1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. SIRRI SÜREYYA ÖNDERDEN SÜLEYMAN ŞAH AÇIKLAMASI AKP'Yİ GERDİ
SIRRI SÜREYYA ÖNDERDEN SÜLEYMAN ŞAH AÇIKLAMASI AKP'Yİ GERDİ

SIRRI SÜREYYA ÖNDERDEN SÜLEYMAN ŞAH AÇIKLAMASI AKP'Yİ GERDİ

"O dönem Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olan Sayın Feridun Sinirlioğlu ile birlikte ben türbenin taşınmasını organize ettik"

A+A-

TBMM Genel Kurulu, 25. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı için toplandı. HDP Ankara Milletvekili Sırır Süreyya Önder, Başbakan Davutoğlu’nun da PYD’ye teşekkür ettiğini, bunun belgelerle kayıtlarda mevcut olduğunu belirterek, "O dönem Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olan Sayın Feridun Sinirlioğlu ile birlikte ben türbenin taşınmasını organize ettik" dedi.

2 BAKAN YEMİN ETTİ

TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ardından dışarıdan atanan iki bakan yemin etti. 7 Haziran seçimleri sonrası kurulan seçim hükümetinde görev yapan HDP'li Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ali Haydar Konca'nın görevlerinden istifa etmelerinin ardından, yerlerine atanan AB Bakanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu ile Kalkınma Bakanı M. Cüneyd Düzyol yemin etti.

MECLİSİN TATİLİNİ ÖNERDİLER

Oturumda, AK Parti Grubu'nun TBMM'nin seçim sonrasına kadar tatile girmesine dair önerisi görüşüldü. AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, 1 Kasım'da yapılacak seçim sebebiyle arkadaşların çoğunun sahada olacağını ifade etti. 30 gün boyunca sahada yapılacak seçim çalışmasının bir yarışma olduğunun düşünülmesini isteyen Kubat, "Bu kısa sürede Meclisin çalışmasına devam etmesinin çok faydalı olacağı kanaatinde değilim" diye konuştu.

ŞEHİTLER,ANKARA KAZASI VE AHMET HAKAN

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bugün şehit olan askerler ile Ankara'da yaşanan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarını hatırlatarak hükümeti ve eleştirdi. Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı kınadığını da belirten Gök, "Türkiye'nin, medya tarihinin en utanç bir sahnesine şahit olduk. Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyorum. Bu saldırı, bile bile, göz göre göre gelmiştir. Adeta himaye edilmiştir. Ahmet Hakan koruma talep etmiştir; bayramdan sonra bakarız denerek geçiştirilmiştir. Bu saldırının sorumlusu İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürüdür" diye konuştu.

HDP'DEN AHMET HAKAN KINAMASI

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınadı. Buldan, "Ülkemiz bir savaş hali yaşarken; sivil insanlar katledilirken, halkın iradesi olan, seçilmiş milletvekilleri ve genel kurulu tatile sokmak doğru bir tutum ve davranış değildir. Aslında en fazla çalışmamız gereken günleri ve en fazla yasaların çıkarılması gereken günleri yaşıyoruz. Meclis bugün çalışmayacaksa ne zaman çalışacak? Komisyonlar kurulmamış, esas tartışılması mesele budur. Komisyonlar kurulmalı ve tatil kararı o zaman alınmalıdır" dedi.

BAŞKANLIK HIRSI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren Buldan, "Başkanlık hırsı, AKP'yi tek başına iktidar yapma hırsı yüzünden, bu ülke yeniden bir seçim kararı almak zorunda kaldı" dedi.

Buldan konuştuğu kürsüden Cizre’de sokağa çıkma yasağı döneminde öldürülen, yaralanan ve buzdolabında saklandığı iddia edilen kişilerin fotoğraflarını göstererek, "Üç yaşındaki bir bebek terörist olabilir mi? Vicdanlar bile ağladı buna. Cenazelerimizi buzdolaplarında saklamak durumunda kaldık… Ölümleri ayrıştırarak bu ülkeye barışı getiremeyiz. Bu ülkenin özgürlüğe, kardeşliğe, barışa ihtiyacı var” diye konuştu.

İSTEDİĞİNİZ KADAR SANDIK TAŞIYIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'nin Kürtleri temsil etmediğini söylediğini hatırlatan Buldan, "Kürtleri HDP'nin temsil etmediğini söyledi. Diyarbakır'da AKP'nin 1 milletvekili var. Hakkari'de 3 sıfır yaptık. Iğdır'da 2 sıfır yaptık. Diğer illerde o aldığınız birer milletvekilini de Kasım'da geri alacağız. İstediğiniz kadar seçimleri tekrarlayın, sandıkların yerini değiştirin, istediğiniz sonucu alamayacaksınız" diye konuştu.

OSLO AÇIKLANSIN

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, bir dönem PKK terör örgütünün vahşetini simgeleyen 6 aylık bir bebeğin kurşunlanmış fotoğrafını tabletinden milletvekillerine doğru açarak konuştu. Vural, basına yönelik saldırıların çok ciddi bir hal aldığına dikkat çekti. Çözüm sürecini eleştiren Vural, Oslo'da ne görüşüldüğünün açıklanmasını istedi. Parlamenter demokrasinin dolaba, bekleme odasına alındığını dile getiren Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevi değil seçime götürme görevi verildiğini savundu. Yapılan oylamada AKP Grubunun TBMM'nin seçim sonrasına kadar tatile girmesine dair önerisi kabul edildi.

KÜRTLER BARIŞ İSTİYOR

AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, teröre anladığı dilden cevap verildiğini söyledi. Bu süreci kimin başlattığının çok iyi bilinmesi gerektiğini belirten Aydın, HDP ve terör örgütü PKK'nın bazı açıklamalarından örnekler verdi. HDP'nin yüzde 13'e de haksızlık ettiğini savunan Aydın, "Gücü yüzde 13'ten değil terör örgütü PKK'dan alıyorsunuz. Gücünüzü terörden alarak mı barış istiyorsunuz?" diye konuştu. Cumhurbaşkanına söylediklerinin kaçta kaçını terör örgütüne söylediklerini soran Aydın, Kürtlerin barış istediğine dikkat çekti.

TÜRBE TAŞIMAYI BERABER ORGANİZE ETTİK

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, sataşmadan dolayı söz istedi ancak Meclis Başkanı İsmet Yılmaz söz vermeyince kısa süreli gerginlik yaşandı. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın, "Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani'ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG-YPJ'ye dayıyoruz" sözlerine çok hassasiyet gösterildiğine dikkati çekti. Önder, "Sayın Davutoğlu da Rojova'ya, PYD'ye teşekkür etti" diye konuşurken, AKP sıralarından gelen protesto sözlerine karşılık Önder, bunun kayıtlarda mevcut olduğunu söyleyerek, "O dönem Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olan Sayın Feridun Sinirlioğlu ile birlikte ben türbenin taşınmasını organize ettik" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.