seviyede olan kurum Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Binlerce imam hatip ve ilahiyat mezunu, KPSS sınavları sonucunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nda göreve başlarken, bu ayrımcılığı yaratan bakanlar kurulu kararının ne maksatla çıkarıldığı gayet açıktır. 

“Bir vatandaşın KPSS sınavlarına girebilmesi için en az lise mezunu ve 35 yaş sınırı şartı aranmaktayken, siyasi iktidar kendi yandaşlarını istihdam edebilmek için bu yola başvurmuştur. 

“Halen binlerce ilahiyat ve imam hatip lisesi mezunu, devlette işe girmek için KPSS sınavına hazırlanırken bu ayrımcılığı hangi hak anlayışı içinde yaptıklarını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 

TOPLU KADROLAŞMA İDARESİ Mİ? 

“Kamu kurumların istidam oranlarına bakıldığında yüzde 90.49 oranıyla en yüksek dolu kadroya sahip olan kurumlardan birisi olan TOKİ’de ise yine yandaş istihdamının yoğunlaştığı görülüyor. 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu’nun Ek-3. maddesinde verilen istisnai sözleşmeli istihdamı kötüye kullanarak hiçbir kriter göz önünde bulundurulmadan ve KPSS şartı aranmadan memur kadrolarına atamalar yapıldı. 

T.B.M.M.’DE BABADAN OĞULA İŞ İMKANI 

“Bülent Arınç’ın T.B.M.M. Başkanlığı yaptığı dönemde emekliliği gelen Meclis çalışanlarının çocukları işe alınarak emeklilik işlemleri yapıldı. Cumhuriyet kurulduğundan beri ülkemizde babadan oğula iş hiçbir iktidar döneminde olmamıştır. Bu ayrımcılık AKP iktidarı tarafından gerçekleştirilmiştir. Böylece Türkiye Büyük Millet Meclis’ine 347 personel alımı gerçekleştirildi. 322 personel kendi isteği ile emekli oldu. Emekli olan personellerin 195’nin çocuğu ise geçici personel statüsü ile işe alındı. TBMM’de yaşanan babadan oğula saltanat, gensoru önergelerine konu oldu.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.