1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. ŞEHİT POLİSLERE SALDIRANLARLA İLGİLİ FLAŞ GELİŞME
ŞEHİT POLİSLERE SALDIRANLARLA İLGİLİ FLAŞ GELİŞME

ŞEHİT POLİSLERE SALDIRANLARLA İLGİLİ FLAŞ GELİŞME

Evin iki ayrı odasında, başlarına sıkılan birer kurşunla şehit edilen arkadaşlarının kanlar içindeki cesetleriyle karşılaştı.

A+A-

GÖZALTI SAYISI 6'YA YÜKSELDİ

Ceylanpınar'da 2 polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Akan Acar'ı şehit eden PKK'lılara yönelik soruşturma kapsamında, HDP Ceylanpınar ilçe yöneticilerinden Abdulkadir O. da gözaltına alındı. 

Soruşturmayı derinleştiren polis ayrıca bu saldırıyla bağlantısı olduğu belirlenen Hasan M. ile Yusuf A.'yı da Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde gözaltına aldı. Bu kişiler de sorgulanmak üzere Şanlıurfa'ya getirildi.

Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan ve ilçenin Bahçelievler Mahallesi'ndeki TOKİ Konutları'nda kiraladıkları dairede kalan polis memurları 24 yaşındaki Okan Acar ile 25 yaşındaki Feyyaz Yumuşak, dün sabah mesaiye gitmedi ve eve gelen meslektaşları tarafından şehit edilmiş olarak bulundu. PKK'nın 'Suruç'un intikamı alındı' açıklaması yaparak üstlendiği saldırının ardından, güvenlik güçleri bölgede operasyon başlatıldı. 

Polis ve istihbarat birimleri araştırmasında, 2 polisin Suriye'den gelen ve yine saldırının ardından Suriye'ye dönen kendilerine 'Apocu Fedai Timi' adını veren 4 terörist tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Güvenlik güçleri, bu saldırının ardından PKK'lı teröristler ve onlara yardımcı olan kişilerin kimliklerinin belirlenmesi için teknik takip ve yoğun arama başlattı.

200 POLİS GÖRÜNTÜ İZLEDİ

Saldırı sonrası Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ve Suruç patlaması nedeniyle kentte bulunan farklı illerden gelen terör uzmanı polislerin de katılımıyla soruşturma genişletildi ve tüm ipuçları değerlendirildi. İlçedeki tüm mobese kameraları ile işyerlerine ait güvenlik kameralarının son 48 saatlik tüm kayıtları alındı ve 200 polis memuru tarafından saniye saniye izlendi. 

Yapılan takipte polis memurlarının şehit edildiği Bahçelievler Mahallesi ile yakınındaki bölgelerde, saldırının meydana geldiği gün ve bir gün önceki tüm hareketler adım adım izlendi. 

TELEFON SİNYALLERİ VE KAYITLARLA ŞÜPHELİLERE ULAŞILDI

Görüntüler ve diğer ipuçları didik edilirken, soruşturmaya katılan başka bir ekip ise TİB'den olay günü ve öncesinde polislerin şehit edildiği bölgedeki telefon görüşmelerine ilişkin kayıtları aldı. 

Telefon kayıtlarından, Bahçelievler Mahallesi'nde oturmayan ancak olay anında telefon sinyali ile bölgede olduğu saptanan bazı kişiler belirlendi. Naci Y., Hasan A. ve Sedat A. isimli 3 kişinin, olaydan bir gün önce ve olayın meydana geldiği gece yarısı da bölgeye yakın noktalardan araçla geçtiği saptandı. 

PKK İLE BAĞLANTILARI BULUNDU

Telefon sinyalleri ve kayıtların benzerlik göstermesinin ardından polis, belirlediği bu şüphelileri mercek altına aldı. Yapılan araştırmada polisin belirlediği kişilerin, PKK terör örgütü ile bağlantıları olduğu saptandı. 

Polisin takibe aldığı şüphelilerin Şanlıurfa, Ceylanpınar ve farklı ilçelerde yapılan 'yasa dışı eylemlere katılma' ve 'terör örgütü propagandası yapma' suçlarından işlem gördüğü ortaya çıkarıldı. İstihbarat birimleri de bu kişilerin aynı zamanda PKK ve son 2 yıldır örgütün Suriye kolu olan PYD'ye eleman kazandırma faaliyetlerinde bulunduğu bilgisine de ulaşıldı.

PKK'LILAR CEYLANPINAR'DA 24 SAAT KALMIŞ

İstihbarat ve terör uzmanlarının araştırmasında, şehit edilen polis memurlarının oturdukları evin adresi, 6 daireli apartmanda 4 dairede kalanların ilçe dışında olduğu bilgilerinin, Ceylanpınar'daki örgütün 'milis' dediği PKK yanlıları tarafından sağlandığı tespit edildi. 

Polisleri şehit eden 4 PKK'lının da salı gecesi Suriye'nin Rasulayn İlçesi'nden geçirilerek Ceylanpınar'a getirildiği ve dün sabah hain saldırıyı gerçekleştirdikten sonra aynı şekilde Suriye'ye geçişlerinin sağlandığını belirledi.

ŞAFAK OPERASYONUYLA GÖZALTINA ALINDILAR

Tüm bilgilerin toplanmasının ardından PKK'lılar ile işbirliği yaptığı ve polislerin şehit edildiği saldırıda teröristlere rehberlik yaptığı belirlenen Naci Y., Hasan A. ve Sedat A.'nın yakalanması kararı verildi.

Soruşturmayı yürüten savcının izninin ardından 3 kişinin Ceylanpınar ilçe merkezindeki adreslerine eş zamanlı operasyon yapıldı. Özel harekat polislerinin de katıldığı şafak baskınında 3 kişi evlerinde gözaltına alındı ve sorgulanmak üzere Şanlıurfa'ya götürüldü.

BİRİ TERÖR, DİĞERİ ÇEVİK KUVVET'TE GÖREVLİ

59988_5526_22072015_1.jpg59988_5526_22072015_2.jpg

Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli olan ve son bir yıldır AKP Ceylanpınar İlçe binası önünde sivil olarak görevlendirildiği öğrenilen Feyyaz Yumuşak ile geçen yıl Ceylanpınar'da göreve başlayan Çevik Kuvvet polisi Okan Acar'ın ölüm haberini alan meslektaşları eve akın etti. Polislerin ölüm haberinin ardından Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ile Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı da Ceylanpınar'a gitti ve incelemelerde bulundu. Saatlerce süren araştırmada evde ve çevredeki arazilerde polisler tarafından detaylı inceleme yapıldı.

CİNNET SANILIYORDU, TERÖR SALDIRISI ÇIKTI

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, polis memurlarının birlikte oturduğu evin kapısında herhangi bir zorlama olmadığını belirleyince, polislerden birinin cinnet geçirip arkadaşını öldürdükten sonra intihar ettiği ihtimali üzerinde durdu.

Ancak yapılan incelemede polislerin kullandığı tabancanın 9 milimetre olduğu, saldırının 7.65 milimetrelik silahla gerçekleştiği belirlendi. Bunun üzerine polislerin terörist saldırıda şehit olduğu değerlendirilirken, öğleden sonra saldırıyı bölücü örgüt PKK üstlendi.

PKK: SURUÇ'A MİSİLLEME YAPILDI

220720151132273038075_2.jpg

PKK'nın sözde silahlı kanadı olan HPG'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, polis memurları Feyyaz Yumuşak ile Okan Acar'ın yaşamını yitirdiği saldırıyı 'Suruç'taki bombalı saldırıya karşı misilleme olarak yaptıkları' duyuruldu.

Terör örgütünün açıklamasında, polislerin saat 06.00'da şehit edildiği, silahları ve kimliklerinin de saldırıyı gerçekleştiren teröristler tarafından alındığı belirtildi.

POLİSLERİN SİLAH VE KİMLİKLERİ YOK

Saldırıyı PKK üstlenirken, polislerin evlerinde yapılan aramada beylik tabancaları ile kimliklerine de ulaşılamadığı öğrenildi. Saldırıyı gerçekleştiren PKK'lıların 2 polisin tabancaları ve kimliklerini aldıktan sonra evden ayrıldıkları kaydedildi.

EVE BALKON KAPISINDAN GİRİLDİ İDDİASI

Olayla ilgili soruşturma sürdürülürken, polislerin şehit edildiği evin kapısında herhangi bir zorlama olmamasının ardından gözler saldırıyı gerçekleştirenlerin içeri nasıl girdiği araştırıldı. Havanın sıcak olması nedeniyle 3 katlı evin en üst katında oturan polis memurlarının, balkon kapısını açık bıraktığı, saldırganların buradan girdikleri değerlendirildi.

Bu arada kimsenin silah sesi duymaması ise saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin silahlarına susturucu taktığını ortaya çıkardı.

SALDIRIYI YAPANLAR RASULAYN'A KAÇTI

Sabah saatlerinden itibaren araştırmayı derinleştiren polis, hem elde ettiği bilgi, hem istihbarat çalışması, hem de PKK'nın üstlenmesinin ardından saldırıyı gerçekleştirenlerin 4 kişilik grup olduğunu saptadı.

Polisin elde ettiği istihbarat bilgilerine göre, saldırıyı gerçekleştiren 4 kişi, sabahın ilk ışıklarıyla girdiği evde yataklarında uyuyan polisleri susturucu takılı silahlarla şehit etti ve ardından birkaç dakika mesafedeki sınır hattından geçerek PYD denetimindeki Suriye'nin Rasulayn İlçesi'ne gitti.

PKK TAKTİK DEĞİŞTİRDİ

Öte yandan polis memurları Okan Acar ve Feyyaz Yumuşak'ın, başlarına birer kurşun sıkılarak şehit edilmesi, PKK'nın eylemlerde taktik değişikliğine gittiğini ortaya çıkardı. Bugüne kadar güvenlik güçlerine yönelik açık çatışma veya vur- kaç taktiği saldırılarla bilinen PKK'lıların ilk kez eve girerek polisleri şehit ettiği kaydedildi.

PKK'nın taktik değişikliğinin bir diğer işareti ise saldırıda susturucu silah kullanılması olarak ifade edildi.

EVLERİNDE KROKİLER BULUNDU İDDİASI

Gözaltına alınan Naci Y., Hasan A. ve Sedat A.'nın evlerinde polisler tarafından yapılan aramada örgütsel dokümanlar, PKK flamaları ele geçirildi, bilgisayar ve cep telefonlarına el konuldu. 

Polisin arama yaptığı şüphelilerden birisinin evinde ise çeşitli krokiler ele geçirildiği ileri sürüldü. Krokilerin kişilere mi yoksa kurumlara mı ait olduğu konusunda ise bilgi verilmedi.

SORGULAMALARINA BAŞLANDI

Şanlıurfa'ya getirilen 3 şüpheli Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanmaya başladı. Şüphelilerin sorgulamasına terör polislerinin yanı sıra istihbarat birimleri ile Suruç patlaması nedeniyle kentte bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü'nden terör uzmanlarının da katıldığı bildirildi. Şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda saldırının ayrıntılarının ortaya çıkarılması bekleniyor.

YENİ GÖZALTILAR OLABİLİR

Öte yandan polislerin saldırıya ilişkin soruşturmayı detaylı şekilde sürdürdüğü ve yeni bilgilere ulaştığı, her an yeni gözaltıların da olabileceği kaydedildi. Yine sorgulaması süren şüphelilerin vereceği ifade doğrultusunda da saldırıda yer alanlara yönelik yeni operasyonlar yapılabileceği bildirildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.