1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. SU KESİNTİSİNE GİDEBİLİRİZ
SU KESİNTİSİNE GİDEBİLİRİZ

SU KESİNTİSİNE GİDEBİLİRİZ

Felaket kapınızda!

A+A-

İklim değişikliği, az kar yağması nedeniyle yeraltı sularının azalması ve düşük baraj seviyeleri… Son zamanlarda çok sık duyduğumuz bu sözler, büyük şehirlerimizi vuran susuzluğun habercisi. İstanbul, Konya, Ankara derken, şimdi de Yalova susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya.

YETKİLİLER UYARDI

Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, Yalova’nın yalnızca 1 aylık suyunun kaldığını ve tasarruf yapılmadığı takdirde, 10-15 günlük süre içerisinde su kesintilerinin yaşanacağını söyledi.

Yalova'da son 35 yılın en kurak mevsiminin görüldüğünü, kentin su ihtiyacını karşılayan Termal İlçesi'ndeki Gökçe Barajı’ndaki doluluk oranının yüzde 13’e kadar düştüğünü belirten Ömer Nergiz, "Yaklaşık 1 aylık suyumuz var. Tasarruf yapmak için kesintilere gideceğiz" dedi. Ömer Nergiz, barajdaki su miktarının azalması üzerine bir dizi tedbir aldıklarını bildirerek, şöyle dedi:

2-047.jpg

ALINAN TEDBİRLER

"Son yaptığımız çalışmalarla bunları kurtarmak için kuyuların bağlantı ihalelerini yaptık. Kurtköy hattının tekrar baraja bağlanması için çalışmalar yapıyoruz. O da yaklaşık 1 ay içerisinde bitecek. Bu durumu kurtarırsak, su kesintilerinin fazla olacağını düşünmüyorum, ama tabii ki burada ilk önce yapılması gereken, su ile ilgili tedbir çalışmaları."

Yalova’da birliğe üye belediyelerin her birinden birer kişi alarak kaçak ekibi kuracaklarını kaydeden Ömer Nergiz, şöyle konuştu:

"Üye belediyelerin her birinden birer kişi alarak, kaçak ve kayıp ekibi kuracağız. Bu ekip gece gündüz, 24 saat görev yapacak. Bunlarla ilgili de belediye başkanlarımıza bilgi vereceğiz. Belediye başkanları da destekliyor bunu. İnşallah yaptığımız bu bağlantılardan sonra, Yalova’da suyun daha tasarruflu kullanılmasını sağlayacağız. Tamamen tasarrufla alakalı."

1-061.jpg

KESİNTİYE GİDEBİLİRİZ

Beklenilen yağışın olmaması ve kuyulardan verimli su alınamadığı takdirde 10-15 günlük süre içerisinde su kesintilerinin olacağına dikkat çeken Nergiz, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki 10-15 gün içerisinde kesintiye gidebiliriz. Bu beklediğimiz yağışlar olmazsa, kuyulardan verimli olarak su alamazsak, su kesintisinin olacağı kesin. Kesinti yapmamız gerekiyor, bir de halkımızın şuna dikkat etmesi gerekiyor; tasarruf çok önemli, tasarruf olsa belki de kesintiye gerek kalmayacak."

3-037.jpg

SU KESİNTİSİ 5 BÖLGEYİ KAPSAYACAK

Su kesintilerinin, Yalova merkezinin yanı sıra ilçeleri de kapsayacağını söyleyen Nergiz, “Su kesintisi olunca, tabii ki biz şu an bölgenin yüzde 85’ine su veriyoruz. Yalova’nın bütün ilçeleri olmasa bile, bizim üyelerimiz olan Çiftlikköy, Çınarcık, Altınova, Termal ve Yalova merkez olmak üzere bunların hepsini kapsayacak" diye ekledi.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.