1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. TARHAN'DAN ERDOĞAN: DELİKANLIYSAN...
TARHAN'DAN ERDOĞAN: DELİKANLIYSAN...

TARHAN'DAN ERDOĞAN: DELİKANLIYSAN...

Emine Ülker Tarhan'dan Tayyip Erdoğan'a çok sert sözler.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na aday olmasının ardından Başbakanlık görevinden istifa edip etmemesi gerektiği ile ilgili tartışmalar başladı.

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanlığı seçim kanunun 11. maddesinin 1. fıkrasını hatırlatarak "Tüm kamu görevlilerinin görevden ayrılmasını isteyen bir kanun nasıl olur da hepsinden fersah fersah fazla erk sahibi olan başbakanın evvleviyetle görevden ayrılmasını öngörmek yerine görevde kalmasını öngörür?" dedi.

Emine Ülker Tarhan; "Yerel seçimlerde aday olan bazı bakanların YSK’nın aksine kararına rağmen bakanlıklardan ayrılarak seçimlere girdiklerini tekrar hatırladığımızda Başbakanın bakanlarından daha ürkek davranmayacağını muhtemelen ona oy verenler de görmek isteyeceklerdir. Yoksa nerde kalır delikanlılık filan?" ifadelerini kullandı.

İŞTE CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ EMİNE ÜLKER TARHAN'IN O AÇIKLAMASI

"Cumhurbaşkanlığı seçim kanununun 11. maddesinin birinci fıkrasında "Cumhurbaşkanı adayı gösterilen hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, belediye başkanları ve subaylar ile astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar, aday listesinin kesinleştiği tarih itibarıyla görevlerinden ayrılmış sayılır…” hükmü yer alıyor.

Peki, tüm kamu görevlilerinin görevden ayrılmasını isteyen bir kanun nasıl olur da hepsinden fersah fersah fazla erk sahibi olan başbakanın evveleviyetle görevden ayrılmasını öngörmek yerine görevde kalmasını öngörür? Kamu görevlilerini tek tek sayan ve bu süreçte görevden ayrılmasını emreden bir kanun başbakanı unutur mu? Elbette unutmaz. Peki, başbakanın sayılmamış olması onu kamu görevlisi olmaktan çıkarır mı? Elbette çıkarmaz. Tüm kamu görevlileri istifa edecek ama hepsinin başı olan başbakan istifa etmeyecek öyle mi? İşte bunlar hep kurnazlık! Başbakan, muhtemelen kendi elceğiziyle yazdırdığı yasada kamu görevlilerinin seçim süresince görevde kalmalarını sakıncalı bulmuş ama kendisini değil.

Emniyet, istihbarat, maliye, ulaşım herşey ama herşeyi parmağında oynatan bir adam görevinden ayrılmayacakmış! Her alanda ayni ve nakdi havuzlar yaratmasıyla mahir birinin bu süreçte de maharetini kullanmayacağı ne malum diye sormazlar mı adama? O da bunun farkında ve haksız olduğu apaçık bir duruma haklılık kazandırmak için absürd hatırlatmalar yapıyor. ‘Özal, Demirel istifa mı ettiydi’ diyor. Ama onlar kampanya ile büyük paralar harcanarak değil, meclis tarafından seçilmişlerdi, unutuyor. Yerel seçim öncesi kendisi ''aday olan bakanların görevlerinden istifa etmesi gerekir'' demişti hatırlayın, peki neden? Çünkü bakanların ve tabii ki başbakanın seçime bu sıfatlarıyla katılmaları her şeyden önce siyasi etik kurallarına aykırıdır. Çünkü ahlaken yanlış olan siyaseten doğru olamaz da ondan. Çünkü vicdan bunu gerektiriyordu ve vicdan bütün kanunların, kararların üzerindedir de ondan. İşte şimdi de bu yüzden başbakanın görevinden ayrılması gerekir. Ayrılmayabilir, kendi bilir, ama üzerinde lekesi kalır.

Evet, kamuoyunda bu yönde bir beklenti oluştuğu açık. Bu aşamada başbakanın Yüksek Seçim Kurulunun elini rahatlatacak bir karar vermesi ve başbakanlıktan istifa etmesi gerekir. Bu ilk kez yaşanacak bir süreç olması nedeniyle, oluşacak demokratik teamüllere ciddi ve belirgin bir katkı sunmak anlamına da gelebilecektir.

Yerel seçimlerde aday olan bazı bakanların YSK’nın aksine kararına rağmen bakanlıklardan ayrılarak seçimlere girdiklerini tekrar hatırladığımızda, Başbakanın bakanlarından daha ürkek davranmayacağını muhtemelen ona oy verenler de görmek isteyeceklerdir. Yoksa nerde kalır delikanlılık filan?"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.