1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. TIMES; ERDOĞAN'I HANGİ KRALA BENZETTİ
TIMES; ERDOĞAN'I HANGİ KRALA BENZETTİ

TIMES; ERDOĞAN'I HANGİ KRALA BENZETTİ

BBC'de yayınlanan bir makalede Erdoğan yine baş köşedeydi. Ve Times'in yazarı öyle bir benzetme yaptı ki Erdoğan yine çok kızacak

A+A-

Times gazetesinde Roger Boyes imzasıyla çıkan yorum yazısında Türkiye'den "Avrupa'nın hasta adamı" olarak bahsediliyor. Ünlü İngiliz Yayın kuruluşu BBC'nin bu cümle ile başlayan makalesinde Erdoğan yine mercek altına alındı.

YILLARDIR SESSİZDİLER

Yıllardır Erdoğan'ın Türkiye ve Ortadoğu'da izlediği baskıcı ve sonu kanlı devam eden politikalarına ses çıkarmayan Avrupa'nın, çıkan yangın sınırlarına dayanınca can havli sesini yükseltmeye başladığının ip uçlarını veren yazı ilginç benzetmelerle sürüyor. İşte BBC'nin analizine yer verdiği Times'da ki o ilginç değrlendirmenin ayrıntıları

ERDOĞAN ÜLKENİN DAĞILMASINA İZİN VERİRSE

Türkiye'deki mevcut durumun Avrupa'yı da kötü etkileyeceğinin iddia edildiği yazıda, "Erdoğan ülkenin dağılmasına izin verirse, Batı da bunun bedelini ağır öder" deniyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Yakın Doğu'nun Kral Lear'ına benzetildiği yazı şöyle başlıyor:

KRALLIĞI LEAR'IN KARANLIK VE HUZURSUZ ZAMANLARINDA Kİ GİBİ

"Erdoğan 1000 odalı sarayında oturup düşmanlarına bağırırken, 'krallığı' Lear'ın karanlık ve huzursuz zamanlarındaki gibi kendini savaş, çatışma ve karşılıklı suçlamalarla parçalara bölüyor. Sınırında genişleyen savaşın bulaştığı Türkiye, kaosa doğru kapaklanıyor".
Erdoğan'ın bir zamanlar ülkeyi etkileyici bir netlikte yönettiğini ifade eden Boyes, şimdi o netliğin yerini kafa karışıklığı ve komplolara bıraktığını yazıyor:

PUTİN OLMAK İSTİYOR

"Her şeyin önüne koyduğu bir amacı var: Cumhurbaşkanlığını tüm gücü elinde toplayan bir başkanlığa çevirmek. Erdoğan'ın arası şu an Rusya lideri Putin ile iyi olmayabilir, ama Kremlin'in liderinin sahip olduğu manevra özgürlüğüne sahip olmaya can atıyor."

"Türkiye yıkıcı olabilen bir müttefiğe dönüştü"

Boyes, Erdoğan'ın Kürtlere 'sayıp sövdüğü'nü ifade ederken bu durumu Kral Lear'ın 'nankör evlatlarına saldırışına benzetiyor.
Ankara'da yaşanan saldırının dalgalarının ülkeye yayıldığını belirten Boyes, saldırnın Türkiye toplumunun son 10 yılda ne kadar kutuplaştığını görünür hale getirdiğini belirtiyor.

ERDOĞAN İÇ VE DIŞ POLİTİKAYI KİRLETİYOR

Boyes'e göre Erdoğan'ın gücü elinde toplama arzusu sadece iç politikayı kirletmiyor, dış politikada da olumsuz sonuçlara neden oluyor:
"Bu durum, Türkiye'nin bölgedeki nispeten istikrar sağlayıcı ülke imajını, muğlak ve bazen de yıkıcı bir müttefiğe dönüştü."
Türkiye'nin IŞİD karşıtı operasyona destek vereceğini açıklamasının ardından hemen Kürt hedeflerini vurmaya başladığını hatırlatan Boyes, Erdoğan'ın politikasının itici unsurunun "ihanete uğrama korkusu" olduğu yorumunu yapıyor.
Boyes, "Beyaz Saray'ın (Ak Saray'dan çok daha ufak) eğit donat programına devam etmeyeceğini açıklaması ve Kürtlere yardıma yönelmesi nedeniyle Erdoğan ihanete uğramış hissediyor" diyor.
"Savaş sürerse Kürtler ülkeden kopar"

NATONUN SAVAŞA GİRMESİ

Rusya'nın da Suriye'de hava saldırılarına başlamasıya bölgenin Doğu ve Batı'yı karşı karşıya getirebilecek çok tehlikeli bir hale büründüğünü belirten yazar, 'Türk ve Rus jetlerinin it dalaşına girmesi durumunda Nato'nun bir savaşı nasıl engelleyebileceğini' soruyor.

ŞAMAR OĞLANI

"Erdoğan, tüm zayıflıklarına rağmen, şamar oğlanına dönüşmemeli. (...) Acilen, Osmanlı komplolarının gizli kurallarına göre değil, akla uygun bir şekilde yönetilen bir Türkiye'ye ihtiyacımız var.

EGOLARI ÇOK FAZLA KARGAŞAYA NEDEN OLDU

İki adamın- Putin ve Erdoğan'ın- egoları çok fazla stratejik kargaşaya neden oldu. Putin'in Orta Doğu'da yapıcı bir rol üstleneceğine inanmak imkansız. Erdoğan ise muhakemeye açık. Avrupa'ya, örneğin mülteciler konusunda, iş birliği yapabileceğini gösterdi.
Türkiye'nin sınırlarında süre giden savaşı durdurması gerek. Devam ederse Kürtler eninde sonunda ülkeden kopacaklardır.
Dağılan bir Suriye ve Irak, sadece Lübnan gibi ülkelerin istikrarını tehdit etmez. Bu ufalanmanın aynı zamada Nato'nun güneyini de dağıtma potansiyeli var."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.