• BIST 78.333
 • Altın 127,421
 • Dolar 3,1054
 • Euro 3,3990
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 16 °C
 • Antalya 18 °C
 • Tekirdağ 10 °C
 • Sakarya 10 °C
 • PUTİN'DEN ABD'YE "FETHULLAH GÜLEN" GÖNDERMESİ
 • CLINTON MAİLİNDEN ORTADOĞU'NUN BÖLÜNMESİ ÇIKTI
 • BBC; TÜRKİYE'NİN SKANDAL ÇOCUK TACİZİ YASASINI YAZDI
 • PUTİN'DEN ABD'YE "FETHULLAH GÜLEN" GÖNDERMESİ
 • CLINTON MAİLİNDEN ORTADOĞU'NUN BÖLÜNMESİ ÇIKTI
 • BBC; TÜRKİYE'NİN SKANDAL ÇOCUK TACİZİ YASASINI YAZDI

SIRA TAZMİNATLARDA

Dede Ersel Aksu

Kıymetli Meslektaşlarım;

2015'in son haftası,  bizler için oldukça yoğun geçti. 13 yıl önce, 2003 yılında çıkan, Meslek Yüksekokulu Kanunu ile adeta mağdur edilen ve 13 yıldır intibakları yapılmayan assubayların intibakları, 2015'in son haftasında, TBMM Genel Kurulunda görüşülerek yasallaştı.

Defalarca, yıllarca söyledik; yazdık çizdik! Dedik ki; "Askerlerin özlük hakları ile ilgili düzenlemelerin çıkış kaynağı, yasal mevzuat gereği, Genelkurmay Başkanlığıdır. Askeri konularda, Genelkurmayın iradesi dışında hazırlanan, hiç bir kanun teklifi  gerçekleşmez. " 

"Bu nedenle ilk temas noktamız,  Genelkurmay olmalıdır, onun dışındaki çözüm arayışları, abesle iştigaldir." dedik, dinletemedik.  Kimse bunu Genelkurmay hayranlığı olarak algılamasın, bu durum bir Türkiye gerçeğidir.

Buyurun, size canlı bir örnek;

16 Nisan 2008 tarihinde Meclis toplandı, TBMM'de Genel kurulunda görüşmeler oldu ve  tek başına iktidar olan AKP, kendi başına,  1'inci derecenin, 4'üncü kademesini (1/4) assubaylara verdi.

 Sonra ne oldu?

Genelkurmay itiraz etti. Aynı meclis, 1 gün sonra toplanarak, 17 Nisan 2008 tarihinde,  "tekrir-i i müzakere" yaparak,  maalesef assubaylara verilen  1/4' ünü  iptal etti.

0-002.jpg

Aradan 4 yıl geçti ve  22 Mayıs 2012 tarihinde, tekrar 1/4'ü torba kanun ile assubaylara verildi. Ancak bu kez bir farkla oldu. Bu kez teklif,  Genelkurmay Başkanlığından geldi.

Burada anlatmak istediğim, siyasi otorite ne olursa olsun, Genelkurmaya rağmen, bir derneği tercih etmez. Siyasetçiler,  koskoca TSK dururken, bir derneğin sözleri ile hareket etmez, edemez! Genelkurmay, Türkiyedeki gibi az gelişmiş demokrasilerde, her zaman etkilidir ve denge unsurudur.  

İşte intibaklar,  gözümüzün önünde, Genelkurmaydan geldiği şekli ile, siyasetçiler tarafından,  virgülüne bile dokunulmadan, verilen önergeler kabul edilmeden,  9/2 mevzusu bile eklenmeden geldi geçti.

Kanunlar yapılırken, çıkış noktasında müdahil olmak gerekir. Meclise, komisyona gelince değişecek, çözeriz diyenler sadece martaval okur.

 

EYYAMCI FUTBOL YORUMCUSU GİBİLER...

 Bakınız, bir hafta önce intibaklar yapıldı, sözde mücadeleciler  gitti, mecliste,  "teyzeoğlu  ile resim çekilir gibi" milletvekilleri ile resim çekildi, komisyonların bulunduğu bölümde,  tabela önünde resimler  çekildiler. Güya intibaklara müdahil oluyor ve assubayların istediği gibi çıkmasını sağlıyorlardı.

"Genelkurmay rol çaldı" diye yazanlar, aslında kendileri rol çalıyordu! Yaptıklarının  rol olduğunu, kendileri dahil,  hepimiz biliyorduk.

Çünkü, yaptığımız görüşmelerde, bizlere aynen şu cevap verilmişti; "Bizim için esas olan kurumdan gelendir, eğer kurumdan gelenin mali yönden bir sıkıntısı yok ise, aynen geçer ve dışarıdan müdahale asla olamaz"

Nitekim olamadı da. Bizzat milletvekilleri ile görüştük. Önergeler verildi. Hiç biri kabul edilmedi. Zaten kabul edilmeyeceğini biz de biliyorduk. Amaç farkındalık yaratarak, iktidarın bir nevi bu konularda ileride zorlanmasıydı.

Hani maçlardan sonra,  TV. programlarına çıkan eyyamcı spor yorumcuları olur, maçın yorumunu yapar, "şöyle olsaydı, böyle olsaydı, ben demiştim vs. " sallar dururlar.

İşte "EMEK HIRSIZLARI DA" tam böyle. EMEK HIRSIZLARI, İş sahadayken, hiç sesleri çıkmaz, maç bitince gol yenince,  ahkam keserler, reklam yaparlar, gece yarılarına kadar "goy goyculuk" yaparlar.

Kuzum, hani siz işin mutfağındaydınız?

 Madem bu kadar biliyorsunuz, top sahadayken, maç devam ederken, neden müdahil olmadınız?

9/2 neden çıkmadı? Mutfakta pişmeyen yemeği, neden servis etmeye kaltınız? 

Dikkat ediniz, hep hikaye anlatırlar, sizler, "EMEK HIRSIZLARININ" hiç, "taslak şöyleydi, biz müdahil olduk, şöyle düzelttirdik, böyle  yaptırdık" dediklerini duydunuz mu?

Bizler, hangi milletvekilinin konuşacağını, konuşma metinlerinin içeriğini öncesinden bilirken, camiamıza bilgi verirken, bunlar, ancak bizim yazılarımızdan öğrendikleri ile eyyamcılık yaptılar!

Tıpkı aşağıda paylaşacağım bilgileri alarak, yapacakları "EMEK HIRSIZLIĞI ve EYYAMCILIK" gibi...

 

İNİTBAKLARDAN KAÇ KİŞİ FAYDALANDI?

Değerli Meslektaşlarım;

İntibaklarda, başlangıç derecesinin 9/2 yapılmaması, bazı arkadaşlarımıza  hayal kırıklığı yaratmış olsa da,  özünde çok önemli bir gelişme. Konuyu araştırdım, İntibaklardan kim ne kadar faydalanmış?, Gelir artışı ne kadar?  tek tek  araştırdık. İlgili yerlerden, devletin kurumlarından,  bu konuda bilgi istedik ve sonuca ulaştık.

İlk önce faydalanalar kimler?

3-133.jpg

İntibaklardan yararlanan assubay  meslektaşımızın sayısı; 75.796 kişidir.

Maalesef, hayatta olmayan meslektaşlarımız yerine, intibaklardan faydalan dul ve yetimlerinin sayısı ise 29.346 kişidir.

Toplamda ise 105.142 kişi bu intibaklardan faydalanmıştır.

 

İNTİBAKLARIN MALİ BOYUTU NEDİR?

Evet, bizler için çok kolay görünen, intibak mevzusunun bir önemli ayağı da mali boyuttur. Belki de, Genelkurmay ile hükümet arasında, en çetin pazarlıkların olduğu bölüm mali bölümdür.   Zira hükümet, bu tip konularda kılı kırk yararak, mali disiplini bozmamak adına,  mali boyutu düşürmek için çok uğraşıyor.

Bu konuda, hükümeti ikna etmenin kolay olmadığını, rahatlıkla söyleyebiliriz.  Siz de rakamları görünce,  bana hak vereceksiniz.

2-173.jpg

Sadece intibakların aylık maliyeti, 12.985.000 TL. Yani eskinin parası ile aylık maliyet, yaklaşık 13 trilyon.

Yıllık maliyet ise daha da fazla. Tamı tamına 155.820.000. Yani yaklaşık 156 trilyon lira. 

Böylesine bir gider için hükümeti ikna etmek çok kolay olmasa gerek.

 

PEKİ İNTİBAKLAR İLE KİMLERİN MAAŞINA, KAÇ LİRA ARTIŞ YANSIYACAK?

En çok dillendirilen konu belki de bu. İntibaklardan bize nasıl bir mali yansıma olacak?

Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere,

İntibaklarda,  5/1'den, 4/1'e yükselecek,  1563 kişiye aylık, 23,68 TL., 

 4/1'den,  3/1'e yükselecek, 1948 kişiye, aylık, 221,52 TL.,

3/1'den, 2/1 e yükselecek, 12.441 kişiye aylık, 58,26 TL.,

2/1'den, 1/1'e yükselecek, 36.209 kişiye aylık, 402,85 TL ve 

1/1'den, daha üst kademelere yükselen 50.550  kişiden,  Lise mezunlarına aylık, 12,53 TL,

2 Yıllık yüksekokul ve 4 yıllık fakülte mezunlarına aylık, 8,3 TL, 3 yıllık yüksekokul mezunlarına 4,15 TL. yansıyacak.

Bir de 5'inci derecenin üstünde olan 2431 kişiyi de eklersek, toplamda; 105.142 kişi bu işten faydalanmış oluyor.

1-192.jpg

Ayrıca çalışan personel bu rakamlara dahil değil.  Yaklaşık 97.000 çalışan assubayı da eklediğiniz de, genel maliyet tutarı yaklaşık: 280.172.000 TL’dir.

Yani yapılan intibakın,  ne kadar büyük bir maliyeti olduğu ortaya çıkıyor.

 

EMEK HIRSIZLARINA DEĞİL, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR...

Yukarıda görüldüğü üzere, bu kadar yüksek maliyetli bir konuyu çözüme kavuşturan, Genelkurmay Başkanı Hulusi AKAR Paşadır.

Yıllardır, astlara karşı olan tarihi duruşu, tipik bakışı,  Genelkurmay Başkanımız Sn. Hulusi AKAR Paşa, yerle bir etmiş ve  daha göreve başlamasının üzerinden 4 ay geçmeden, İntibak mevzusunu  çözmüştür.

İntibakların yanında, yılların kronikleşen, kanserleşen, sorunu "tazminatlar" konusunu da, gerçek anlamda ilk neşteri vuran da kendisi olmuştur. 

 Kanımca, ilk kez bir Genelkurmay Başkanı, sadece subayların değil,  hepimizin komutanı olduğunun ip ucunu verdi. Aidiyet duygusunun pekiştirilmesine vesile oldu.

Asıl devrim budur. 

4-094.jpg

Daha önceki bir yazımda, Genelkurmay Başkanının, bizzat bir tuğgenerali assubayların sorunlarını çözmek üzere görevlendirdiğini yazmıştım. 

Emek veren Personel Başkanına,  teknik anlamda çalışan  tüm personele,  sınıfımız adına teşekkür ederim.


Şimdi biz böyle yazınca "EMEK HIRSIZLARI" hemen zıplıyor, konuyu farklı mecralara çekmeye çalışıyor. Açıkça belirteyim, Genelkurmay Başkanlığı tarafından, 2014 yılında şahsıma verilen, 3 yıllık orduevi yasağı devam ediyor. Yaklaşık 1,5 yılı bitti, ve  daha 1,5 yıl sürecek. Tabi bizim bilmediğimiz başka yasak gelmediyse...

Bunu şunun için yazdım; bize yapılan bu muameleye rağmen, düşman olmak, kan davası gütmek  yok! TSK bizim kurumumuz ve yuvamızdır. Ast'lar için birilerinin emeği geçiyorsa, olayı şahsileştirmeden,  iki konuyu  birbirinden ayırt ederek, teşekkür etmek gerekir. 

TAZMİNATLAR NE OLDU?

Her zaman olduğu gibi, yapılan çalışmalardan habersiz olanlar, yine pusuda yatıyor. "Bir gelişme olsa da nemalansak" diyen bu "EMEK HIRSIZLARI",  dört gözle haber bekliyor.

Yapılan hiç bir çalışmadan haberleri yok. çalışmanın şu an nerede olduğundan, hangi koşulları içerdiğinden, hükümettin konuya nasıl baktığına dair,  hiç bir bilgileri yok. Milleti algı yönetmekle, rol çalmakla  suçlarlarken, asıl kendilerinin tek bildiği, i algı yönetimi yolu ile "EMEK HIRSIZLIĞI" yapmak.

Bakın kaç gün oldu, tazminatın "T'sini bile anmıyorlar.

Anarlarsa, millet soru soracak, cevap isteyecek. Bilmedikleri için de cevap veremeyecekler. Dertsiz başlarını ağrıtmaya hiç niyetleri yok.

Nasıl olsa onların yerine bu işi yapanlar var. Yarın tazminatlar çıktı mı, hemen sahiplenip "biz yaptık" demekten geri kalmazlar.

***

Değerli Meslektaşlarım;

Bu güne kadar  AKP hükümetinden,  eylem yolu ile hiç bir meslek grubu hak alamadı. Ne öğretmenler, ne sağlıkçılar ne de başkaları.

Hatırlarsanız, tekel işçileri bile günlerce eylem yaptı, kışın soğuğunda havuza girdiler, gaz, jop, tomadan tazyikli su yediler, direndiler, yine de tek hak elde edemediler.

Hak alan tüm meslek grupları, diyalog yolu ile bu işi çözdü.
 

Yanlış anlaşılma olmasın. Burada "eyleme karşıymışım" gibi bir algı oluşmasın. Aksine ilk eylemi isteyen bizlere, "eylem isteyen gerizekalı assubaylar" diye dörtlük yazan,  eylem karşıtı sözde büyük dava adamları,   ölüm orucunda kefen giyip, en önde resim çektirenlerdir.

 

TAZMİNATLARDA NEREDE KALMIŞTIK?

Assubaylara  verilecek olan, tazminat  konusunda yapılan çalışmalarda, "1'inci derecenin 4'üncü kademesinde olmak, II.Kad. Kd. Bçvş. rütbesinde olmak ve bir fiil 24 yıl çalışmış olmak" gibi kıstasların getirildiğinin öğrenilmesi üzerine,  bu hususun giderilmesi için,  Genelkurmay Başkanlığı ve başbakanlığa yönelik www.emekliassubaylar.org sitesi mail kampanyası yapmıştı.

5-063.jpg
Kampanya sonucu, Genelkurmay Başkanlığından ilgili birim, site yönetimine  "söz konusu kıstasların olmadığına" dair  açıklamalarda bulunmuş ve site  yönetimi bu hususları duyurmuştu.

Konuyu tekrar araştırdık, evet sözü uzatmayalım; tazminat konusu şu anda Milli Savunma Bakanlığı, Kanunlar Kararlar Daire Başkanlığındaki albayın masasında. Çalışma süresi, II.Kad. Kd. Bçvş. vs. şartı olmadığını, bu kez 90 sicil alma şartı olduğunu bilgileri geldi.

Halen çalışması sürüyor. Muhtemelen, mali yönden yine hükümet ile çok çetin bir pazarlık sürüyordur. 

Ancak, şahsen "kıstasların kalktığı yönündeki açıklamaya" karşı,  çekincem de devam ediyor.  Zaten bu açıklamaların ve  bilgilerin, tarafları bir bağlayıcılığı yoktur.  

Bakınız!  çalışmanın nerede olduğunu açıkça yazdım.

Her başarıdan nemalanmaya çalışanlar, buyursunlar gidip görüşsün, düzelttirsin. "Biz bunu siyasetten alırız" diye ulu orta konuşanlar, işte fırsat, alın da görelim. Alın bunu, alnınınzdan öpelim. 

Bizim öğrendiğimize göre, tazminatın adı "Başarı Tazminatı". Neden makam, veya görev tazminatı değil de Başarı Tazminatı?

Eğer bu tazminat, makam veya görev tazminatı olarak verilirse, daha önce verilen 100 TL. kesilecek. Zaten verilen tazminat 332 TL. önceden verilen 100 TL. kesilirse,  bize kalan 232 TL. olacak. Yani rakam üçte bir oranında düşecek. 

Muhtemelen, bu kesintinin olmaması ve diğer kamu personelinin assubayları örnek göstererek, tazminat istemelerini önlemek amacıyla,  söz konusu  tazminat adında değişikliğe gidildi.

Burada en çok sıkıntı yaratacak bölüm; "90 sicil olayı". Çalışanlar, mesleğin son dönemlerinde sicil almak uğraşacak, sıkıntıya girecek!

Emeklilerin ise, yıllar önce verilmiş sicilleri, yeniden gündeme gelecek, yüzlerce binlerce emekli tazminat alamayınca bilgi isteyecek,  davalar açılacak. Özellikle benim gibi jandarmadan emekli olanlarda sicil olayı büyük sıkıntı.  

Olması gereken; subaylarda olduğu gibi, hiç bir kıstas getirilmeden, belirli rütbeye gelen  her assubay ve emeklisine tazminat verilmesidir.

Peki bu tazminat nasıl hesaplanacak?

Bize gelen bilgilerde, çalışma süresi  şartının olmadığı,  "1'inci dereceye düşen her Kd. Bçvş.'un 4000 gösterge rakamı üzerinden" tazminat alması yönünde teklifte bulunulduğu, siyasi otoritenin de mutabık kalması durumunda bu hususun yasallaşacağı iletilmiştir.

4000 gösterge rakamının, 0,8379 ile çarpılmasının karşılığı olan,  332 TL. 'nin emekliler dahil, tüm  Kd. Bçvş. rütbesindekilere ödeneceği öngörülmektedir.

Tabi bu konuda,  son sözü yine siyaset söyleyecek ve tasarı son şeklini alacak. 

9/2 MESELESİ GENELKURMAY TARAFINDAN ÇÖZÜLMELİDİR

Bakınız, 9/2 meselesi, daha ilk günden gazetelerde haber olmaya başladı. Son iki gündür,  Aydınlık Gazetesi konuyu gündeme taşıdı. Ardından mail kampanyası başladı. 

Genelkurmay Başkanlığının,  9/2 ve tazminat konusunda da, elinden geleni yapmasını ve  yeni mağdur kitleler yaratılmasına fırsat vermemesini temenni ediyoruz. Anlaşıldığı  kadarı ile bu konu, tazminatlar konusu gibi, uzun süre gündemden düşmeyecek.

Aşağıdaki yazıda görüldüğü üzere, zaten Milli Savunma Bakanının da bu konuda yazılı açıklaması mevcut. 

soru-onerge2.jpg

Genelkurmay Başkanımızın, bu konuya, askeri bürokratların daha titiz davranması için,  direk olarak  müdahil olacağını umuyorum. 

İntibaklardan sonra, eğer tazminat ve 9/2 konusu, taleplerimiz yönünde çözülürse, diğerlerinin aksine, Hulusi AKAR paşanın, tarihte ve  inanın ast kademenin kalbinde, anıtı dikilir.

 TSK'ya karşı olan güçlerin, bu konuları istismar ederek, bizim de kulağımıza gelen, bazılarının açıkça dillendirdiği, "assubayların talepleri ve faaliyetleri konusunda,  üniversitelerde, hatta yabancı üniversitelerde tez ve araştırma çalışması" yaptırmak isteyenlere fırsat verilmeden,  söz konusu hususların çözüleceğine inanıyorum. 

Özellikle,  siyasetçiler yerine, intibaklarda olduğu gibi,  9/2 konusunda da komutanlık olarak kendilerinin çözüm  getirmesi, birlik ve  bütünlüğümüz için çok önemlidir.

Sevgili Meslektaşlarım,

İnanın bu konular 2012 sonunda veya 2013 başında çözülecekti. Verilen sözler vardı. Maalesef, televizyonlara çıkıp, ünlü, medyatik  olma peşinde koşanlar yüzünden, onları "Türkiyenin  ve medyanın sultanı, hatta Cumhurbaşkanı adayı" gösteren en amiyane tabir ile sorumsuz kişiler  yüzünden, sorunlar bu günlere kaldı ve içinden çıkılmaz bir hal aldı. Bu gün, o günlerden kalan sıkıntılar giderilmeye çalışılıyor. 

 Son sözüm;

 "Aydınların, aydınlatamadığı toplumu, soytarılar kandırır".

Soytarılara itibar etmeyiniz.

***

YAZARIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN ;

FACEBOOK :https://www.facebook.com/dedeersel.aksu.1

TWITTER: https://twitter.com/DedeErselAksu

1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İlhan
23 Ocak 2016 Cumartesi 00:01
00:01
Sayın Dede Ersel bu kadar da saf olma. Bu zamana kadar hep saflığımızdan kaybettik. Başımızdakileri baba ata lider bildik ama onların bu kadar haince hince düşmanca düşünce içinde olduklarını hiç hesaba katmadık. Görünen köy klavuz istemez. Her kurum personelinin özlük haklarını yüksetirken bizimkiler bu zamana kadar onu nasıl tırpanlarız gayreti içinde oldular. TEMAD gayet yerinde girişim içinde bulunmuştur. Sadaka değil öz olan hakkımızı savunmuştur. Duyması bilmesi gerekenler duydu.
EM.ASB.BAYRAM ALHAN
08 Ocak 2016 Cuma 19:29
19:29
SAYIN MESLEKTAŞIM BİZİM HAKLARIMIZIN TEMAD TARAFINDAN VEYA GENELKURMAY BAŞKANIMIZ TARAFINDAN HALLEDİLMESİ ÇOKMU ÖNEMLİ.KİM HALLEDERSE ALLAH RAZI OLSUN.HEPBERABER HALLEDİLSE,İKİLEM OLMASA.ASTSUBAYLARI ÇALIŞIRKEN BÖLÜP PARÇALIYORLAR,BARİ EMEKLİLER OLARAK HANGİ GÖRÜŞTE OLURSAK OLALIM BİR OLSAK BİRLİK OLSAK DAHA İYİ OLMAZMI.ARAMIZA NİFAK SOKANLARA İZİN VERMEYELİM LÜTFEN.HAKLARIMIZI HEP BERABER ARAYALIM.GENELKURMAY BAŞKANIMIZ,TEMAD,HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN,BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN KOLKOLA BERABER MÜCADELEMİZİ VERELİM.İNŞALLAH ÇOK YAKINDA HAKKIMIZI ALIRIZ.SELAMLAR ,SAYGILAR
Ahmet KESER
07 Ocak 2016 Perşembe 19:45
19:45
Orduda 3.000'den fazla fazla olan Albay lara emekli olsunlar diye bilmem kaç maaş emekli ikramiyesi fazladan ödenecekmiş, 53 yaşındaki kıdemli başçavuş emekli olsun diye Hakkari'ye tayin ediliyor, Samimi iseniz aynı yöntemi Albaylara'da uygulayın gönderin Hakkari'ye bakın hiç fark istemeden nasıl emekli oluyorlar, benden size tiyo bakın bunu da size her kes söylemez.
bilal erdemir
06 Ocak 2016 Çarşamba 18:29
18:29
makam ve görev tazminatı vermezlerse temsil tazminatı versinler.ben tsk yı temsil etmiyorsam bana neden tsk kimliği,neden silah ruhsatı,neden emekli sandığı tanıtım kartı verdiler.bunları verenler pekialada tazminatını verebilirler.
Baricello 06
06 Ocak 2016 Çarşamba 12:31
12:31
1 dereceye dusen kd bcvslar eski rutbe bekleme suresine gore sikinti yok ya 2004dahil 2008 sonrasi asb lari magdur eder bence burda rutbe terine yil hesabi olmali kd bcvs eskiden 18 yilda simdi 24 yilda ki 24 yili dolduran zaten tazminati goremeden emekli olur
NEVZAT DÜZDEMİR
06 Ocak 2016 Çarşamba 08:08
08:08
ÇOK GÜZEL ÖZETLEMİŞSİN KALEMİNE SAGLIK
ADİ MALÜL
06 Ocak 2016 Çarşamba 04:29
04:29
4 den 3 e düşenler. 220 TL demişsiniz..
Emeklilerde yanlış bilmiyorsam fark 120 TL
Gerçek rakamı öğrenebilirmisiniz .Saygılarımla...
Mustafa Erdoğan
06 Ocak 2016 Çarşamba 02:51
02:51
20 yıldır verilen intibak süreci en sonunda meyvesini vermiştir…kimine göre adaletsiz,kimine göre iyi,kimine göre kötü….ama kazanılmış bir haktır bence.asıl sorun bu süreçte eyyyy genelkurmay diye tv.lerde boy gösterenlerin genelkurmay ile köprüleri yıktığından astsubaylar genkur nezninde muhatapsızdır…Aslında böyle olmasa bir özür dilenseydi bu süreçte genel merkez genkur muhatabı olur,arızalı kısımlar yasalaşmadan tedbir alınırdı….Bence bu tazminatlar konusunda da böyle olacak..muhatapsız bir genkur,bazı kriterleri arayacak ve buna yine bizi temsil eden genel merkezimizden bir ses çıkmayacak,çıkamayacak…Ne demişler el öpmekle ağız aşınmaz.özür dilemek ile de kişilik bozulmaz.kaldı ki sen bir toplumu temsilen o mahaldeysen,benim hakkımı savunmak için fevri davranmayacaksın..a kapısından almadılarsa b kapısından gir bir önce sonra sıkıntını içerde dile getir…İnşallah bu tazminat süreci de bir 20 yıl sürmez ve istenen şekilde yasalaşır…
Mesut Mavituna
06 Ocak 2016 Çarşamba 02:14
02:14
Assubayların bir çok sorunların son bulması için tek bir çare vardır. Assubaylar göreve 9/2 den başlayacaklardır.

Diğer bir husus ise, Assubay rütbelerinın adının mutlaka değişirilmesi gereklidir.
Assubay rütbeleri Çavuş ile başlayıp, Çavuş ile bitmektedir.
Assubaylar için bu Çavüşluk meselesi yetmiyormuş gibi, birde bu Çavuşluk içine Uzman çavuşlar dahil edilmiştir.

Assubay rütbelerinin bu Çavuş ile başlayıp, çavuş ile biten isimi rütbelendirmeden mutlaka kurtararak yeni bir rütbe adlarıile isimlendirilmelidir. Bu yapıldığı takdirde bir çok sorunun da ortadan kalkacağını herkes görecektir.

Komutanlık, Karargah ve Birliklerın Görev yapılan bölümlerinin en kıdemli Assubayları mutlaka 1nci sicil amiri olmalıdır.

Assubay okulları mutlaka 4 yıllık fakülte haline getirilmeli ve 5 yıl içinde mesleğinde liyakat vae başarı gösterenler subay olarak nasp edilerek, Genarallik makamına kadar yükselebilmelidirler.

Assubaylar için 90 ve üzeri sicil alma notu diye anlamsız bir düşünce ortadan kaldırarak, mesleğinde başarı gösterenlere liyakat, takdir ve başarı belgeleri hakkaniyet içinde verilmesi uygulaması ciddi bir şekilde mutlaka uygulanmalıdır.

Assubaylığı kendisi için, atlamı taşı olarak görerek önemsemeyen ve ben 9 sene mecburi hizmetimi yaparak ayrılırım düşüncesinde olanlar ile Assuabylığı gerçekten şerefli bir meslek ve ekmek kapısı olarak görenler mutlaka birbirinden ayrılmalıdır.
Meraklı
06 Ocak 2016 Çarşamba 00:57
00:57
Bilgilendirme için tşkler. Bir düzeltme yapmak istiyorum intibakların maliyetinin büyüklüğünden bahset mişiniz 2010 yılında 16 şirket için yapılan yaklaşık 3400 trilyonluk (eski paraya göre) vergi affını (bu da sizin hesabınıza göre 12 senelik maliyeti karşılıyor) nasıl açıklarsınız.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Haber Artı Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0242 844 30 51 | Faks : 0242 844 30 51 | Haber Scripti: CM Bilişim