1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Soru Önergesi Verdi
Soru Önergesi Verdi

Soru Önergesi Verdi

.

A+A-

 

14 GÜNDE 6 ASTSUBAY İNTİHAR ETTİ

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, TSK'da 6 astsubayın intihar etmesiyle ilgili iktidarı eleştirdi.

" İKTİDAR DUYARSIZ "

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) son 14 günde 6 astsubayın intihar ettiğini belirterek, iktidarı bu olaylara duyarsız kalmakla eleştirdi.

SORU ÖNERGESİ VERDİ


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yazılı cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Demirçalı, "11-25 Kasım 2013 tarihleri arasındaki 14 günlük sürede 6 astsubay, son 3 yılda 47 astsubayın intihar etmesini hiç kimse bireysel bir vaka, ailevi nedenler ve bilinmeyen sebepler gibi ucuz kavramlarla açıklanması mümkün değildir. Çünkü yaşanan bu intihar vakaları, önemli bir sorunu ve geniş bir kitleyi ilgilendirmektedir." dedi.

"GEÇİŞTİRİLEMZ"

TSK'da yaşanan sorunların temelinde ekonomik ve sosyal beklentiler, iş yerlerinde karşılaştıkları mobbing ve mesleki tatminsizliklerin önemli etkenler olarak göze çarptığına dikkat çeken Ali Demirçalı, "İstatistiklere göre, son on yılda intihar eden asker sayısı iç güvenlik harekâtında şehit olan personel sayısından daha fazladır. Profesyonel askerler içerisindeki en yüksek intihar oranı da astsubaylarda bulunmaktadır. O nedenle bu intiharları 'Bunalıma girdi, silahını ateşledi' diye geçiştirmek yerine neden sonuç ilişkilerinin üzerine gitmek gerekmektedir." şeklinde konuştu.

ASTSUBAYLAR İNTİHARLARINA ÖNLEM ALIYOR MUSUNUZ?

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a, astsubay intiharları ile ilgili 7 soru yönelterek bunlara yazılı yanıt vermesini istedi. Demirçalı'nın Bakan Yılmaz'a yönelttiği sorular şöyle:

"Astsubay İntiharlarının bu kadar artması bir sinyaldir ve arkası gelecek demektir. Silahlı Kuvvetlerde görev yapan asker, astsubay ve subay intiharlarının sebeplerinin araştırılması ve çözüm yollarının bulunması için TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması düşünüyor musunuz?

2002 yılından önergeme cevap vereceğiniz tarih aralığında, TSK bünyesinde yaşanan intihar ve intihara girişim olaylarının toplam sayısı nedir? 2002-2013 yılları arasında Terörle mücadele kapsamında şehit olan TSK mensubu sayısı nedir?

Bakanlık ve TSK olarak yaşanan bu krizi doğrultunda ne gibi önlemler alınmakta ve bir an önce müdahale edilmesi adına yapılan çalışmalar nelerdir? Yaşanan intihar olaylarında; mobbing, çalışma şartları ve özlük hakları konularında yaşadıkları sorunlara dair ne gibi önlemler almayı planlıyorsunuz?

Silahlı Kuvvetlerde görev yaparken asker kişilerin intihar etmesi halinde ortaya çıkan zararların tazmini noktasında bugüne kadar açılmış olan davalardan kaçı idare aleyhine sonuçlanmıştır?

Aleyhte sonuçlanan bu davalar neticesinde, idare tarafından ödenmek durumunda kalınan toplam tazminat tutarı nedir?

AİHM, intiharla ilgili "Türkiye'nin etkili soruşturma yapmadığına hükmederek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ilgili maddesinin ihlal ettiği gerekçesiyle kaç davadan mahkûm edilmiştir?

TSK bünyesindeki Rehberlik ve Danışma Merkezlerinin (RDM) psikiyatrik inceleme amacıyla kaç personelle görüşülmüş?

Kaçı tedavi amacıyla hastaneye sevki gerçekleşmiştir?"

Kaynak : haberlercom/dea

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.