1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Tekin: Obama'dan yediğiniz fırçayı açıklayın
Tekin: Obama'dan yediğiniz fırçayı açıklayın

Tekin: Obama'dan yediğiniz fırçayı açıklayın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Erdoğan'ın bugün yaptığı konuşmaya yanıt verdi. Başbakan'ın açıklayamadığı her durumda 40'lara döndüğüne dikkat çeken Tekin, "Obama'nın masasında yediğiniz fırçayı açıklayın" dedi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Barış İçin Özgürlükçü Demokrasi Bildirisi'nin çağrıcıları tarafından Swiss Otel'de düzenlenen "Kürt Sorununun Çözümü İçin Atılması Gereken Adımlar; Siyasi, Sosyal ve Hukuki Perspektifler" başlıklı toplantıya katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantı sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ERDOĞAN TAKTİĞİ: 40'LARA DÖNMEK

Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda CHP'ye yönelik yaptığı eleştiriler hatırlatılınca, şunları söyledi: "Ne zaman ki, Türkiye'nin en temel sorunları gündeme gelse, örneğin Uludere konuşulsa, Sayın Başbakan ne gariptir, 40'lara, 30'lara gider. Afyon'daki patlamanın hesabını sorduğunuzda aklına cumhuriyet dönemi, cumhuriyetin değerleri gelir. Reyhanlı'daki 51 yurttaşımızın hayatını sorduğumuzda, 'Bu katliamın sorumluları kim' diye sorduğumuzda yine bugün olduğu gibi hakaret, ağza alınmayacak küfürler ve yine bunları yapan Sayın Başbakan, Sayın Genel Başkanımız hakkında dava açıyor. Sayın Başbakan'ın ne deyip dememesinin hiç bir önemi yok. Anamuhalefet olarak sorduğumuz sorulara cevap istiyoruz" 

OBAMA'NIN MASASINDA YEDİĞİNİZ FIRÇAYI AÇIKLAYIN

"Sayın Başbakan, Obama'nın masasında yemiş olduğunuz fırça neydi, onu kamuoyuna açıklayın" diyen Tekin, "Yani kısacası 'İstihbarat zaafı var' demiş olduğunuz zaaf, 51 yurttaşımızın hayatına bedel olan bu sorunun temel kaynağını çok açık şekilde soruyoruz; Sayın Başbakan, MİT devletin kurumlarına bu bilgiyi verdi mi? Verdiyse neden bu önlemler alınamadı? İki, hani sizin özel talebiniz üzerine yandaş firmalarınızın Taksim'deki çukurunu korumak için binlerce insanın üzerine gaz sıktınız, özel MOBESE sistemleri kurdunuz, şimdi size soruyorum; Taksim'deki çukura göstermiş olduğunuz hassasiyeti Reyhanlı'ya niçin gösteremediniz? Reyhanlı'da istihbarat bilgilerine rağmen oradaki MOBESE sistemleri niçin çalışmadı Sayın Başbakan? Üç, çok açık ve net Rakka şehrindeki bütün bu terör örgütleriyle bağınızın ne durumda olduğunu Obama mı size söyleyecek? Biz de bu ülkenin yurttaşı olarak size sormayacak mıyız?" şeklinde konuştu

AÇIKLAMAZSA NAMERTTİR

Başbakan'ın bugün AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Reyhanlı konusunda CHP'ye yönelik eleştirileri sorulunca Tekin, "Bir Başbakan tehditvari konuşmaz. Elinde hangi bilgi, belge varsa, açıklamazsa namerttir. CHP'nin herhangi bir terör örgütüyle, yasadışı örgütle ilintisinin olması söz konusu değildir. Ama Sayın Başbakan sizin, oradaki, özellikle Rakka şehrindeki terör örgütleriyle ilişkilerinizin ne olduğunu Obama sizin gözlerinizin içine bakarak, söyledi. Bu örgütlerle ilişkinizi, mesafenizi gözden geçirin, ısrarla Obama mı söyleyecek? Sayın Başbakan 'Lojistik destek veriyorum' dediğin o örgütlerle bağınızın ne olduğunu açıklayın" dedi.

SADECE OLAYA İÇKİ BOYUTUNDAN BAKMAYIN

Tekin, alkolle ilgili yasa için de, "Bir kere kafa, Sayın Başbakan dahil olmak üzere, AKP yasakçı bir iktidardır. Sadece olaya içki boyutunda bakmayın. Örneğin; barış süreci diyoruz, bu ülkede milletvekilleri, gazeteciler tutukluyken, seçilmiş belediye başkanları, muhtarlar tutukluyken barış cümlesini kullanmak barışa hakarettir. AKP iktidarıyla birlikte bu yasaklar Anadolu'da çoktan başlamıştı. Ne yazık ki, Anadolu'nun 50 şehrinde bugün yasallaşan, gayri yasala bir vaziyette bu yasak zaten çoktan başlamıştı" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.