1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TANER YILDIZ ELEKTRİK ŞİRKETİNİN TAHSİLDARI GİBİ KONUŞTU
TANER YILDIZ ELEKTRİK ŞİRKETİNİN TAHSİLDARI GİBİ KONUŞTU

TANER YILDIZ ELEKTRİK ŞİRKETİNİN TAHSİLDARI GİBİ KONUŞTU

Orada toplam 251 milyon TL'lik bir alacak var. Diyarbakır'ın 88 milyon"

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gündeme ilişkin basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.Güneydoğu'da meydana gelen elektrik krizine değinen Yıldız, HDP'li belediye başkanlarından elektrik borçlarını ödemelerini isyedi. Yumuşak bir dil ile uyarıda bulunan Yıdız sözlerini şöyle sürdürdü.

SORUMLU DAVRANMAYA DAVET EDİYORUM

Diyarbakır'daki elektrik krizine ilişkin Yıldız, "Diyarbakır Belediye başkanımızı bütün idarecilerde olduğu gibi daha sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bizler, vatandaşımıza sükûneti tavsiye edenler olacağız. Tahrik edenler olmayacağız. Artı bir para değil kullanılan elektriğin parası isteniyor. Konuyu pazartesi günü bakanlar kurulunda gündeme getireceğim. Orada toplam 251 milyon TL'lik bir alacak var. Diyarbakır'ın 88 milyon" dedi.

BU ŞİRKETLER ÖZELLEŞTİRİLDİ

 Olay nedir? Bu şirketler özelleştirildi. Kamuda da olsaydı benzer şekilde tahsilat oranlarını arttırmamız lazım. Artı bir para değil kullanılan elektriğin parası isteniyor. Uygulamayı o yöreye has bir uygulama olarak göstermek doğru değil. Orada herhangi bir siyasi uygulama söz konusu olmaz ola bilemez. Biz hiçbir şekilde ödeme planı veremiyoruz deniyor. Batman Belediyesi ben bunları ödeyeceğim diye taahhütte bulunuyor. Diyarbakır Belediyesi bulunmuyor" diye konuştu.

"TOPLAM 251 MİLYON TL'LİK BORÇ"

Güneydoğu'daki bazı belediyelerin toplamda 251 milyon TL'lik elektrik borcu olduğunu söyleyen Yıldız, "Kanuni işlem yapmak durumundayız. Konuyu pazartesi günü bakanlar kurulunda gündeme getireceğim. Orada toplam 251 milyon TL'lik bir alacağı var. Siirt'in toplam fatura borcu 1.1 milyon, Batman'ın 22 milyon, Şırnak'ın 24 milyon küsür, Mardin'in 46 milyon, Diyarbakır'ın 88 milyon, Şanlıurfa'nın 68 milyon" açıklamasında bulundu.

"BELEDİYELERİMİZ ÖDEME PLANLARINI SUNSUNLAR"

Belediyelerin borçlarla ilgili ödeme planlarını sunması gerektiğini vurgulayan Yıldız, "Bunlarla ilgili belediyelerimiz ödeme planlarını sunsunlar. Orada hiçbir sektörde kamu yetkilisi çalışanı vatandaşın elektriğini kesmek üzere görev yapmamaktadır. Suyunu kesmek üzere görev yapmamaktadır. Kanun çerçevesinde gereğini yapmak durumundalar. Bu ödeme taahhütleri ve planları çerçevesinde mutlaka vatandaşımızın bu hizmetlerden yararlanması lazım geldiğini söylemek isterim. Mahkeme elektrik kesintileri için yürütmeyi durdurma verdi" ifadelerini kullandı. 

"GİZLİ AÇIK ZAM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

"Neden elektrik faturaları bir aydan uzun süreli 3 aylık kesiliyor ve elektriğe gizli zam var mı?" şeklindeki sorulara Yıldız, "Ne açığı ne gizlisi böyle bir zam söz konusu olmaz, olamaz. Tarifeler tektir. Gizli açık zam söz konusu değildir. Aylık faturaların kesilmesi gerekir. Bir kısım aksamalar olduğunu gördük. Kendileri ile alakalı da bu ikazlarımızı yaptık" diye yanıt verdi.

"HAM PETROL FİYATLARININ DÜŞÜŞÜ ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA DOĞALGAZ FİYATLARINI ETKİLEYECEK"

"Rusya ile yapılan doğalgaz indirim müzakerelerinin hangi aşamada olduğuna ilişkin bir soruya Yıldız şu yanıtı verdi: "Önümüzdeki hafta bir görüşme daha yapacağız. Orada bulunduğumuz noktadan daha farklı bir çözüm yolu bulmayı ümit ediyoruz. Müzakereler sonlanmadan herhangi bir rakam söylemiz söz konusu değil. Ham petrol fiyatlarının düşmesinden kaynaklanan sebeplerle üretici ülkelerin biraz daha durumunun kendileri açısından zor olduğunu söylüyorlar. Ama biz de indirim hakkını almak istiyoruz. Müzakerelerimiz devam ediyor. Ham petrol fiyatlarının düşüşü doğalgaz fiyatlarını etkileyecek. Önümüzdeki aylarda bu durum daha da yansıyacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.