1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SOMA DAVASI SANIKLARINDAN SKANDAL TALEP
SOMA DAVASI SANIKLARINDAN SKANDAL TALEP

SOMA DAVASI SANIKLARINDAN SKANDAL TALEP

Sanık avukatlarının yeni bir cinliği ortaya çıktı.

A+A-

Soma davası duruşmalarında skandallar bitmek bilmiyor. Tutuklu sanıkların 301 işçinin can vermesinde tüm suçu ölen mühendise yüklemeye çalışmasının ortaya çıkmasından sonra bu gün yeni bir skandal daha ortaya çıktı.

GÜVENLİK GEREKÇESİ İLE MAĞDURLARA ZORLUK İCAD EDİLİYOR

Sanık avukatlarının tıp gezi davasında öldürülenlerin davası gibi mehkemeyi başka bir ile kaydırmaya ve mağdur tarafın duruşmalara gelmesini engellemeyi amaçladıkları ortaya çıktı. Davanın başladığı ilk günden beri mahkeme güvenlik gerekçesi ile mağdur tarafa bir çok zorluk çıkartıyor. 

DİLEKÇE VERMİŞLER

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin hayatını kaybettiği davada yargılanan 8'i tutuklu 45 sanıktan bazılarının avukatlarının mahkemeden şok karartma isteğinde bulunduğu ortaya çıktı. Sanık avukatları can güvenlikleri olmadıkları gerekçesiyle mahkemelerin kapalı olmasını ya da başka bir şehre alınmasını istedikleri öğrenildi.

KARARTMA TALEP ETMİŞLER

Soma'da geçen 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında, hayatını kaybeden 301 işçinin ölümünde kusurları bulunduğu için haklarında, "olası kastla öldürme", "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama", "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan dava açılan 8'i tutuklu 45 sanığın yargılanmasına devam edilen davada, sanık avukatlarının mahkemeden karartma talebinde bulundukları ortaya çıktı.

UYAP'TAN GÖRÜLDÜ

UYAP üzerinden dilekçeleri görülen bazı sanık avukatlarının duruşmalarda işçi yakını olmayan siyasiler başta olmak üzere çok sayıda izleyicinin bulunduğunu ileri sürdü. Avukatlar ayrıca dilekçelerinde hem bu izleyicilerinin hem de işçi yakınlarının sanıklara ve kendilerine yönelik tehdit içerikli sözler sarf ettiği ve saldırı girişiminde bulunduklarını öne sürdü. Avukatlar bu gelişmelerden dolayı duruşmanın kapalı yapılmasını ya da güvenlik sağlanamayacaksa başka bir ile davanın alınmasını talep etti. Mahkeme başkanın bu taleple ilgili olarak henüz bir karar vermediği öğrenildi.

BEKLENEN BİR GİRİŞİM

Somalı işçi ailelerinin avukatı olan ve aynı zamanda Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi olan Avukat Nergis Tuğba Aslan avukatların bu girişimlerinin davayı karartmaya ve sürünceme gayreti içerisinde olduğunu söyleyerek, "Duruşmanın ilk günü kendilerine bir şey yapmayıp sadece acılarını haykıran ailelerin tepkisi karşında sanık avukatlarının duruşma salonunu terk etmeleri sonrasında bu girişimleri bizi şaşırtmadı. Biz duruşmada da söyledik. Avukatların can güvenliklerinin teminatı biziz diye. Hala da bu geçerli, ancak adaletin yerini bulması ve adil yargılamayı engelleyecek girişimlerin sorumlusu ise bu başvuruların sonunda sanık avukatları olacaktır" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.