1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Taksim Dayanışması: Kazanımlarımızın Takipçisi Olacağız!
Taksim Dayanışması: Kazanımlarımızın Takipçisi Olacağız!

Taksim Dayanışması: Kazanımlarımızın Takipçisi Olacağız!

Taksim Dayanışması, 1. İdare Mahkemesi’nin 6 Haziran'da aldığı Topçu Kışlası projesinin dayanağı olan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarını iptal kararını değerlendirdi.

A+A-

TAKSİM DAYANIŞMASI’NDAN AÇIKLAMA
 
Taksim Dayanışması İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin iptal kararı ile ilgili bugün 19.00’da Taksim Meydanı’nda bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada Başbakan tarafından seçimlerden önce “Taksim Projesi” olarak açıklanan, kamuoyuna yayalaştırma projesi olarak ilan edilen projenin Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı betonlaştırmayı, insansızlaştırmayı ve kimliksizleştirmeyi hedefleyen bir proje olduğu belirtilerek, Taksim Dayanışması bileşenlerinden; TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi tarafından açılan iptal davasının sonucu ile ilgili iptal kararı yorumlandı.
 
Sık sık sloganlarla kesilen açıklamada, projeyle ilgili hukuksuzluklara da değinilerek, "bu yargı kararı yürütülen mücadelenin haklılığını ortaya koymaktadır, kazanımlarımızın takipçisi olacağız” denildi.
 
NE OLMUŞTU?
 
Gezi Parkı özelinde başlayan eylemlerin tüm yurda yayılmış olması ve özgürlük, eşitlik, adalet talepleri ile yeniden şekillenmesine karşın eylemcilerin gündeminden düşmeyen Topçu Kışlası projesi ve Gezi Parkı’nın geleceği ile ilgili dün medyaya yansıyan haberler Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürütmeyi durdurmaya yaptığı itirazın 6. İdare Mahkemesi tarafından reddedildiği yönündeydi. Bugün ise 1. İdare Mahkemesi’nin 6 Haziran’da Taksim Projesi'nin tamamını etkileyecek bir karar aldığı, 6. İdare Mahkemesi'nin bu karara dayanılarak Topçu Kışlası projesini esastan iptal ettiği öğrenildi. Uzun süredir kamuoyundan gizlenen bu gerçek ne hikmetse Zaman Gazetesi tarafından duyuruldu.
 

TAKSİM DAYANIŞMASI'NIN YAPTIĞI AÇIKLAMANIN TAM METNİ
 
DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ VE KAMUOYUNA
 
Bildiğiniz üzere, Başbakan tarafından seçimlerden önce “Taksim Yayalaştırma Projesi” adı altında, Taksim Meydanı ile Taksim Gezisi’ni betonlaştırmayı, insansızlaştırmayı ve kimliksizleştirmeyi hedefleyen bir “dönüşüm projesi” ilan edilmişti. Söz konusu proje doğrultusunda hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı nazım plan değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Eylül 2011 tarihinde kabul edilerek 14 Şubat 2012 tarihinde askıya çıkartılmıştır.
 
Önerilen plan değişikliği; çağdaş şehircilik ve ulaşım ilkelerinden, 21. yüzyılın kamusal alan ve meydan düzenlemesi anlayışından, kent ve kentli hakları yaklaşımından uzak olarak ve koruma kurulları kararları ile hukuk ihlal edilerek ilan edilmiştir. Araç ve yaya güvenliğini de tehdit eden plan değişikliği, battı çıktılar ve istinat duvarlarıyla, yaya erişimini engelleyen, meydana çıkan tarihi caddelerin ilişkilerini kopartan, gerek görsel gerekse yaşamsal ve kültürel bütünlüğü yok eden bir yer altı yaşam projesi olarak ortaya getirilmiştir.
 
Ayrıca; plan değişikliğine hukuksuz bir şekilde eklemlenerek, kamuoyuna “Topçu Kışlası” ihyası adı altında tanıtılan yapılaşma süreci dayatılmış; tüm yurttaşlara açık, hepimizin hakkı olan, şehrimizin merkezindeki yegâne park alanı, ayrıca deprem karşısında sığınılacak “Gezi Parkı” yok edilmeye, 70 yıllık ağaçlarımız, yürüme, buluşma ve dinlenme alanlarımız betonlaşmaya kurban edilmeye çalışılmıştır. Tüm bu gerekçeler ile Taksim Dayanışması bileşenleri ve semt sakinleri tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne binlerce itiraz dilekçesi iletilmiştir.
 
Projenin acil olarak durdurulması istemiyle 11 Mayıs 2012 günü; 17.01.2012 tasdik tarihli “Beyoğlu İlçesi, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ne ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı Değişikliği hakkında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi tarafından dava açılmıştır.
 
Devam eden yargı sürecine rağmen, inşaatın ihalesi gerçekleştirilmiş, yüklenici firma Kalyon İnşaat tarafından inşaat çalışması başlatılmış, Taksim Gezi Parkı bu hukuksuz inşaatın şantiyesi haline getirilmiştir.
 
27 Mayıs 2013 gecesi hukuksuz şekilde Gezi Parkı’nda bulunan ağaçların iş makineleri ile kaldırılması ve şiddet dolu polis müdahalesi ile Gezi Parkı’nı ülkemiz ve dünya kamuoyunun gündemine taşıyan süreç başlamıştır. Sonrasında hepimizin yakından takip ettiği hukuksuzluklar devam ederken, yargı süreci de beraberinde sürdürülmüştür. Bu süreç sonucunda gelinen noktada, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin 06 Haziran 2013 tarihinde aldığı karar ile İmar Planı Değişiklikleri iptal edilmiş ve Mahkeme tarafından alınan gerekçeli karar tarafımıza bugün iletilmiştir.
 
Mahkeme kararında dalış tünellerine ilişkin plan kararlarının koruma ilke ve kararlarına aykırılığı, plan notlarında yer alan Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası’nın ihyası ile ilgili hükmün çağdaş şehircilik ilkelerine ve planlama tekniklerine uygun olmadığı, kamu yararı gözetmediği sonucuna varılmıştır.
 
Başlattığımız hukuk mücadelesi sonucunda alınan bu karar, Taksim Dayanışması bileşenleri ve Gezi Parkı sürecinde Taksim Dayanışması’na destek veren tüm yurttaşlarımızca sürdürülen mücadelenin haklılığını kanıtlamıştır. Ülkemiz tarihinde görülen en geniş katılımlı demokrasi, kent ve insan hakları mücadelesinin haklılığı yargı kararıyla bir kez daha ispatlanmış, Tarihi Taksim Meydanı ve Gezi Parkının korunması yargı kararıyla da güvence altına alınmıştır. Kazanımlarımızın takipçisi ve güvencesi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha saygıyla duyuruyoruz.

Taksim Hepimizin!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.