1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. SIRRI SAKIK MECLİSTEN ÇIKARILDI
SIRRI SAKIK MECLİSTEN ÇIKARILDI

SIRRI SAKIK MECLİSTEN ÇIKARILDI

Sakık'ı Meral Akşener genel kuruldan çıkardı...

A+A-

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in başkanlığında toplandı. Akşener, Ağrı Belediye Başkanlığı'na seçilen Sırrı Sakık'ın Genel Kurul salonunda olduğunu fark etmesi üzerine birleşime ara verdi.

Akşener, Sakık'a mazbatasını alarak tercihini belediye başkanlığından yana kullandığını, dolayısıyla milletvekilliği sıfatının düştüğünü belirterek salondan ayrılmasını istedi. Bunun üzerine Sakık, Genel Kurul salonundan ayrıldı.
Genel Kurul toplandı. Akşener, Genel Kurul  salonunda HDP sıralarında eski Milletvekil Sırrı Sakık'ın gündemdışı ikinci konuşma

Bunun üzerine birleşime ara verdi ve Sakık'ı Başkanlık Divanı'nın  arkasındaki odaya davet etti. Akşener, Sakık'a mazbatasını alarak tercihini  belediye başkanlığından yana kullandığını, dolayısıyla milletvekilliği sıfatının  düştüğünü belirterek solandan ayrılmasını istedi.

Bunun üzerine Sakık, Genel Kurul salonundan ayrıldı.

SAKIK'TAN AÇIKLAMA

Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık,  yasaya göre milletvekilliği sıfatının sürdüğünü, buna rağmen TBMM Genel  Kurulu'nda veda konuşması yapmasına izin verilmediğini savunarak,  "Bugün istifa  edecektim ama hodri meydan, ayın 24'üne kadar istifa etmeyeceğim. Bakalım benim  milletvekilliğimi kim düşürecek?" dedi.

Sakık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'nda  son kez söz alıp veda konuşması yapmayı planladığını belirtti.

 Ancak, milletvekilliğinin düşmesi gerekçe gösterilerek bu konuşma yafırsat verilmediğini anlatan Sakık, "Aslında yasa çok açık ve net. Belediye  başkanı seçilen milletvekili, mazbatasını aldıktan sonra 15 gün içinde görevinde  istifa etme hakkı var. Ben ayın 9'unda mazbatamı aldım. Yani söz konusu süre  devam ediyor. Ben istifa etmeden milletvekilliğim nasıl düşebilir ki? Onlar  yasaları da yok sayıyorlar. Aslında buna yetkileri yok. Kaldı ki vedalaşmak  insani bir şeydir. Bugün veda konuşmamı yaptıktan  sonra istifa etmeyi  düşünüyordum. Ama şimdi hodri meydan. Ayın 24'üne kadar istifa etmeyeceğim.  Bakalım benim milletvekilliğimi kim düşürecek?" diye konuştu.

Sırrı Sakık, bu süre içinde Genel Kurul Salon'na girip girmeyeceği  sorusuna, "Aslında kapıya tank koysalar yine girerim ama gerginlik yaratmak  istemiyorum" yanıtını verdi.

AK Parti'nin Ağrı'daki seçim sonuçlarından dolayı "yaralı" olduğunu  ileri süren Sakık, bu nedenle konuşmasına fırsat verilmediğini iddia etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.