1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. TARİHİ ESERE DEV PANKART TEPKİLERE NEDEN OLDU
TARİHİ ESERE DEV PANKART TEPKİLERE NEDEN OLDU

TARİHİ ESERE DEV PANKART TEPKİLERE NEDEN OLDU

UNKAPANI'ndaki tarihi Bozdoğan Kemeri'ne AK Parti'nin dev pankartı asıldı. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, pankartın kaldırılması için Koruma Bölge Kurulu, Fatih İlçe Seçim Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu.Aksaray-Taksim...

A+A-

UNKAPANI'ndaki tarihi Bozdoğan Kemeri'ne AK Parti'nin dev pankartı asıldı. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, pankartın kaldırılması için Koruma Bölge Kurulu, Fatih İlçe Seçim Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu.

ARKEOLOGLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Aksaray-Taksim yolu üzerindeki tarihi Bozdoğan Kemeri'nin her iki tarafına asılan ve üzerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun resmi bulunan "Türkiye'nin kararı büyümenin devamı" ve "Birlikte daha güçlü" yazılı dev pankart arkeologların tepkisine yol açtı.


Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, İstanbul 4 No'lu Koruma Bölge Kurulu, Fatih İlçe Seçim Kurulu ve Büyükşehir Belediyesi'ne başvurarak, pankartın fiziksel tahribata neden olduğu, su kemerini propaganda aracına dönüştürdüğü ve kentin kültürel mirasının önemli bir parçasını örterek gizlediği gerekçesiyle, pankartın kaldırılmasını istedi.

İŞTE DERNEĞİN AÇIKLAMASI

"Su kemerinin iki cephesini neredeyse tamamen kapatan pankartın yapıya çok sayıda vida/çivi benzeri metal araçlarla sabitlendiği, vida/çivilerin doğrudan taş bloklar üzerine çakıldığı gördük. Pankart yapı üzerinden fiziksel olarak tahribata neden olduğu gibi, kentin kültürel mirasının önemli bir parçasını da örterek gizlemekte, kültür varlığının algılanmasını olumsuz etkilemektedir. Üstelik her kültür varlığı gibi evrensel bir değer olan ve kamuya ait Valens su kemerini propaganda aracına dönüştürmektedir. Bu konuda ilgili koruma bölge kurulu, yüksek seçim kurulu il başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gerekli başvuruyu yaptığımızı belirtir, kültür varlıklarının korunmasına dair beklenen hassasiyetin seçim sürecinde de geçerli olduğunu tüm siyasi partilere hatırlatırız."

VATANDAŞ DA ŞİKAYET ETTİ

Bir vatandaş, "Seçimler... Buraya çivi çakmakla bir şey olur mu? Zarar göreceğini sanmıyorum" derken, Yasin Alpay Coşkun adlı vatandaş ise pankartla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi'ne ve Tarihi Eserleri Koruma Kurulu'na şikayette bulunduğunu belirtti. Coşkun, "Bu yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Reklam Talimatı'na da aykırı. Orada diyor ki, 'Tarihi eserin görüntüsünü kapatacak bir şekilde sabit reklam konulamaz.' Ama bu ikinci sefer oluyor. 1 ay geçmesine rağmen bir sonuç alamadım" dedi.

TARİHİ KEMER

Orijinal adı "Valens Su Kemeri" olan ve Romalılar tarafından şehrin su rezervini sağlamak için inşa edilen yapının tarihi MS. 4. Yüzyıl'a kadar uzanıyor. Tarihi kemer, Ortaçağ'da İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan en önemli su kemerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.