1. WEB TV

  2. POLİTİKA

  3. Tamam Kampanyasında yasak geliyor

Tamam Kampanyasında yasak geliyor

Erdoğan'ın Tamam denilirse çekiliriz açıklaması ardından sosyal medyada büyük ilgi gören kampanyalardan rahatsızlık BTK'nın uyarı yapmasına neden oldu.

Erdoğan'ın "Milletimiz Tamam derse çekiliriz" sözleri ardından sosyal medyada başlayan ve dünya sıralamasında ilk sıraya yükselen hastag konusunda  müdahale uyarısı geldi. Kampanyanın ülke çapında büyük ilgi görmesi  AKP ve Erdoğan'ı ciddi şekilde rahatsız etmişti. Habertürk'ün bildirdiğine göre " Tamam " kampanyası konusunda maniplasyon uyarısı yapan BTK kampanyayı yasaklayacak yorumları yapılmaya başladı. Bu gelişme seçim sürecinde medyanın büyük bir bölümünü kontrol eden AKP'nin sosyal medyaya engelleme getirebileceği şeklşinde yorumlandı.

ŞİMDİLİK SADECE UYARIYORUZ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, 24 Haziran seçimleriyle ilgili sosyal medyada yürütülen kampanyalara yönelik, “Dezenformasyon konusunda şimdilik sadece uyarı yapıyoruz. Seçim süreçlerinin işletilmesinden YSK sorumlu. Bize görev düşerse, manipülasyon ön plana çıkarsa, sonuna kadar yapmamız gerekeni yapabilecek durumdayız” diye konuştu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan Facebook’un şeffaflık ve bilgi paylaşımı konusunda Twitter’dan daha önde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

FACEBOOK UYUM SAĞLADI

“Facebook atması gereken adımları attı, Twitter’a göre daha masum. Temsilcileriyle irtibat halindeyiz, yasalarımıza uyum sağlamaya çalışıyorlar. Twitter bilinçli şekilde kaçıyor. Bot (sanal) hesaplarla yönlendirmeye izin veriyor.”

Sayan, “Dezenformasyon konusunda şimdilik sadece uyarı yapıyoruz. Seçim süreçlerinin işletilmesinden YSK sorumlu. YSK buna karar verirse biz de teknik olarak uygularız. Bize görev düşerse, manipülasyon ön plana çıkarsa, sonuna kadar yapmamız gerekeni yapabilecek durumdayız” diye konuştu.

ENGELLEME YERİNE UYARI

“Tamam”, “Devam” kampanyasıyla ilgili ABD’den Türkiye’nin 6 katı tweet atıldığını belirten Sayan, “Ciddi anlamda profesyonel bir manipülasyona işaret ediyor. Engelleme teknik olarak yapabileceğimiz bir şey ama biz bununla ön planda olmak istemiyoruz. Bizden böyle bir reaksiyon almak için yapıyorlar, ‘Engelleriz’ lafını duymak istiyorlar” dedi. BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nde 7/24 teyakkuzda olduklarını anlatan Sayan, seçim gecesi tedbirleri 2 katına çıkaracaklarını söyledi. Bu doğrultuda GSM operatörlerine de talimat verdiklerini kaydeden Sayan, GSM operatörlerinin de normal dönemin en az iki katı önlem alacaklarını dile getirdi.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    Benzer Videolar