1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SES KAYDI TAPELERİ GERÇEK OLDU
SES KAYDI TAPELERİ GERÇEK OLDU

SES KAYDI TAPELERİ GERÇEK OLDU

Tarımı bitirenler, dünden itibaren, üç kuruşluk tarımsal desteği de elektrik borcuna saymaya başladı

A+A-

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, çiftçilerin elektrik borçlarını tarımsal destekleme ödemesinden keserek dağıtımcı şirketlere ödeyecek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni tebliği için "Bakan Sayın Mehdi Eker, topraktan elini çekti, elektrik şirketlerinin tahsilatçılığına başladı. Bu cumartesi günü çıkan tebliğden önce, 9 Mart'taki Bakanlar Kurulu kararıyla çiftçiye, 'elektrik borcun varsa sana tarımsal destekleme de yok. Git parayı nereden bulursan bul, yoksa ürünün yanar' diye Resmi Gazeteden açıkça tehdit savuran hükümet, şimdi de 30 Ağustos'ta çıkardığı Bakanlık tebliğiyle, şirketlerin kârı düşmesin diye çiftçinin kursağından kesiyor, tarımsal desteklemeye göz dikiyor. Tarımı bitirenler, dünden itibaren, üç kuruşluk tarımsal desteği de elektrik borcuna saymaya başladı." ifadesini kullandı. 

SES KAYDI GERÇEK OLDU

Mart ayında, kayıp kaçak ve tahsil edilemeyen elektriklerle ilgili medyaya düşen bir tapede şirketlere verilen sözlerin, Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen arkasından uygulandığını savunan Öz, "Çıkan ses kayıtlarına göre; Başbakanlık Başdanışmanı Sayın İbrahim Kalın, Dicle Elektrik'i alan Abdullah Tivnikli ile telefon görüşmesinde, 'Ağustos'a kadar borcu ve kayıp kaçağı olanın elektriğini kesmeyin, siz karşılayın. Ağustos'ta bu iş çözülecek" demişti. Şimdi, seçim bitti, elektrikler kesildi, tapeler teker teker gerçekleşti." biçiminde konuştu.

ŞİRKETLERİN YANINDA SAF TUTAN HÜKUMET

Sakine Öz, "Meclis'te aylardır elektrik borçlarının aylık değil, ürün toplandıktan sonra çiftçinin eline para geçince ödenmesini savunuyoruz. 6 aylık dönemlerle çiftçinin elektrik borcunu ödemesi yolunu kapatan, elektrik dağıtımını özelleştirenler, şirketlerin yanında saf tutup çiftçinin tüm gelirine ve desteklemesine kapıyı kapatıyorlar." Ifadesini kullandı.

SEÇİM BİTTİ ELEKTİRİK GİTTİ

Milletvekili Öz, "Çok değil, Sayın İbrahim Kalın ile Abdullah Tivnikli arasında geçen ve Mart ayında medyada yayınlanan ses kaydına dikkat edelim…

SES KAYITLARINDA NE DEMİŞTİ

Kayda göre; dönemin Başbakanı Erdoğan, herhalde Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimini düşünerek, Başdanışmanı İbrahim Kalın'a talimat veriyor ve Güneydoğudaki şirketlerin tahsil edemedikleri elektrik  faturaları ve kayıp kaçak bedelleri için, Ağustos ayına kadar elektrikleri kesilmemesini istiyor. Kalın da Tivnikli ile görüşmesinde, Ağustos ayında bu işin çözüleceğine söz veriyor. Medyada dolaşan ses kayıtları bir kez daha ortaya koydu ki, seçim bitti, elektrik gitti. Güneydoğu'daki dağıtım şirketlerinin alacakları için Bakanlık taşeronluğa başladı, üreticinin elektrik faturasını ödeyecek parası olmayınca, tarımsal destekleme alacakları, Resmi Gazetedeki iki satırlık tebliğle şirketlerin kasasına akıtıldı.

TARIMSAL DESTEKLEMEDEN ELİNİZİ ÇEKİN

Manisa'da, Mardin'de sulama elektriğinde direnen, çözüm için sadece partimizi yanında bulan üreticimiz için Bakanlığa bir kez daha çağrıda bulunuyorum: Tarımsal desteklemeden elinizi çekin, 6 aylık elektrik faturası tahsilatına geri dönün. Şirketlerin kârına değil, üreticinin yuvasına, emeğine yatırım yapın. Kayıp kaçaklar için yıllardır çalışma yürütmeyenler, şimdi şirketler dara düştü diye iştaha geldi, vatandaşın sırtına binmeye başladı" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.